A pápa és a zsidók – II. János Pál huszonöt éve
Huszonöt éve, hogy Karol Wojtylát, az akkor 58 éves krakkói érseket pápává emelte a bíborosi testület. Ő az első lengyel – és 456 éve az első nem olasz – katolikus egyházfő. A most 83 éves, immár nagybeteg pápa óriási hatást gyakorolt a világra, s ezen belül a rendkívül mély konfliktusoktól és történelmi sebektől terhelt katolikus-zsidó viszonyra is.
A legtöbb egyházi és vallási kérdésben – például papi nőtlenség, eutanázia, fogamzásgátlás, abortusz stb. – az elkötelezetten konzervatív pápa a zsidókkal kapcsolatos politikájában meglepő „liberalizmusról” és nyitottságról tett tanúbizonyságot, sőt néha valósággal forradalmi lépésekig is elmerészkedett, nem meglepő, hogy néhány megoldatlan kérdés – így XII. Pius pápa II. világháború alatti szerepe – ellenére sok elemző a zsidók számára elképzelhető legjobb pápaként jellemezte az idős és megfáradt egyházfőt. David Rosen rabbi, az American Jewish Committee vallásközi ügyekben illetékes vezetője „különlegesnek és történelminek” nevezte a pápa hozzájárulását a katolikus-zsidó „megbékélés”-hez. „A pápának – jelentette ki Rosen – volt elképzelése és bátorsága, hogy a katolikus-zsidó kapcsolat terén elmélyültebb dialógust folytasson. A katolikusok számára úgy jellemezte a zsidó néppel való viszonyt, mint ami a keresztény identitás gyökere és szíve.”
II. János Pált 13 évvel a történelmi jelentőségű Nostra Aetate enciklika kibocsátása után választották pápává. Az enciklika valóságos forradalmat jelentett a zsidó-katolikus dialógus történetében. A Nostra Aetate, melyet 1965-ben a XXIII. János Pál pápa által összehívott II. vatikáni zsinat bocsátott ki, elítélte az antiszemitizmust, s a történelem során első ízben vetette el a hagyományos egyházi tanítást, mely szerint a „hitszegő zsidók” kollektíve bűnösök Jézus keresztre feszítéséért. II. János Pál pedig ezeken a kereteken is túllépett, s ez – ismervén a pápa antitotalitárius életútját – egyáltalán nem meglepő.
Karol Wojtyla a dél-lengyelországi Wadowicében született 1920-ban, amikor Lengyelországban még több mint hárommillió zsidó élt. Mint szülőhazájában sok helyen, Wadowicében a lakosság negyede zsidó volt, így a majdani pápának zsidó szomszédai, barátai és osztálytársai is voltak. A náci megszállás évei alatt Lengyelország a zsidók nagy temetőjévé változott – elpusztult Wojtyla sok ismerőse is. A leendő pápa maga is egy náci munkatáborba került, és papi tanulmányai csak titokban folytathatta.
A holokauszt borzalmai mélyen érintették Karol Wojtylát. Szimbolikus jelentőségű volt 1979-es, első pápai látogatása szülőhazájában, melynek során az auschwitz-birkenaui táborban térdre borulva imádkozott az itt meggyilkolt zsidókra emlékezve. Egy assisiben tartott ökumenikus imarendezvényen, 1993-ban a pápa azt mondta az egyik zsidó résztvevőnek, hogy „a Soá emlékezetének új életet kell vinnie a tanításunkba és igehirdetésünkbe, a jövő generációk érdekében”.
Hosszú regnálása alatt II. János Pál több ízben is élesen elítélte az antiszemitizmust mint Isten és az emberiség elleni bűnt, világ körüli útjai során pedig nagyon sokszor találkozott zsidó vezetőkkel, ráadásul e találkozásokat maga kezdeményezte. Sokszor és ismételten nyilvános bűnbánatot tartott azon bűnök miatt, amelyeket keresztények követtek el a zsidók ellen az évszázadok folyamán. Olyan keresztényeket is boldoggá, illetve szentté avatott, akik a holokauszt áldozatai voltak, így Maximilian Kolbe lengyel pátert, aki egy családapa helyett önként választotta a halált az egyik koncentrációs táborban, valamint Edith Stein zsidó származású apácát, akit a nácik egy hollandiai kolostorból hurcoltak el. (Edith Stein boldoggá avatását egyébként nem fogadta egyöntetű öröm a zsidó világban: a lépést sokan úgy értelmezték, mint amely biztatás a zsidók keresztény hitre térítésére.)
A legdrámaibb eseményre minden bizonnyal 1986 áprilisában került sor, amikor II. János Pál – a római pápák közül elsőként – elhagyta a Vatikánt, és belépett egy zsinagógába. A római nagyzsinagógában Elio Toaff főrabbi fogadta őt, a pápa pedig Isten és a zsidók közti „visszavonhatatlan szövetségről” beszélt. „A judaizmussal – szögezte le a katolikus egyházfő – olyan kapcsolat fűz össze minket, amely más vallásokkal kapcsolatosan nem áll fenn. Önök a mi drága, szeretett testvéreink, és – bizonyos módon – azt lehet mondani, hogy Önök a mi idősebb testvéreink.”
1993 végén II. János Pál újabb döntő lépésre szánta el magát: teljes körű diplomáciai kapcsolatot létesített Izraellel. 2000 márciusában Izraelbe látogatott, felkereste a Yad Vashem holokauszt-emlékhelyet, ott imát mondott, és imaszöveget tartalmazó cédulát helyezett el a Siratófalnál. A szövegben – többek között – ez állt: „Mélyen meg vagyunk rendülve azok viselkedése miatt, akik a történelem folyamán szenvedést okoztak az Önök testvéreinek, és kérjük az Önök bocsánatát. Elkötelezetten keressük a valódi barátságot a Szövetség népével.”
De a pápa közel-keleti látogatását kiábrándító jelenetek is kísérték. Szíriában szó nélkül hallgatta végig Basar Aszad elnök antiszemita megjegyzéseit, s számos izraelit bosszantanak a pápa egyes, túlságosan palesztinbarátnak tartott megjegyzései.
Sok zsidó vezető – így a Zsidó Világkongresszus elnöke, Edgar Bronfman, és főtitkára, Israel Singer rabbi – ez év májusában szerette volna elérni, hogy a pápa emeljen szót az izraeli civil lakosokat pusztító öngyilkos merényletek ellen. Bár ez nem történt meg, Singer leszögezte, hogy a „pápa mindennel egyetértett”. Ugyanakkor a L’Osservatore Romano, a Vatikán hivatalos lapja igen sajátos módon a „dialógus elleni bűnös stratégiának” nevezte a palesztin öngyilkos merényleteket. A zsidó vezetők a titkos vatikáni levéltárak megnyitását is szerették volna elérni, hogy tisztázódjon XII. Pius pápa történelmi felelőssége, aki nem emelte fel szavát nyilvánosan a zsidók üldözése ellen, néhány, XI. Pius pápa korához kötődő, háború előtti anyagot már megnyitottak, de a többi még várat magára.
2003. december elsején a Simon Wiesenthal Központ vezetőit fogadta magánkihallgatáson a pápa, akik átnyújtották neki legmagasabb kitüntetésüket, a Simon Wiesenthal Humanitárius Díjat azért, mert egész életén át barátság fűzte a zsidó néphez. Marvin Hier rabbi, a központ alapítója és elnöke sürgette a pápát, hogy emelje fel szavát az új európai antiszemitizmus ellen, és folytasson világszerte kampányt az öngyilkos merényletek ellen. „A világ Önhöz fordul, Őszentsége, azért, hogy az ilyen tetteket Isten és az emberiség elleni bűntettként bélyegezze meg. Amint Ön mondta: ’Nem a Gonosz mondja ki az utolsót az emberi dolgokban.’” Huszonnégy órával a találkozó után a pápa azt mondta egy katolikus-muszlim találkozón, hogy Isten nevét soha többé nem lehet arra felhasználni, hogy erőszakra buzdítson. A pápa szó szerint ezt mondta: „Önökhöz fordulok, és az összes jóakaratú férfihoz és nőhöz, hogy csatlakozzanak ahhoz a közös erőfeszítésünkhöz, hogy Isten szent nevét soha többé ne lehessen felhasználni erőszak vagy terrorizmus szítására, vagy arra, hogy elősegítse a gyűlöletet és a kirekesztést.”
A pápa izraeli útja óta komoly Izrael- ellenesség ütötte fel a fejét Európában, s amikor az egyházfő „keresztény Európáról” beszél, sok zsidó kommentátor csóválja a fejét. Ezenkívül a katolikus egyházban újból és újból fellángol a belső vita arról, hogy az egyház – mint kollektív testület – felelős-e az antiszemitizmusért, avagy ennek súlya csupán egyes személyeket terhel. Sokan pedig – főleg a zsidó világban – attól tartanak, hogy a pápa halála után a viszony rosszabbodni fog. Norbert Hoffman páter, a Vatikán Zsidókkal Fennálló Vallási Kapcsolatok Bizottságának. titkára szerint a pápai örökség biztosan fennmarad. „A katolikus egyház egésze, nem csak II. János Pál pápa támogatja ezeket a változásokat – mondja. – Természetesen ő volt és most is ő a legláthatóbb alakítója ezeknek a változásoknak, és az egyik legfontosabb lelkipásztori tevékenysége a zsidó néppel való kiengesztelődés volt.” Időről időre előjönnek „kényes”, „irritáló” kérdések a katolikus-zsidó viszonyban, de „ezek nem tudják leállítani a pápa és az egyház által elindított kiengesztelődési folyamatot”.
Ruth E. Gruber cikke nyomán (www.jta.org)
Novák Attila
ą»„ II. János Pál pápasága alatt hatalmas utat tett meg a katolikus egyház – vagy legalábbis annak feje és közvetlen környezete. Miközben teológiai és egyházi (pl. a papi nőtlenség) kérdésekben csak kicsiny mértékben mozdult el a konzervatív álláspontról, politikai téren a változás óriási: a pápa és a Vatikán kilépett a hagyományos, Európa-centrikus, paternalista felfogás keretei közül, és magáévá tette a modern emberjogi álláspontot. Erről tanúskodnak II. János Pálnak a harmadik világban tett missziós útjai, afrikai és ázsiai származású papok kinevezése magas vatikáni pozíciókba, a harmadik világ szenvedőivel együtt érző megszólalásai. A politikailag korrekt álláspont elsajátítása ugyanakkor zsidó szemszögből paradox magatartást eredményez: az anticionizmusnak álcázott zsidógyűlölet is ezt a nyelvet használja a nyugati világban, s aki ma ezen a nyelven beszél, az több-kevesebb valószínűséggel a palesztinokat használja az elnyomottak szimbólumaként. Ezt a csapdát a pápa sem tudta kikerülni: számos alkalommal fogadta a Vatikánban Arafatot, felszólalt a közel-keleti konfliktus sürgős megoldásáért (ami persze magában nem baj, ám hatalmas erkölcsi súlyával ekképp hozzájárult az ügy végtelen túldimenzionálásához és jelképként való használatához), és nem volt hajlandó találkozni Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel, aki 2003 decemberében Rómába látogatott. (Évekkel azelőtt a pápa fogadta a háborús bűnökkel vádolt Kurt Waldheim osztrák elnököt, valamint a még rosszabb hírű Pinochet tábornokot, a fent említett Arafatról nem is beszélve.) Ekképp jó érvet adott a Saront előszeretettel démonizáló európai baloldalnak.
Címkék:2004-02