„A nemzetközi közösség egy fikció” – Beszélgetés Shlomo Avineri professzorral
Hogyan értékeli az intifáda kitörése utáni helyzetet?
Az intifáda azt jelentette nekem, hogy a palesztinok a jelenlegi vezetés alatt még nem készek az Izraellel kötendő történelmi jelentőségű kompromisszumra. Arafat 2000-ben Camp Davidben – ötven év elmúltával – fölvetette az 1948-ban elmenekült palesztinok visszatérésének ügyét. Képzelje el, hogy a német kancellár 1990-ben az újraegyesítéskor ragaszkodott volna ahhoz, hogy az 1945-ben kiutasított 15 millió német visszatérhessen Lengyelországba és Csehszlovákiába – összes leszármazottaival együtt. Camp David után így világossá vált, hogy a palesztinok nem 1967, hanem 1948 következményeit akarják felszámolni – ami nem más, mint Izrael megalakulása. Ezért sajnos ma már nincsenek kételyeim afelől, hogy Izraelnek a palesztin oldalon nincsen partnere, hogy a palesztinok a terrort és az öngyilkos merényleteket jogos eszköznek tekintik az Izrael elleni harcban. A tragédia az, hogy a palesztinok elutasító álláspontja következtében most Ariel Saron a miniszterelnök, és egy mérsékelt balközép kormány esélyei erősen lecsökkentek. A békefolyamat megbukott, és nem hiszem, hogy föl lehet éleszteni. Úgy vélem, a legtöbb, amit elérhetünk, egyfajta stabilizáció: egyoldalú izraeli visszavonulás, a települések egy részének föladása, hogy világos legyen az elválasztó vonal – úgy, mint Cipruson a törökök és a görögök között. Cipruson sincs megoldás a konfliktusra, immár harminc éve, de legalább nem ölnek meg senkit, nincsen kölcsönös megtorlás.
E pillanatban ez a legtöbb, amit elérhetünk. Amikor az öngyilkos robbantok hivatalos temetést kapnak, ahol palesztin rendőrök állnak díszőrséget, amikor a palesztin oktatási miniszter hivatalos faxon küldi az öngyilkos robbantók életrajzát minden iskolának, és ezeket példaképül állítják a fiatalok elé, akkor itt nincs miről tárgyalni. Mindezt nehéz szívvel mondom, mert 1967 óta a béke, a kompromisszumok, és az Izrael mellett békében élő palesztin állam híve vagyok.
Azt mondta, a palesztin vezetés körében nincs partner a béketárgyalásokhoz. Van a palesztin társadalomnak olyan rétege, amely partner lenne a békéhez?
– Bár lenne. Azt hiszem azonban, hogy a vezetés – sajnos – a palesztinok többségének akaratát képviseli. A palesztin társadalmon belül a vezetéssel szembeni egyetlen kritikus hang még sokkal radikálisabb – ez a Hamasz és az Iszlám Dzsihád hangja. A palesztin társadalomban egyetlen hangot sem hallottunk – sem egyénét, sem csoportét – amely bírálta volna Arafatot a béketárgyalások kudarcáért. Nem hallottunk egyetlen hangot sem, amely azt mondta volna, hogy az öngyilkos robbantás terrorizmus és elítélendő – függetlenül annak céljától, mert nekem sincs kifogásom a palesztin nemzeti felszabadítás ellen. A palesztinoknak – a föld összes többi népéhez hasonlóan – joguk van az önrendelkezésre, de nincs joguk a terrorhoz és az öngyilkos robbantásokhoz a polgári lakosság ellen. A palesztin társadalomban pedig nincs olyan hang, amely ezt kifogásolná, mert a civil társadalom – csakúgy, mint mindenütt az arab világban – nagyon gyenge. Nincs olyan mozgalom, ami a Charta 77-re vagy a Szolidaritás mozgalomra emlékeztetne, és nincsen Gorbacsovhoz hasonló reformáló szándékú politikus. A tragédia az, hogy az elmúlt tizenöt évben, mikor a világ szinte minden részén – Kelet-Európában, Délkelet-Ázsiában, Latin-Amerikában – legalábbis kísérlet történt a demokratikus átalakulásra, egyetlen ilyen kísérletet sem láthattunk az Arab Liga huszonkét tagországában. Az arab országokban súlyos deficit mutatkozik demokráciában, szabadságjogokban – és a palesztin öngyilkos robbantások ennek csak legszélsőségesebb példái. Az arab világban nincs olyan hang, amely Izrael létének elismerése mellett foglalna állást. Az 1948-as menekültek ügyének hangoztatása csak egy példa arra, miként utasítják el Izrael létjogosultságát, ássák alá stabilitását és törekszenek elpusztítására.
Azok az egykori baloldali harcostársai, akik még mindig hisznek a békefolyamatban, ma is fontos tényezőt jelentenek az izraeli politikai életben?
– A vélemények széles skálájával lehet találkozni. Izrael roppant heterogén, plurális társadalom. Azok, akik a békefolyamat, Oslo mellett kötelezték el magukat, ma nagyon nagy dilemmában vannak. Még mindig vannak, akik úgy vélik, vissza kell térni az osloi folyamathoz, mert van tárgyalópartnerünk, de tévednek. Az izraeli békepártiak között ma komoly viták zajlanak. Én a Haarecben írtam egy cikket arról, hogy sok izraeli békepárti számára annak belátása, hogy Arafat nem hajlandó a kompromisszumokra, épp olyan nehéz, mint az 1930-as 40-es évek kommunistái számára felismerés, hogy Sztálin nem az emberiség nagy felszabadítója. A kommunizmus eszméje gyönyörű, a valóság azonban a Gulag volt.
Egyébként nem arról van szó, hogy Izraelnek száz százalékig igaza van, a palesztinok pedig száz százalékig tévednek. Történeti perspektívában Izrael sok rossz dolgot csinált, ami nem könnyíti meg a mai helyzetet. Én például mindig elleneztem a telepek létesítését a Nyugati Parton és Gázában. Függetlenül attól, hogy jogunk volt-e hozzá, politikai okokból nem kellett volna ezt tennünk. De a béke szempontjából nem a telepek jelentik a kulcskérdést. Az alapvető kérdés az, hogy a palesztin arabok, csakúgy, mint a többi arab ország, alapjában véve nem hajlandó elismerni Izrael létét. Van tehát vita az izraeli jobboldalon, csakúgy, mint a baloldalon, de az a tény, hogy egyre több izraeli támogatja az egyoldalú kivonulást, arról tanúskodik, hogy feladták a békés tárgyalások illúzióját. Erre a belátásra jutottak olyan írók, mint Amos Oz vagy A.B. Jehosua – akik nem adták fel a palesztinok jogaira vagy a békére, mint távlati célra vonatkozó elképzeléseiket. Válságba kerültek azonban azok a vélemények, melyek szerint van partnerünk a békéhez.
Ám a jobboldalon a helyzet még rosszabb. Ők ugyanis éveken át azt hangoztatták, hogy erősen kell ütni az arabokat, és akkor majd beadják a derekukat. Ez volt Sáron álláspontja is, de tévedett. A jelenlegi helyzetben az erő nem megoldás és a tárgyalás sem megoldás. Harmadik utat kell keresnünk, ez pedig az egyoldalú visszavonulás.
Meglátásom szerint nemzetközi téren Izrael helyzete hasonló a hetvenes évekhez: egyedül áll és elszigetelt.
– Nem gondolom, hogy így van. Sok bírálat ér bizonyos izraeli álláspontokat és lépéseket. A bírálók néha jól informáltak, néha nem. Sokkal több a bírálat a médiában, mint kormánypolitikusok vagy közéleti emberek megnyilatkozásaiban. Kétségkívül, ha erőt használunk – és ez időnként szükséges – a képeken pedig menekülttáborokba behatoló tankokat lehet látni, ez nem fest jól – főleg ha valaki nem ismeri a részleteket. A lényeg azonban nem a bírálat, hanem az, hogy Izrael milyen politikát folytat. Jelenleg úgy látom: sem a tárgyalások politikája, sem az erő politikája nem hoz megoldást. Vagyis: Peresz is, Saron is rossz úton jár, ezért harmadik megoldás után kell néznünk, mert nincs partnerünk a békéhez.
Úgy gondolja tehát, hogy ha Izrael visszavonul a Területek nagyobb részéről. akkor a fegyveres támadások és az öngyilkos robbantások megszűnnek?
Nem gondolom, hogy megszűnnek, de sokkal nehezebb lesz őket végrehajtani. Ugyanis Izraelnek jelenleg nincsen határa. Ezért egy öngyilkos merénylőnek roppant könnyű Dzseninből eljutni Haifába, Afulába vagy Jeruzsálembe. A legtöbb öngyilkos robbantó ugyanis a Nyugati Partról jön, nem Gázából. Gázát határ választja el Izraeltől. Ez sem jelent ugyan teljes biztonságot, de nagyobbat mindenesetre. Egy olyan határ, mint amely Szíriát választja el Izraeltől a Golánon, biztonságot jelent. Nem nemzetközileg elismert határ ugyan, de mindenki tudja, hogy itt ér véget Szíria, itt kezdődik Izrael, és senki nem megy át – a terroristák sem. Jelenleg mi vagyunk az egyetlen ország a világon, amely nem ellenőrzi a saját határait.** Ha Ön Budapestről repül Izraelbe, szigorú biztonsági ellenőrzésen megy keresztül. Ha Kalkilijából érkezik, akkor egy katonával találkozik, aki, ha jó kedvében van, átengedi, ha rossz kedvében van, akkor nem.
Ön nyilván tájékozott baloldali európai értelmiségi körökben. Az én benyomásom az. hogy ez a közeg inkább ellenséges Izraellel szemben: a zsidó állam körükben bűnbakként funkcionál.
Ez túlzó leegyszerűsítés. Kétségkívül mindig létezett egy anticionista baloldal. Anticionisták voltak a kommunisták, és az újbaloldal egyes képviselői a hatvanas években. Ám ha Izrael békét köt a palesztinokkal, akkor ezeknek nincs mit mondaniuk, és befogják a szájukat. De ha például a New York-i baloldalt nézzük, igen sokféle és igen árnyalt nézettel találkozunk. Egy másik példa: jellegzetes baloldali politikus Joschka Fischer, a német külügyminiszter, aki mély rokonszenvvel viseltetik a palesztinok iránt, de Izrael iránt is. Ugyanakkor az Izrael iránt legellenségesebb hangok egy része épp a szélsőjobboldalon hallható, mint azt például Csurka István vagy a német szélsőjobb példája mutatja. Egyszóval ma szélsőbalos és szélsőjobbos antiszemiták és anticionisták jóval hangosabbak, mint nyugodt körülmények között lennének. De ez nem baloldali vagy jobboldali ügy.
De vajon miért van az, hogy a világ más részein sokkal véresebb konfliktusok zajlanak észrevétlenül? Csecsenföldön vagy Algériában sokkal nagyobb a pusztítás, és a világ nem törődik vele.
Ön téved. Sem a jobb, sem a baloldalon sehol nem támogatták Oroszország csecsenföldi akcióját. Beszéltek is róla, és Oroszország súlyos árat Fizetett érte. kétségtelen különbség az, hogy Oroszország nagyhatalom, Izrael pedig nem az. De azt hiszem, mi, zsidók hibát követünk el, ha azt hisszük, hogy a világ csak azért van ellenünk, mert zsidók vagyunk. Emlékezzen rá: Szerbiát is bírálták boszniai és koszovói magatartásáért, a világ hadba lépett Szerbia ellen, és bombázta Belgrádot. nyugodtan mondhatjuk a világon sehol nem támogatják a kisebbségek elnyomását. Ezzel együtt elkeserítőnek tartom, ahogy időnként Izraelt bemutatják és bírálják. A bírálatok között van, ami jogtalan, túlzott, de van, ami érthető.
Egy évvel ezelőtt a durbani konferencián a résztvevő államok és szervezetek többsége egyetlen országot akart elítélni: Izraelt. Nem azt jelenti ez, hogy Izraelt bűnbakként kezelik?
nem. De mit vár ön az ENSZ-től?
Tisztességes bánásmódot.
Ugyan miért? A legtöbb ENSZ-tagország nem demokratikus.
Ez esetben az a kérdés, hogy a nem demokratikus országok miért éppen Izraelt akarják elítélni.
Elítélik az Egyesült Államokat is időnként. Az amerikai rabszolgaság is téma volt Durban-ben. Azt hiszem nagyon etnocentrikus vélekedés az, ha úgy hisszük az emberek örökké velünk foglalkoznak. Lazítsunk egy kicsit. Ugyanakkor kétségtelen: én semmi jót nem várok az ENSZ-től. Bűzlik egy olyan szervezet, ahol a tagországok többsége nem demokratikus. Sajnos mi, zsidók gyakran gyönyörű dolgokat várunk egy nemzetközi szervezettől. Ám ha huszonhét arab ország, több mint ötven iszlám ország, számtalan harmadik világbeli diktatúra a hangadó, akkor mit vár?
– Az ENSZ 1975-ös határozata, amely a cionizmust rasszista ideológiának nyilvánította, nem annak bizonyítéka, hogy a világ nagyobb része ellenséges volt Izraellel szemben?
– Nem, ez csupán azt jelentette, hogy a tagországok többsége, amely akkor kommunista, arab és harmadik világbeli volt, bírálta Izraelt. De ezt a határozatot azóta visszavonták. Nagyon örülök, hogy sok diktatúra megváltoztatta a véleményét. Pedig ezek épp oly véres diktatúrák voltak akkor, mint most, amikor támogatnak. Nem téveszthetjük szem elől, hogy Izrael 1967 óta megszállva tart egy olyan területet, ami nem az övé. Ezért számos alkalommal elítélték. Jelenleg egyetlen más ország sincs, amely idegen területet tartana megszállva. Mondjon akár egyetlen példát, amely összevethető hárommillió palesztin izraeli megszállásával. Amit Oroszország csinál Csecsenföldön, az szörnyű, de Oroszország nemzetközileg elismert határain belül történt, és a bírálatokra az oroszok azt mondják, hogy a világ beavatkozik a belügyeikbe.
Jelenleg az ENSZ Biztonsági Tanácsában többnyire csak az amerikai vétő akadályozza meg az Izrael-ellenes határozatokat. Előfordulhat, hogy egyszer a vétó elmarad, és a nemzetközi közösség akcióba lép Izrael ellen?
Miféle akcióra képes a nemzetközi közösség? Nem tudta megakadályozni a hidegháborút, a kambodzsai népirtást, a csecsenföldi háborút, a jugoszláviai háborút, ahol a NATO és Amerika lépett akcióba. A nemzetközi közösség egy fikció, nem létezik. Nekünk a realitásokkal kell számolni. A realitás az, hogy Izrael a legerősebb katonai hatalom a térségben. Az elmúlt ötven évben legyőztük az összes ellenünk támadó hadsereget, és ha – Isten ments – megint háborúra kerülne a sor, ismét legyőznénk őket. Ezt az arab országok is tudják, és óvakodnak attól, hogy Izraellel nyílt konfrontációba bocsátkozzanak. Ám a Közel-Kelet legerősebb hatalma nem elég erős ahhoz, hogy elbírjon az általa megszállt civil lakossággal. Mert mi megszállva tartjuk a palesztinokat. Rá kell ébrednünk, hogy erőink végesek: egyetlen hadsereg sem tud mit kezdeni kődobáló tinédzserekkel. Egyetlen ország sem tudja megállítani az öngyilkos robbantókat, ha nincsenek határai.
Az emberek nagy része úgy véli, hogy aki erős, az egyben sebezhetetlen is. Itt komoly ellentmondással kell megbirkóznunk: mi egyszerre vagyunk erősek és sebezhetőek. Ezért az erőnket arra kell használnunk, hogy sebezhetőségünket csökkentsük. Az erő nem válasz, ugyanakkor tárgyalni sincs kivel. A helyzetet tehát nem tudjuk megoldani, de a károkat csökkenteni tudjuk.
Gadó János
* Shlomo Avineri professzor a jeruzsálemi héber egyetem tanára. A Rabin-kormány idején az izraeli külügyminisztérium igazgatója volt. Ez év első felében a Collegium Budapest ösztöndíjasa volt. „A modern cionizmus születése” című könyve magyarul is megjelent.
** Az interjú készítése óta megkezdődött az Izraelt a Nyugati Parttól elválasztó fal (határ?) építése. Mindezt azonban nem kíséri semmilyen katonai visszavonulás, Izrael egyetlen települést sem számolt fel a Nyugati Parton.
Címkék:2002-10