Franciaország: antiszemita hullámot váltott ki a közel-keleti konfliktus
A feszültség Franciaországban különösen nagy, ahol nagyszámú muszlim lakosság él, és ahol Izrael és az Egyesült Államok után a világ legnagyobb zsidó közösség is él. A közel-keleti konfliktus fellángolása múltban is gyakran váltotta ki az antiszemita incidensek növekedését.
Szombaton Gérald Darmanin francia belügyminiszter elmondta, hogy az izraeli és gázai erőszak kiéleződése óta 189 fenyegetést kaptak zsidó személyek illetve intézmények és ennek kapcsán és 65 letartóztatás történt Franciaországban. A Pharos online platform, amely lehetővé teszi a gyűlöletbeszéd bejelentését, 2449 alkalommal kapott riasztást.
“Az incidensek többsége horogkeresztes graffiti vagy olyan jelszavak, mint a halál a zsidókra, illetve [palesztin felkelésre] való felhívások” – mondta Darmanin a France Inter rádiónak csütörtökön. “Aztán voltak komolyabb akciók, mint például iskolák vagy zsinagógák előtt letartóztatott emberek fegyverrel, vagy egy drón, amelyet egy zsidó kulturális központ fölött repítettek el”.”
Sarcelles-ben, Párizs északi elővárosában, ahol nagy zsidó közösség él, René Taieb rabbi elmondta, hogy sok zsidó szülő pénteken távol tartotta gyermekét az iskolától, válaszul a közösségi médiában megjelenő antiszemita fenyegetések nagymértékű növekedésére.
“Val-d’Oise [Sarcelles-től északnyugatra fekvő megyében] egyes iskolákban 600 diákból még 60 sem jelent meg” – mondta Taieb, aki egy 40 ezer fős zsidó közösséget vezet a régióban. “Maguk a tanárok sem akarták iskolába vinni a gyerekeiket”.
Ez a félelem csak fokozódott, miután pénteken egy férfi megölt egy tanárt egy észak-franciaországi iskolában elkövetett késes támadásban, amely Emmanuel Macron elnök szerint “az iszlamista terror barbárságát” mutatja.
Bár a támadást nem minősítették antiszemitának, franciaországi zsidó vezetők és kormánytisztviselők összefüggésbe hozták az izraeli és palesztin területeken zajló konfliktussal.
“Hírszerzésünk szerint sajnos van kapcsolat a Közel-Keleten történtek és ez utóbbi cselekmény között” – mondta Darmanin. “Azért látjuk ezt, mert tudjuk, hogy alantas felhívások hangzottak el, amiért kénytelenek voltunk cselekedni”.
Robert Ejnes, a franciaországi zsidó szervezetek tanácsának (Crif) ügyvezető igazgatója szerint az arab-izraeli konfliktus minden korábbi eszkalációja ltalában kihatott az európai zsidókra, még akkor is, ha a támadások mögött gyakran nem volt egyértelmű logika.
“Nehezen találok kapcsolatot a palesztinok támogatása és a zsinagógák elleni támadások között” – mondta. A palesztin ügy támogatói az izraeliek támadása helyett “a francia zsidók ellen” fordultak.