A tűrés határa
A tűrés határa
A mai magyar társadalom egyik álproblémája a „zsidókérdés”, míg a másik a „fasiszta veszély”. Ezek nem létező problémák, mivel nem a társadalmi valóságra reflektálnak, hanem kicsiny szubkultúrák világát dimenzionálják túl és teszik megkerülhetetlen problémává. Az országban virágzik a zsidó közösség, izraeli diákok és üzletemberek sokasága él itt háborítatlanul.
Ugyanakkor tény az, hogy a mai magyar nyilasok a magyar történelem egyik legsötétebb figuráját választották példaképül, így helyük a történelem szemétdombján, a margón és a börtönben van. De ne tévesszen meg minket az általuk hordozott üzenet: pár tucat ember plakátol és masíroz, s jelentőségüket a modern média nagyítja fel olyan méretűvé, hogy sokat megélt idős emberek kezdenek félni nemcsak a „fasizmustól”, hanem a demokráciától. Bár bagatellizálni nem szeretném őket, de a nyilasok társadalmi veszélyessége kicsiny, hatásuk a közre minimális. Arra viszont mindenképpen alkalmasak, hogy a baloldal politikai identitását megerősítsék. A hitközségnek is kapóra jöttek, a Mazsihisz, amely nem mer tüntetést szervezni a Demokrata vagy a lap tízéves fennállását ünneplő Fidesz-vezetők „anyapártja” székháza elé, olyanba kapaszkodott bele, ami számára semmi mást nem jelenthet, mint identitásképző műpolitikát. A maroknyi magyar nyilas nem veszélyes, amennyiben széles körű politikai és társadalmi elutasításban részesül – s már a Fidesz is elutasította őket. S mi az igazi veszély? Az, hogy a jobbközép Fidesz – jelenlétével és támogatásával – legitimálja, na nem a nyilasokat, hanem a radikális-mainstream jobboldalt, 5 ezzel ismét – és újból – elriasztja magától a párttal amúgy szimpatizáló zsidókat.
A Demokrata című lap, mely minden számában szélsőségesen Izrael-ellenes antiszemita írásokat közöl és fasiszta-nyilas könyveket hirdet, nemrég a miniszterként holokauszt- emléknapot bevezető Pokorni Zoltánnal és Pálinkás Józseffel együtt – a XII. kerületi fideszes önkormányzat támogatásával – ünnepelte fennállása tizedik évfordulóját. Lapjain sorra jelennek meg a Fidesz politikusai, olykor Szájer József, Orbán Viktor és Áder János mosolyog le ránk a címlapokról.
Az egymásrautaltság kölcsönös: a népszerű Demokrata magát a Fidesszel legitimálja, míg a Fidesz besöpri azokat a modern radikális jobboldali szavazatokat, melyeknek szócsöve és egyben formálója a Demokrata és köre. Ez az igazi veszély, nem Bácsfi Diána jobb sorsra érdemes bölcsészhallgató ideológiai ámokfutása. A nyilasokat 1944-ben – jobb híján – a nácik hozták helyzetbe, de már korábban deportálták a vidék zsidóságát náluknál finomabb és kevésbé szélsőséges erők. Ezzel semmiképpen sem szeretném azt állítani, hogy a mai helyzet párhuzamba lenne állítható a második világháborúval, csak azt mondanám, nem szükségszerű, hogy szélsőséges programokat szélsőséges mozgalmak valósítsanak meg.
Az ország legnagyobb ellenzéki pártja – szavazatmaximalizálási okokból – részt vesz a szélsőjobb újságjának ünnepségén, de elhatárolódik a nem mainstream, szelídíthetetlen, megvehetetlen szélsőjobbtól, a „Magyar Jövő” csoporttól. A hitközség – amely egyébként a magyar jobboldallal unfair politikát folytat – félvén az esetleges kormányváltástól, nem a Fideszt vagy a Demokratát, hanem e mindenki által (és joggal) marginalizált kis csoportot támadja. Jobboldali politikusokat nem szoktak meghívni hitközségi rendezvényekre, és a hitközség hajlamos arra, hogy egy blokként kezelje a tagolt jobboldalt, s marginalizálja azokat, akiket „jobboldalinak” tart. Nem szövetségeseket keres vagy hidakat épít – maximum közös üzletek hozzák össze a jobboldalhoz közel álló emberekkel.
Ráadásul a Mazsihisz úgy kanalizálja az antifasizmust, úgy próbálja a saját fontosságát bizonyítani, hogy a könnyebb ellenállás felé hajolva tovább hiszterizálja a valószínűleg percenként betelefonáló öreg zsidókat. Úgy akarja az utcára vinni az embereket, hogy azért a politikai haszon is megmaradjon. A Mazsihisz ügyvezető igazgatója, akinek szervezete maximum ötezer embert képvisel, azt meri mondani, hogy „tízezreket” vonultat fel (maximum a Hit Gyülekezete embereivel együtt jön majd ki e summa), s a sárga csillaggal való fenyegetéssel zárja ki önnönmagát a civilizált politikai életből. Ebben az országban többet senki ne vegye fel a diszkrimináció jelképét, a sárga csillagot – akármit fantáziádon is erről a Mazsihisz igazgatója.
Magyarországon – eltérően más országoktól – nincs jelen az új, baloldali antiszemitizmus. Nem iszlám országokból érkezett, frusztrált és fiatal maghrebi bevándorlók vagy azok gyermekei gyújtogatnak és dobnak Molotov-koktélokat zsidó intézményekre, hanem autochton tradicionális antiszemiták burkolják nézeteiket az Izrael-ellenességbe. Az antiszemitizmus Magyarországon eddig megállt a verbalitásnál. S ez, elnézve az izraeli és a nyugat-európai helyzetet, nem kevés. Magyarország ma a béke szigete. De elaludni nem érdemes, érdemesebb megnézni a Magyar Nemzetet, a Demokratát: Izrael bírálata és rágalmazása kiemelt helyet foglal el bennük, ugyanakkor a baloldalellenes újságírás két fő műhelye Magyarországon. Az a veszély, hogy – középjobb fórumok híján – a nem antiszemita Fidesz-szavazó (a többség) is ezen iskolázódik akkor, amikor politikai orientációját kialakítja és tovább „finomítja”. Mivel alig van olyan jobboldali fórum (kivétel a Heti Válasz, a Fidelitas lapja, az Ufi etc.), mely nem a tradicionális jobboldal eszköztárát használva próbál meg szavazatokat gyűjteni, a közép jobb politikusai soha nem húznak határvonalat a szélsőjobb elé. S ki tudja, mikor teszik majd visszavonhatatlanul felelőssé, állítják bűnbakká a harmadik világ nyomoráért Izraelt. Ekkor majd beérik a Demokrata-típusú politikai szocializáció.
A nyilasok kapóra jöttek mindenkinek: a „mainstream” politikai jobboldal végre „elhatárolódhat” a radikális nyilasoktól (akiket használni nem tud), és azt mondhatja: „ők a szélsőségesek”. A Mazsihisz pedig – fantompolitikát űzve, identitását megőrizve – keménykedhet a nyílt, ám veszélytelen politikai arénában. Az eredmény előre látható: szigorú rendőri őrizettel őrzött maroknyi nyilas tüntet majd a Mazsihisz (azaz: rendfenntartók,
plusz a szövetséges neoprotestáns erők) ellenében, akik – a magyar zsidóság hiányzó legitim fóruma nélkül – egy ember döntése nyomán veszik föl a sárga csillagot. Villognak a vakuk, forognak a kamerák. Közben a Demokratában újabb cikk jelenik meg arról, hogy milyen „vadállati kegyetlenséggel” verik az izraeli katonák a palesztin gyermekeket, míg a Magyar Nemzet – kolumnás cikkekkel – értekezik a világot fenyegető izraeli atomveszélyről, vagy rója meg Michael Moore filmrendezőt és Bush-ellenes propagandistát, hogy nemrég bemutatott agitprop „alkotása” miért nem Izrael-ellenes. A politikai tüntetés fogalmát és gyakorlatát pedig jól lejáratja a zsidó establishment. Közben a kutya ugat, a karaván pedig halad.
Mindenki jóleső érzéssel mehet haza.
Novák Attila
Címkék:2004-10