„A jócselekedetek gyakorlása terén, nekünk, nőknek is sok tennivalónk lehet” – Jótékonysági bált rendezett a WIZO
Jótékonysági bált rendezett a WIZO
2003. május 11-én tartotta első jótékonysági bálját a magyarországi WIZO. A bál bevételéből a BZSH Benjámin Zsidó Óvodáját, valamint a WIZO Izraelben működő családsegítő intézményeit kívánták támogatni. Az eseményen megjelent Judith Várnai-Shorer, Izrael Állam magyarországi nagykövet asszonya. Tova Pinto, a Szochnut kelet-közép-európai igazgatója, Rádai Éva, a Benjámin Óvoda vezetője, és a zsidó közélet számos képviselője.
ET: Miben különbözik ennek a bálnak a közönsége a többi zsidó rendezvény résztvevőitől?
– Több itt az „ismeretlen arc”, azaz olyan, akiket más zsidó rendezvényeken még nem láttam – mondta a rendezvény biztonságára ügyelő, hitközségi biztonsági őr.
A WIZO a női szervezetek hagyományos jótékonysági báljait eleveníti fel. „A zsidó nőszervezeteknek különösen fon tos feladata a jótékonykodás, hiszen a zsidó vallás hagyományai szerint a világ három alappillére: a Tóra, az Istenszolgálat és jó cselekedetek… Az első kettő a hagyományhoz hű zsidóság életében elsősorban a férfiak feladata, ám a harmadik alappillér, a jó cselekedetek gyakorlása terén, úgy gondoljuk, nekünk, nőknek is sok tennivalónk lehet” – hangsúlyozta nyitóbeszédében Simon Erzsébet, a WIZO Magyarország elnöknője.
A WIZO alapításakor meghatározott célja a jisuvban élő nők szociális, egészségügyi, oktatási, jogi helyzetének javítása volt – s mint Judith Várnai-Shorer köszöntőjében elmondta: „Izrael egy 55 éves, kedves, csinos, okos nő.” Ily módon a bál a női szolidaritás szép példáját adta.
Emellett a WIZO Magyarország a Benjámin Óvoda kiemelt támogatója – tudtuk meg Rádai Évától, az óvoda vezetőjétől. Köszönő szavaiban ismertette az 1992-ben alapított zuglói óvoda pedagógiai munkáját, melyben fontos szerepet kap a zsidó szokás- és hagyományrendszer ápolása.
A köszöntők utáni műsorban fellépő művészek ingyenesen vállalták a fellépést. Elsőként Székhelyi József olvasta fel kulináris nosztalgiáit felidéző novelláját. Tudják-e mi köti össze Gül Babát, Rózsát és Ellát? Mi már igen: valamennyi krumpli. A novella végére azoknak is megjött az étvágya, akik nem farkaséhesen érkeztek a bálba. Maros Gábor nápolyi dalai után a pikáns fehérboros halkoktél is megérkezett, kehelyben. Ezt fűszeres párolt csirkemell követte karamellizált almával, és nagymamái szakácsnői trükköket sejtető lila káposztával. A desszert előtt (diplomatapuding puncsmártással) Gerendás Péter édesbús, andalító zenéje mellett mindenki megtalálta ezer éve nem látott ismerőseit, első szerelmét, vagy a báli terem előtt kíváncsiskodó angol turistákat:
Hallottak már Önök a WlZO-ról?
Nem, még semmit.
Pedig Angliában alakult az első világháború után, s az alapító hölgy, Rebecca Sieff Leedsben született…
Leedsben??? Mi Leedsből jöttünk, ahol valóban nagy zsidó közösség volt akkoriban, akik jórészt Oroszországból jött bevándorlók voltak, mint például Marks és Spencer…
A pudingra és a tombolára persze mindenki visszatért asztaltársaságához – és remélte, hogy a CD-t, a könyvet, a divatos táskát, a manikűrkészletet, a sovány nőkre illő kék ruhát és a bőrtárcát a szomszédja nyeri meg, ő pedig elviszi a főnyereményt: egy Tel-Avivba szóló repülőjegyet.
Büszkék vagyunk a bálra, rengeteg munka van a ma esti szórakozás mögött – mondja Friedmann Peri és Jávor Zsuzsa, a W1ZO vezetőségi tagjai. Már tavaly is terveztük a bált, de mostanra sikerült. Eddig a mára hagyománnyá lett chanukkai bazárt rendeztük meg minden évben, ahol a kereskedők és magánemberek által felajánlott adományokból, saját készítésű süteményekből befolyt összeget jótékony célokra fordítottuk. Bazár eztán is lesz, de reméljük, bált is tudunk még rendezni.
Hogyan sikerült eladni a jegyeket?
Megjelent a hirdetés a zsidó lapokban, és minden WIZO-tag törekedett arra, hogy eladjon 4-5 jegyet. Volt olyan, aki többet is vett, jóllehet tudta, hogy csak egyedül tud jönni a bálra – de ez a támogatás miatt fontos.
Nógrádi Péter ügyvéd tíz jegyet vásárolt, mert mint elmondta, a WIZO tevékenységét még Izraelből ismeri, és tudja, hogy ott is sok a szegény ember és a támogatásra szoruló gyerek. A zsidó élet alapvető része a szolidaritás – hiszen „kol jiszrael arevim ze la ze”, azaz minden zsidó felelős a másikért – s mindenki segítsen, amennyit tud.
A bál talán legfiatalabb résztvevője Hont Diana második osztályos kislány volt. A pompás, piros rózsákkal díszített fekete nadrágkosztümöt viselő első bálozó édesanyjával és ruhatervezőjével, Maior Andreával vett részt a bálon. Diana – édesanyja segítségével – azt nyilatkozta az Esztertáskának, hogy nagymamája emlékére vesz részt a bálon. A nagymama Maior Judit, akinek nevét emlékszoba őrzi a Bálint-házban, a WIZO Magyarország alapító tagja volt, s rengeteget dolgozott, amikor a nagy orosz alija közbülső állomása még Magyarország volt. Jóllehet a WIZO-s hölgyek úgy látják, hogy a fiatalabb, még elsősorban családjukkal, karrierjükkel törődő nők nem érnek rá a jótékonykodás nemes feladatára, Judit és Diana úgy érzik, hogy ennek is helyet kell szorítaniuk életükben:
Hogyan került a bálba Asbóthné Torma Judit, a Magyar Nők Szövetségének elnöknője?
Régóta érdeklődő és támogató kapcsolatban vagyunk a WIZO vezetőségével, több rendezvényen találkoztunk. Tudunk együtt gondolkodni, szórakozni, a mai este is jó példa erre. Szép példája annak, hogy lehet országokat, vallásokat, társadalmi helyzeteket a nők egymás iránti jó szándékával áthidalni. Talán egy kicsit szebb lesz ettől a világ.
Hogy tetszik a ma esti bál? – kérdeztük a szinte minden zsidó kulturális rendezvényen megjelenő Feldmájer Sándort
– Szívesen teszek eleget a zsidó jótékonyság parancsának – kár, hogy egyelőre Magyarországon nem próbálják a létező zsidó polgárságot rendszeres fund-raising vacsorákkal, alapítványi eseményekkel megcélozni. Olyan jótékonykodási lehetőségekkel, amelyek mindkét félnek jók: az alapítvány pénzhez jut, a jótékonykodó pedig leírhatja ennek összegét az adójából. Ma még nincs ennek igazán szervezett módja. Ugyanakkor a ma esti rendezvényen illett volna ügyelni arra is, hogy mások zsidó érzékenységét ne sértsék: most, a Pészachot követő gyászidőszakban nem illik bált rendezni, s szeretném, ha természetes lenne egy zsidó szervezet vacsoráján a kóser menü. Most külön kellett kérni. Más kérdés a jótékonysági báloknál jelentkező ellentmondás: mulatunk és jóllakunk – hogy segítsük az éhezőket… Szolidabb külsőségekkel is meg lehetett volna rendezni – vagy ha ilyen, legyen drágább a jegy. (A báli belépő ára 10 000 Ft volt – a szerk.)
A magyar és izraeli zászlókkal díszített színpadon a Pannónia Klezmer Band játszott fergeteges tánczenét – s az elnöknő, Simon Erzsi nemcsak a szervezésben, hanem a táncban is fáradhatatlannak bizonyult. Mégis sikerült őt lekérnünk egy rövid értékelésre:
Hogy sikerült, milyennek értékeled a WIZO első magyarországi bálját?
Nagyon elégedett vagyok, jó érzés volt látni, hogy tele van a terem. Ezt kezdetben el sem mertük hinni.
Honnan jött az ötlet a bál megrendezésére?
– Januárban Izraelben jártam, a WIZO elnöknőinek konferenciáján, s a családlátogatások, beszámolók alapján világossá vált előttem, hogy Izraelben találkozhatunk éhező gyerekekkel, szegénységgel, munkanélküliséggel – elkél hát a segítség. Ma Izraelben nemcsak a biztonsági helyzet romlása keseríti meg az ott élők mindennapjait, hanem az ország gazdasági helyzetének nehézségei is. Izrael ma egy súlyos „Bokroscsomag” bevezetése előtt áll. Volt olyan idő, amikor mi vártunk és kaptunk segítséget Izraeltől. Ma már úgy gondolom, a magyarországi zsidóság – sok problémája ellenére is – van olyan helyzetben, hogy megpróbálja viszonozni azt a sok segítséget, amit a zsidó államtól kapott. Amikor a konferenciáról hazajöttem, elhatároztam, hogy nem várunk decemberig, a chanukkai bazárig és a báli szezonig, hanem azonnali tettekre van szükség. Nagyon fontosnak érzem, hogy ez az első ilyen rendezvényünk ugyan, de Izrael segítésének gondolata megfogta az embereket. A rendszerváltás után sok embernek nyílt lehetősége arra, hogy vagyont gyűjtsön, de még nem igazán jutottunk el a jótékonyság gyakorlásáig – jóllehet ez vallási parancs is. Úgy érzem, most megtört a jég.
Hogyan szerveztétek meg ezt a nagyszabású rendezvényt?
Ti, mint Esztertáska-aktivisták, tudjátok, hogy női dolgokat szervezni rettenetesen nehéz. Nagy harcokat kellett vívni az elfogadtatásért, de most úgy érzem, hogy sikerült megmutatnunk, képesek vagyunk rá, letettünk valamit az asztalra. Eddig is jó kapcsolatunk volt a zsidó szervezetekkel, de holnaptól talán éppen ezért még jobb lesz. Persze a gyakorlati lebonyolításban sokat segített, hogy módomban állt korábban részt venni egy képzésen, ahol hasonló dolgokat tanultam – ezeket természetesen alkalmaztam is. Ez volt eddig anyagilag a legsikeresebb rendezvényünk, bevétele majdnem kétszerese a szokásos bazár bevételének.
Hazafelé fiatal lányokkal indultunk el. A még egyetemista Szentirmai Anna, és a fiatal jogásznő, Seprényi Andrea ajándékba kapták a báli belépőt. Szimpatikusnak tartják a WIZO céljait, különösen az oktatás-nevelés fontosságát hangsúlyozták, hiszen más a hangulata egy közösségi szolidaritásból fenntartott intézménynek.
„Ha valamit mondani akarsz, kérdezz meg egy férfit, ha valamit csinálni akarsz, kérdezz meg egy nőt” – Margaret Thatcher e bölcs mondása állt a WIZO szórólapján. A WIZO első bálján tettekkel bizonyította, milyen az, ha tett és mondanivaló egymásra talál.
Juhász Borbála-Toronyi Zsuzsanna, az Esztertáska báli tudósítói
Jótékony hölgyek – visszatérve Erec Jiszrael-i látogatásukból – 1920-ban Londonban megalapították a Cionista Nők Világszervezetét, a WIZO-t. A szervezet céljaként a jisuvban élő nők és gyermekek helyzetének segítését, javítását határozták meg. 1921 és 1933 között oktatási, egészségügyi és szociális intézmények sorát építették ki Palesztinában – és megalapították a WIZO számos helyi szervezetét a diaszpórában. Ma a WIZO cionista nők önkéntes alapon működő, pártsemleges, nonprofit nemzetközi szervezete, amely az UNICEF és az ECOSOC mellett az ENSZ tanácsadó szerve. Jelenleg 50 országban működik, 250 000 tagja van. A magyarországi szervezet 1991-ben alakult újjá, s Budapesten 200 tagja van.
Címkék:2003-06