New York Times: Az amerikai tisztviselők aggódnak, hogy Izrael figyelmeztetés nélkül csapást mérhet iráni nukleáris létesítményekre
Amerikai tisztviselők aggódnak, hogy Izrael komolyabb figyelmeztetés nélkül csapást mérhet az iráni nukleáris létesítményekre – írja a The New York Times. A dúsítással kapcsolatos patthelyzet ellenére, az USA és Irán hamarosan ideiglenes elvi nyilatkozatot adhat ki, hogy megakadályozza az izraeli támadást, fogalmaz a jelentés, mely azt is állítja, hogy Izrael 7 órán belül csapásra készülhet – szemlézte a hírt a Times Of Israel.

Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy korábbi képen (Fotó: youtube)
A jelentés szerint az amerikai hírszerzés úgy véli, hogy Izrael akár hét óra alatt is megtehetné a támadás végrehajtásához szükséges előkészületeket, ami kevés időt hagyna az amerikaiaknak arra, hogy megpróbáljanak nyomást gyakorolni Benjamin Netanjahu miniszterelnökre, hogy változtassa meg a véleményét.
Az amerikai hírszerzők állítólag kételkednek egy egyoldalú izraeli csapás hatékonyságában, és izraeli tisztviselők állítólag úgy vélik, hogy az Egyesült Államoknak nem lenne más választása, mint a segítségnyújtás, ha Teherán visszavágna.
Izraeli tisztviselők közölték Washingtonnal, hogy egy csapást akkor is végre lehetne hajtani, ha az Egyesült Államok és Irán között nukleáris megállapodás születik – áll a jelentésben.
Donald Trump amerikai elnök továbbra is megállapodást akar kötni az irániakkal – erősítette meg a jelentés.
Az amerikai és iráni tárgyalópartnerek nyilvánvalóan ellentmondásba kerültek az urándúsítás kérdésében, mivel az amerikai tisztviselők ragaszkodnak annak teljes felszámolásához Iránban, míg az Iszlám Köztársaság vörös vonalnak nevezte azt.
Első hivatali ideje alatt Trump felrúgta a 2015-ös megállapodást, amely 3,67 százalékban korlátozta Irán nukleáris dúsítását, és az elmúlt években Teherán elkezdte az anyag előállítását a fegyverminőséghez közeli szintre.
Irán, amely bevallottan Izrael elpusztítására törekszik, következetesen tagadta, hogy atomfegyverek megszerzésére törekszik. Ugyanakkor olyan szintre dúsítja az uránt, amely nem alkalmas békés célokra, akadályozza a nemzetközi ellenőröket nukleáris létesítményeinek ellenőrzésében, és bővíti ballisztikus rakétaképességét, tisztviselői pedig egyre gyakrabban figyelmeztetnek arra, hogy a bombát is meg akarják szerezni.
A tárgyalások életben tartására tett kísérletként Steve Witkoff amerikai megbízott és a közvetítő Omán „kreatív lehetőségeket vitatnak meg” a Times jelentése szerint, beleértve egy Irán, Szaúd-Arábia és több más arab ország közötti közös vállalkozást, némi amerikai részvétellel, nukleáris üzemanyag előállítására, a dúsítás tényleges helyszínét pedig még nem határozták meg.
Witkoff emellett elvetette ellenvetéseit egy olyan ideiglenes megállapodással szemben, amely lefekteti az egyezség alapelveit – áll a jelentésben -, a Trump-kormányzat pedig azt reméli, hogy egy ilyen nyilatkozat segíthet egy izraeli csapás elhárításában.
Ez összefüggésben lehet Trump vasárnapi kijelentésével, miszerint „valami jó” jöhet a tárgyalásokkal kapcsolatban „a következő két napban” – jegyezte meg a jelentés.
Izrael állítólag gyanakvással tekint minden olyan átmeneti megállapodásra, amely lehetővé tenné Irán számára, hogy hónapokig vagy évekig fenntartsa létesítményeit, miközben a tárgyalások folyamatban vannak.
Ha bármilyen elvi nyilatkozat Izraelnek és az amerikai kongresszus “iráni sólymainak” is meg akar felelni, akkor valószínűleg meg kell követelnie Irántól, hogy szállítsa ki a magasan dúsított urániumot a határain kívülre, vagy „keverje le” azt egy sokkal alacsonyabb dúsítási szintre – írja a Times.
Ha ez így lesz, akkor Trump azt állíthatná, hogy – legalábbis átmenetileg – megszüntette a bombához vezető iráni gyorsfutás veszélyét.
A szerdai jelentés az iráni atomprogrammal kapcsolatos, Trump és Netanjahu közötti heves nézeteltérésekről szóló beszámolók közepette jelent meg.
A The Times megerősítette a jelentett feszültséget, olyan amerikai, európai és izraeli tisztviselőkkel készített interjúkra hivatkozva, akik részt vettek a két kormány közötti vitában.
Netanjahu és Trump múlt havi találkozója után – amikor az amerikai elnök az izraeli vezetővel együtt azt a sokkoló bejelentést tette, hogy nukleáris tárgyalások kezdődnek Iránnal – a miniszterelnök állítólag utasította a nemzetbiztonsági tisztviselőket, hogy folytassák az Irán elleni csapás terveit, beleértve egy esetleges, amerikai támogatás nélküli műveletet is.
A két vezető találkozója óta Izrael a jelentés szerint azt kommunikálta az Egyesült Államok felé, hogy akár saját maga is lecsaphat, még akkor is, ha létrejön a megállapodás.
Izraelnek már vannak tervei az ilyen támadásokra, amelyek a sebészeti csapásoktól kezdve az iráni létesítmények – köztük olyanok, amelyek városokban találhatók – elleni többnapos bombázásokig terjednek – jelentette a NY Times.
Izraelnek az önálló akcióról szóló közlése arra késztette Trumpot, hogy telefonon hívja fel Netanjahut – számolt be a NY Times -, amelyben a miniszterelnök nem tagadta az előkészületek elrendelését, és azzal érvelt Trumpnak, hogy Izraelnek korlátozott időablak áll rendelkezésére a csapásra.
Trump elismerte Irán gyengeségét, de azzal érvelt, hogy ez az Egyesült Államoknak befolyást biztosít az alku megkötéséhez – mondták a lapnak tisztviselők.
Múlt pénteken Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős izraeli miniszter és David Barnea, a Moszad vezetője találkozott Witkoffal Rómában, az amerikai-iráni tárgyalások alkalmával. Hétfőn Washingtonba utaztak, hogy találkozzanak John Ratcliffe CIA-igazgatóval.
Dermer kedden ismét találkozott Witkoffal – erősítette meg a jelentés -, bár a találkozó témája nem volt egyértelmű, és az izraeli média beszámolói a találkozót, amelyen állítólag Barnea is részt vett, a Hamász terrorcsoporttal való túszalku elérésére irányuló erőfeszítésekkel hozták összefüggésbe.
A cikk kommentálására kérve a Fehér Ház a The New York Timesnak Trump hétvégén adott nyilatkozataira utalt, amelyekben – mint korábban már többször is – azt mondta, hogy „szívesen” látná, ha a nukleáris kérdés „bombák ledobása nélkül” megoldódna.
Netanjahu hivatala a Times szerint közleményben reagált a cikkre: „Fake news”. (ToI)