“A történelem nem üdvtörténet”
„A történelem nem üdvtörténet”
Karády Viktor szociológussal beszélget Várnai Pál
Angol-magyar szakos volt Budapesten az ELTE-n 1955-56-ban, majd irodalomtörténetet hallgatott Bécsben 1957-58-ban, hogy nemsokára újrakezdje tanulmányait szociológiából és demográfiából a Sorbonne-on. 1958 óta Párizsban él, ahol a CNRS (a francia nemzeti kutatóhálózat) munkatársaként kezdettől fogva (1965- től) a kortárs szociológia legrangosabbnak számító műhelyében, az 1960-as években Raymond Áron által alapított, majd (1968 óta) Pierre Bourdieu által vezetett Európai Szociológiai Központban dolgozott. Jelenleg a budapesti Közép-európai Egyetem tanára, a magyar zsidóság egyik legismertebb kutatója. Hogy csak néhány művét említsem: Zsidóság, Modernizáció, Polgárosodás (Cserépfalvi, 1997), Zsidóság Európában a modern korban (Új Mandátum, 2000), Önazonosítás és sorsválasztás, a zsidó csoportazonosság történelmi alakváltozásai Magyarországon (Új Mandátum, 2001), Név és Nemzet (Kozma Istvánnal, Osiris, 2002), Túlélők és újrakezdők (Múlt és Jövő, 2002).
– Szeretném először arról kérdezni, hogyan alakult a pályája, hogyan és miért kezdett foglalkozni a zsidósággal, elsősorban a magyarországi zsidósággal?
– Több körülmény hatására jutottam a zsidóság témavilágához, vannak távoli s bizonnyal nem tudatos okok. de most inkább csak konkrétabbakról beszélnék. Francia pályámat a francia szociológiai iskola alapítóinak, Durkheim és munkatársai szétszórt műveinek kiadásával kezdtem. Köztük több zsidó volt, mint maga a kezdeményező mester is, és pályastratégiájukat, mellyel a kezdetekben külön foglalkoztam, részben ez a tény is magyarázza. A korai szociológia egyetemi érvényesülésének kutatása így egyfajta bevezetőül is szolgált a francia zsidóság társadalom- és szellemtörténelmének kérdéskörébe. A másik kiindulási pont az volt, hogy pályám elején oktatástörténettel és oktatásszociológiával is foglalkozván már 1972-ben elkezdtem egy (sajnos máig lezáratlan) kutatást a francia és a magyar tudományos csúcselit képzésének esetleges történelmi párhuzamait illetően. Lévén a francia elitképzés legfontosabb központja az Ecole Normale Supérieure, többek között tisztázni próbáltam, hogy az Eötvös Loránd által 1895-ben kifejezetten francia példára alapított Eötvös Kollégium vajon hasonló funkciót töltött-e be az igencsak eltérő honi képzőrendszerben, mint Ulm utcai példaintézmény. Ekkor döbbentem rá arra, amiről azelőtt semmit sem tudtam, hogy milyen egyedülálló szerepe volt a zsidóságnak a rendi világ utáni művelt elitcsoportokban. A budapesti egyetemeken már a korabeli statisztikák egyedülállóan magas zsidó részvételt mutattak – olyat, amelyről egyebütt sem Nyugaton, sem Kelet-Európában nem volt szó.
Köztudomású, hogy az ún. szocializmusban a társadalomtudományok, így a szociológia is sokáig tabunak számítottak, természetesen a zsidókutatás is. Meddig volt ez a terület „zárlat alatt” Magyarországon? Másik kérdésem az lenne, hogy bár már korábban is olvastam magyarországi folyóiratban, az első könyve csak 1997-ben látott napvilágot Magyarországon. Miért csak akkor?
– Valóban, a tabu Magyarországon nagyon mély volt. Nemrég néztem át a magyarországi holokauszt bibliográfiáját, amelyből kiderül, hogy míg 1945 és 1947 között kb. évi háromszáz cikk és könyv jelent meg a témában, addig 1948-tól ez a szám messze száz alá csökkent, majd 1949 után az ilyenfajta irodalom gyakorlatilag megszűnt, tehát maximum négy-öt cikk, inkább csak valamiféle idevágó megemlékezés jelent meg évente, egészen 1955-ig. Pedig 1953 után már a fellazulás évei jöttek, és ekkor néha tucatnyi munka is napvilágot látott a témában, az 1960-as évekig bezárólag. De a zsidósággal kapcsolatos – s legtöbbször egyáltalán nem tudományos jellegű – irodalom is igen lassan, inkább csak azután – főképp a náci üldözéseket tárgyaló újságcikkek formájában – szivárgott vissza a magyar nyilvánosságba. A nyolcvanas évek közepétől gyorsult fel aztán ez a folyamat. A rendszerváltás előtt nekem egyetlen munkám jelent meg Magyarországon, az 1985-ös Medvetáncban, amely akkoriban olyan félig megtűrt folyóirat volt. Majd a rendszer- váltás előestéjén vállalta a paradox módon éppen politikailag gleichschaltolt Mozgó Világ, hogy kiadja egy velem készített terjedelmes interjú anyagát, szegedi barátom, a zsidóságkutató Marjanucz László kezdeményezésére. Ezt a szöveget pedig ekkor még másutt visszautasították. A nagyobb hazai kutatások a témában a rendszerváltás előtti években kezdődtek. A nyolcvanas évek közepén már alakult egy kis, nem nyilvános, háromtagú kutatócsoport Ránki György kezdeményezésére a Történettudományi Intézet égisze alatt, de kültagokból. Ismertem őket, de saját munkáim más vágányokon futottak. Ezekből 1978 óta rendszeresen publikáltam nagyobb lélegzetű tanulmányokat – legalább másfél tucatnyit – Bourdieu folyóiratában, az Actes de la Recherche en Sciences Sociales-ban. Kiadtam egy idevágó különszámot is magyar barátaim (Kovács Mária, Erős Ferenc, Kovács András) közreműködésével, 1985-ben. Honi tanulmánykötetről is szó volt 1992-ben, de tönkrement a kiadó. Igazából persze már 1990-ben megjelent egy honi könyvem, de ez egy szegedi főiskola diákságának történelmi-szociológiai monográfiája volt. Kifejezetten zsidó témában 1997-ben jött ki első önálló könyvem, s azóta még vagy fél tucat. Mostanában legalább évente kiadok egy-egy könyvnyi anyagot, ha nem többet a zsidósággal kapcsolatos kutatásaim tárgyában.
Úgy ítéli-e meg, hogy a zsidóságkutatás inkább tabu volt, mint más rétegkutatások, pl. a szegénységkutatás, nőkérdés, felekezetkutatás? Megérteném, ha a kommunista hatalom a többinél jobban ódzkodott volna a zsidóságkutatástól.
– Azt hiszem, a zsidóságkutatás többszörös tabu alatt volt. Egyrészt a társadalomtörténet mint olyan, nagyon fejletlen maradt a szocialista időkben, hiszen ezt tulajdonképpen egy többé-kevésbé dogmatikus marxizmus helyettesítette. Az általánosságban kizárt témák közé tartozott a kisebbségkutatás, különösen az ún. nem osztályként szerveződő kisebbségek kutatása, mint pl. a felekezeti jel- legűeké, és ehhez tartozott a zsidóság is. De több más oldala is volt ennek a tabunak. Nem lehetett foglalkozni avval, hogy a zsidóság a magyar történelemben milyen egyedülállóan fontos elitszerepet játszó kisebbség volt a rendiség felszámolását követő modernizáció folyamán, mert ez ellentmondott volna a marxi sémának, melyben nem volt helye a polgári vállalkozói kreativitás (illetve „kizsákmányolás”) dogmáján belül külön zsidó (vagy német, vagy más kisebbség) szereplő lehetőségének. De a zsidóság mint a soá elszenvedője is tabu alá került, hiszen – Darvas József dixit, már 1945-ben – „a régi rendszerben az egész dolgozó nép szenvedett”, tehát nem megengedhető, hogy külön zsidó szenvedésről essen szó. A zsidó kádereknek hála, a tabut erősítette egyfajta, az 1948-as rendszerváltással kifejlődött felfogás, hogy aki zsidókról beszél, az feltehetően „zsidózik”, azaz antiszemita is. De az érintett káderek önvédelméhez is hozzátartozott a tabu fenntartása. Egyrészt azt az illúziót erősítette, hogy megszűnt az antiszemitizmus (mivel ez is tiltva volt egyben, legalább is nálunk, szemben a szomszédos népi demokráciákkal). Másrészt evvel magukat könnyebben sorolhatták minden további motiváció nélkül a „dolgozó tömegek élcsapatába”, azaz elhitethették magukkal a teljes társadalmi integrációt, tehát azt, hogy végkép lekerült a társadalmi napirendről zsidók és nem zsidók megkülönböztetése. Ez nem volt azonos az antiszemitizmus megszűnésének illúziójával, hiszen pozitív megkülönböztetést is takart, melyet a zsidó identitás valamiképp mindig magában foglalt, ha másképp nem, a szenvedéstörténet, a kollektív emlékezet és a veszélytudat jogán. A tabut tehát a túlélő zsidóság széles rétegei is támogatták, némelyek talán ma is támogatnák, még hitközségek vagy önképviseleti szervek nevében is. Sokak számára ez még alapvető rejtőzködési reflexekben is megnyilvánul. A félelem s a történelmi tapasztalatok akár igazolhatják is ezt a magatartást. A kutatásnak mindenesetre ez nem használ.
Ön abban a szerencsében részesülhetett, hogy Párizsban egy ilyen fontos kutatóközpontban dolgozhatott, és olyan szellemi nagyságokkal működött együtt, mint Pierre Bourdieu és Raymond Aron. Az utóbbi alig ismert Magyarországon, nemrég Fejtő Ferenc méltatta őt egy rövid cikkben. Mondana nekünk valamit róla, személyiségéről? Mennyiben volt ő zsidó, mennyire vállalta zsidóságát?
Aron az ötvenes és hatvanas évek legjelentősebb politikai szociológusa volt, s egyben fontos, közvéleményt formáló politikai elemző és újságíró. Nagy szerepe volt abban, hogy megbomlott a baloldali értelmiség jó részének még gyakran 1956 után is ártatlanul átélt sztálinista konszenzusa, s a meghatározó gondolkodók felszabadultak a primer kommunizmus illetve Nyugat-ellenesség mákonyának hatása alól. Alapvetően liberális francia hazafi volt, a „franco-judaizmus” legnemesebb szellemében. A modern zsidóság Magyarországon annyira általános disszimilációs késztetése meg sem érintette. Kezdettől fogva a legnyíltabban beszéltünk a zsidóságot érintő kérdésekről, nevezetesen az 1967-es háború idején, amikor még famulusaként fungáltam. De ő közszereplőként is hasonló nyitottságot tanúsított, rendre előrebocsátva elválaszthatatlan kettős identitását, amikor zsidókkal kapcsolatos témát érintett. A franciaságot és a zsidóságot egyenlő erővel, konfliktusmentes evidenciaként élte meg.
– Akkor Aron magatartása hasonló lehetett apám nemzedékééhez, a háború előtti polgárosodott magyar zsidóságéhoz, amely meg volt győződve arról, hogy egyszerre lehet magyar és zsidó. Ez a magatartás később illúziónak bizonyult.
A „befogadás” – ha ugyan ez a jó szó erre, hiszen nagyfokú kölcsönösségről kell inkább beszélni – Magyarországon, különösen a rangadó értelmiségben, már Petőfitől Jókaiig, és persze Adytól Babitsig, Móriczig, Bartókig, vagy akár Pilinszkyig általános és fenntartások nélküli volt. Ezt például az értelmiség megfelelő francia (nem beszélve a német vagy osztrák) részlegeiről bizony nem feltétlenül lehet állítani. Tessék az asszimiláció sikerét ne a honi nácik mérlegével, hanem József Attiláéval mérni.
– Hadd kérdezzem most arról, hogy mennyiben vethető össze a francia és a magyar identitás? Nemrég jelent meg a Szombatban egy tanulmány arról, hogy Franciaországban a zsidóknak jobban sikerült megőrizniük identitásukat, hagyományaikat.
– Ez egy nagyon komplikált történeti-szociológiai kérdés. Történeti távlatból azt lehet mondani, hogy a társadalomban meglévő antiszemita potenciál Franciaországában sokkal erősebb volt a 19. században, mint Magyarországon. Magyarországon szükség volt a zsidók modernizációs készségeire, mert nem volt erős „nemzeti” polgárság, így az emancipációs folyamat viszonylag konfliktusmentesen zajlott le. Franciaországban sokkal kevésbé volt ez így. A nagyobb fokú judeofóbia mindkét országban az 1870-es, 1880-as években bontakozott ki, amely mozgalom egy nemzetközi ideológiai hisztéria része volt, de egyben megfelelt a már igazoltan sikeres zsidó integráció helyzetének. De amíg Franciaországban ezt nem is nagyon igyekezett elfojtani a köztársasági állam, addig a magyar liberalizmus ezt elfojtotta. A magyar liberális nemzetállamnak például az 1882-83-as tiszaeszlári rágalomper idejére jobb bizonyítványt kell kiállítani, mint a harmadik köztársaságnak az 1894 utáni Dreyfus-ügyben. 1919 után a helyzet megváltozott, amennyiben francia köztársaság sohasem lett antiszemita, bár a helyi elit nagy részéről – ez a vichyi állam alatt bizonyságot nyert – ezt már nem lehet elmondani.
Emlékezetes tanulmányában Bibó azt mondja, hogy beteg az a társadalom, amelyben a zsidókérdés központi kérdés lehet. Időnként ma is szóba kerül, hogy van-e Magyarországon zsidókérdés, mely felvetésnek a zsidók, érthetően, nem tudnak örülni, hiszen a bibói értelemben a magyar társadalom ma is gyengélkedik. Az ilyetén kérdésfeltevés továbbá, véleményem szerint, jobbára antiszemita kérdés. Hogy van ez Franciaországban?
– Megint egy komplikált téma. A két világháború közti időkről nem mernék egyértelmű diagnózist mondani, merthogy akkor a francia értelmiségnek, de a polgárságnak, a széles tömegeknek nem jelentéktelen része aktív antiszemita volt. Egyébként jómagam empirikus társadalomtörténészként nem látom okát, hogy általánosságban „zsidókérdésről” beszéljünk, hiszen az ilyen témák mögött majdnem mindig csak antiszemita kérdés van. A holokauszt és az asszimilációs folyamat lezárása óta különösen így van. Ez a francia közéletben is tükröződik, amennyiben a politikailag gondolkodó emberek körében az antiszemitizmus nemcsak teljesen devalválódott, de kompromittálódott is. Lett légyen jobb- vagy baloldali, a második világháború óta egy köztársasági alapon álló francia (akárcsak Bethlen gróf elképzelése szerint egy „magyar úriember”) ezek után nyilvános antiszemita nem lehet. Persze vannak azért antiszemiták, de ezek a szélsőségeken helyezkednek el, általában a jobboldalon, de ezek is többnyire rejtőzködésre kényszerülnek. De persze tudjuk, a szélsőjobb az utolsó évtizedekben a szavazatok 15 százaléka körül arat a választásokon. Csak éppen a kormányképes pártok – jobb- és baloldalon egyaránt – nem állnak velük szóba.
Az Izrael-ellenesség, legalábbis Nyugat-Európában, ma elsősorban a baloldalon észlelhető, és gyakran egybemosódik az antiszemitizmussal. Ön nem így látja?
Ez azért egy más kérdés, s leginkább külpolitikai meggondolásokból eredő. Vannak Izrael-ellenes, de vannak Izrael-barát irányzatok is, főként az értelmiségben. A zsidó értelmiségi baloldalon például erős Izrael-ellenes érzelmeket lehet tetten érni. A judeofób agressziók, melyek sajnos bőven előfordulnak, viszont egyre inkább a bevándorolt muzulmánokhoz fűződnek (akik a francia népesség közel tizedét teszi ki). Ennek nincs köze a korábbi elit-antiszemitizmushoz, ez egy reflektálatlanabb, a szegény és társadalmilag marginális csoportokból kiinduló, felekezeti és szimbolikus-nacionalista együttérzésen alapuló, ennek megfelelően elsősorban az izraeli-palesztin konfliktus eseményeire reagáló közösségi indulatrendszer.
Végezetül beszéljünk egy kicsit a máról. Az 1989 utáni helyzetről nemrég jelent meg Kovács András szociológus tanulmánya, amelyről ön éppen a Szombatban jelentetett meg egy igen alapos értékelést.
– Ami a ’89 utáni helyzetet illeti, erről Kovács András kiváló esettanulmányt szolgáltatott, bár eredményeinek eddig tulajdonképpen csak legfontosabb töredékeit adta közre. Tanulmánya az egyetlen, amely reprezentatív mintából szerzett adatok segítségével próbál meg képet adni arról, milyenek is a magyarországi zsidók a jelen helyzetben. Ennyiben ez a munka történelmi jelentőségű. Ami új 1989 óta, az elsősorban a szabadság. A kommunista kényszerhelyzet felszámolásával megszűntek a tabuk, és például az, hogy a mindenható állam határozza meg, hogyan szabad vagy kell zsidónak lenni (pl. zsinagógában igen, máshol inkább nem stb.). Azután, megjelentek Magyarországon is a nyugati zsidóság képviselői, a cionisták, a lubavicsiak, akik megmutatták, hogyan lehet másként (is) zsidónak lenni egy szabad, modern, nyílt társadalomban. Továbbá igen fontos, hogy normalizálódott az Izraellel való kapcsolat, szabadon lehet odautazni, legálisan kivándorolni, netán visszajönni, a kényszeres disszidálás ódiuma nélkül. Mindez óriási változás. Megszűntek azok a kényszermozzanatok, amelyek 1989 előtt a zsidók önmeghatározását nagyon szűk választási korlátok közé szorították. Van persze még egy nem lényegtelen változás, amennyiben a szabadság nemcsak a zsidókra, hanem az antiszemitákra is vonatkozik.
Talán nem lényegtelen, hogy Magyarországon nem dolgozták fel a múltat, az emberek nem ismerik a történelmet, egy nem régi közvélemény-kutatásból kiderült, hogy igen zavaros ismereteik vannak a holokausztról is. Sokan meg attól félnek, hogy akármi előfordulhat, és nem lesz, aki megvédje őket.
– Én azért bízom abban, hogy az ilyenfajta bizonytalanság azzal is csökken, hogy beléptünk az Európai Unióba, ami valamelyes garanciát jelent a szélsőjobb elhatalmasodása ellen. Objektív veszélyek a zsidóságra nézve nincsenek, legalábbis nem jelentősebbek, mint korábban. Ami nem jelenti azt, hogy ne keltsen viszolygást, amikor több százas tömeg üvöltözik zavartalanul az utcán, hogy „menjetek haza”, amikor izraeli zászlót éget egy kisszámú, de eszét vesztett csőcselék a rendőrség szeme láttára, vagy amikor egy történelmi egyház lelkésze (s egy parlamenti párt alelnöke!) büntetlenül nyilvánosan s alig kódolt nyelven a „galíciaiak” (?!) kiközösítésére izgat. Sajnos hasonló esetek azonban még olyan demokratikus országokban is előfordulhatnak, mint Franciaország vagy a mai Németország. Néha súlyosabbak is. A zsidóknak is és más demokratáknak is mindenképpen le kell számolniuk kétfajta illúzióval, melyeket még a felvilágosodástól örököltünk. Le kell számolni azzal, hogy a történelem egyértelmű haladást jelent, s a világ fokozatosan valamiféle végső felszabadulás, a béke és a nyugalom állapota felé megy. Ez volt az aufklérizmus utópiája, amelyből többek között a szocializmus és az egyéb egyetemes megváltó ideológiák is táplálkoztak. Nem, a történelem nem üdvtörténet.
Címkék:2005-02