A zsidókérdés a lengyel hatalmi küzdelemben
Heves politikai küzdelem tört ki Lengyelországban a Szolidaritás kebelében, s miként várható volt, ebben a harcban szerephez jutottak a lengyel társadalomban fellelhető antiszemita tendenciák – állapítja meg a Zsidó Kutató Intézet Briefing című tájékoztatója 1990. augusztusi számában.
A Szolidaritáson belül két tábor különült el és került szembe egymással. Megközelítő pontossággal úgy jellemezhetjük ezt a megoszlást, hogy a középbal és a középjobb irányzat méri össze erejét. A középbal Tadeusz Mazowiecki miniszterelnök és kormánya körül kristályosodott ki, a középjobb tengelye Lech Walesa, aki Lengyelország elnöki tisztségére pályázik, valamint azok, akik őt támogatják.
A zsidó tényező úgy jelentkezik, hogy a Mazowiecki-csoportba olyan személyek is beletartoznak, akik zsidó származásúak, és akiket a jobboldalon a zsidó címkével jelölnek meg. Ezzel szemben Walesa új politikai szövetségesei azt állítják magukról, hogy nemzetibbek és sokkalta inkább katolikusok, mint annak a csapatnak a tagjai, akikkel a 80-as évek elején együtt indult és akik a centrumtól némileg balra helyezkednek el. Az eredeti csapatba Mazowieckin kívül, aki jelenleg az ország miniszterelnöke, Jacek Kuron tartozott, ő jelenleg a munkaügyi miniszter, valamint Bronislaw Geremek, a parlament polgári tömörülésének elnöke és Adam Michnik, a Gazeta Wyborcza szerkesztője. A lap korábban a Szolidaritásnak volt a hivatalos szócsöve, de a Walesa-csoport megvonta tőle a bizalmát. Ebből a csoportból ketten, Geremek és Michnik zsidó származásúak.
A fejleményeknek meglehetősen baljós színezetet ad az a körülmény, hogy Walesa és köre mindinkább közeledik a jobboldali csoportokhoz, amelyeknek célkitűzései és propagandája tartalmaz antiszemita és idegenellenes elemeket.
Június elején Walesa megkísérelte eltávolítani a Gazeta Wyborcza éléről Michniket, de ez a próbálkozás nem járt sikerrel. Két hónappal korábban egy másik akciója eredményes volt. 1988-ban alakult meg az úgynevezett Polgári Bizottság mint Walesa tanácsadó testületé. Elnöki tisztét Geremek töltötte be, de a tavasz végén gyakorlatilag megszabadult tőle Walesa, s a centrumtól balra álló irányzat másik közismert személyiségétől, Henryk Wujectől szintén, aki a bizottság titkáraként működött és nem zsidó.
A Szolidaritás belső megosztottsága májusban tovább súlyosbodott. Walesa egyik legfőbb tanácsadója, Jarosław Kaczyński, aki a lengyel szenátus tagja és egyúttal a Solidarność című hetilap főszerkesztője, egy új politikai csoportosulást hozott létre. A Centrumszövetség nevű új alakulat azt a célt tűzte maga elé, hogy még ebben az esztendőben kierőszakolja az elnökválasztást, és az elnöki tisztségre csak egyetlen jelöltet állítsanak, mégpedig Walesát.
A Szolidaritás liberális szárnya nem értett egyet ezzel az elképzeléssel. Szerintük nem kell az elnökválasztást előre hozni, elegendő 1991 tavaszán megrendezni. Előzőleg új alkotmányt kell készíteni és jóváhagyni, s az elnöki jogkört ebben célszerűnek látszik alaposan szűkíteni. Michnik a Gazeta Wyborczában ezt az elképzelést támogatta.
Június 10-én Krakkóban összegyűlt a Szolidaritásnak körülbelül másfélszáz híve, csupa ismert személyiség. Az hozta őket össze, hogy ellensúlyozzák a mozgalmon belüli feszítőerőket és hatástalanítsák a Centrumszövetség megalakításában testet öltő aggasztó irányzatot. Köztük volt az a negyvenkét értelmiségi, akik május elején közös kiáltványban fordultak a közvéleményhez és arra szólították fel, hogy vessen gátat az erősödő antiszemitizmusnak, sovinizmusnak és türelmetlenségnek Lengyelországban. A krakkói gyűlésen részt vettek parlamenti képviselők, közéleti személyiségek, sőt a kormány némely minisztere is. Arról cseréltek eszmét, hogy meg lehetne-e alakítani egy polgári koalíciót, s ennek a „Szövetség a demokráciáért” nevű új szervezetnek azt a feladatot kellene ellátnia, hogy támogassa a Mazowiecki-kormány reformprogramját.
Aznap, amikor sajtókörökben híre ment annak, hogy Walesa megvonta a bizalmát Michniktól, Walesa nyilatkozatot adott közre. Egy hónap híján negyvennégy éve történt az emlékezetes pogrom Kielcében, s a nyilatkozatban Walesa egyértelműen elítélte „a gyilkosságot, amelyet lengyel földön lengyelek követtek el”, hozzátéve, hogy teljes határozottsággal fel kell lépni az antiszemitizmus maradványai és újjáéledése ellen Lengyelországban. Még javaslatot is tett, hogy a pogrom színhelyén helyezzenek el emléktáblát az áldozatok tiszteletére.
A nyilatkozat arra utalt, hogy Walesa felismerte a feléledő antiszemitizmus veszélyét, és érzékelte, hogy ez a politikai küzdelem elemévé válhat. Lehetett egy olyan hátsó gondolat is mögötte, hogy kivédje a lehetséges vádat, miszerint Michnik és a hozzá hasonlók ellen azért lépett fel, mert zsidók.
Néhány nappal később feltették Walesának a kérdést: „Olyan hírek keltek szárnyra, hogy hadjárat indult a zsidók ellen, akik minden fontos tisztséget megkaparintottak maguknak Lengyelországban.” A megkérdezett így válaszolt: „Hallottam ilyesmit… de a legsúlyosabb hiba volna… ha azt feltételeznénk, hogy a pluralizmus ne biztosítana lehetőséget a legkülönbözőbb társadalmi csoportoknak … Én sose voltam zsidóellenes, nem hiszem, hogy a zsidóság ma problémát okoz Lengyelországban vagy hogy ártana Lengyelországnak. Lengyelország építésében részük volt nekik is és e téren jelentős érdemeket szereztek.”
Címkék:1990-11