Izrael védelmi exportja újabb rekordot döntött – a bojkottfelhívások ellenére
A fegyvereladási rekord éppen a gázai háborúnak köszönhető, amely a gyakorlatban mutatja meg az izraeli fegyverek hatékonyságát.

A Vaskupola működés közben (Forrás: Védelmi minisztérium)
Izrael 2024-ben új rekordot ért el a védelmi exportban: az eladások értéke megközelítette a 15 milliárd dollárt. Immár a negyedik egymást követő évben döntöttek rekordot az eladások – annak ellenére, hogy a gázai háború miatt egyre több nemzetközi kritika éri a zsidó államot, és az európai országok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a fegyverüzletek felfüggesztésére.
Az izraeli védelmi minisztérium szerdán sajtóközleményben jelentette be, hogy a védelmi export tavaly meghaladta a 14,7 milliárd dollárt – ami 13 százalékos növekedés 2023-hoz képest -, és az ügyletek több mint felének értéke meghaladta a 100 millió dollárt.
A minisztérium szerint Izrael katonai exportja több mint kétszeresére nőtt az elmúlt öt évben, ami rávilágít az iparág gyors bővülésére és a növekvő globális keresletre.
“Ez a hatalmas eredmény közvetlen következménye az IDF és a védelmi ipar sikereinek a Hamász ellen Gázában, a Hezbollah ellen Libanonban, a Houthik ellen Jemenben, az ajatollah rezsim ellen Iránban és további színtereken, ahol Izrael ellenségei ellen tevékenykedünk” – mondta Izrael Katz izraeli védelmi miniszter egy nyilatkozatban.
2024-ben a zsidó állam védelmi szerződéseinek több mint fele európai országokhoz kötődik – miközben ez az arány az előző évben meg csak 35 százalék volt. A régióban ugyanis sokan növelték védelmi kiadásaikat Oroszország 2022-es ukrajnai invázióját követően.
Mindez ellentmondani látszik az európai vezetők közelmúltbeli felhívásainak, akik fegyverembargót követelnek a zsidó állam ellen.
Szerdán Németország visszavonta korábbi fenyegetését, miszerint leállítja az Izraelnek történő fegyverszállításokat, és megerősítette elkötelezettségét a Jeruzsálemmel való együttműködés folytatása és a védelmi szerződések fenntartása mellett.
Spanyolország és Írország azon európai országok közé tartozik, amelyek konkrét lépésekkel fenyegetőznek – vagy már hoztak is ilyen intézkedéseket –az Izraellel kötött fegyverüzletek korlátozására. Franciaország nem részletezett „kemény intézkedéseket” helyezett kilátásba a zsidó állammal szemben.
Az izraeli védelmi minisztérium jelentése szerint a gázai háború kitörése óta az izraeli fegyverrendszerek a gyakorlatban bizonyították hatékonyságukat, ami növeli a keresletet az izraeli védelmi technológia iránt.
Tavaly a rakéták és légvédelmi rendszerek exportja új csúcsot ért el, és a teljes volumen 48 százalékát tette ki – szemben a 2023-as 36 százalékkal.
Hasonlóképpen megugrott a műholdas és űrrendszerek exportja is, amely 2024-ben az összes üzlet 8 százalékát tette ki – a 2023-as 2 százalékkal szemben.
Miközben Európa uralta Izrael védelmi exportpiacát 2024-ben, jelentős szállítások más régiókba is irányultak. Ázsia és a csendes-óceáni térség az összes értékesítés 23 százalékát tette ki – ez valamivel alacsonyabb, mint a korábbi években, amikor a régió megközelítette a 30 százalékot.
Az Ábrahámi Megállapodás országaiba irányuló export a 2022-es 23 százalékról 12 százalékra csökkent, míg Észak-Amerika stabilan 9 százalék körül maradt.