Érik a pogrom Kanadában?

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Politika

Az elmúlt másfél év alatt Kanada a nyugati világ egyik legantiszemitább országává vált.

Palesztin-párti tüntetés Ottawában (képernyőfotó)

Az Izraeli Diaszpóraügyi és Antiszemitizmus Elleni Küzdelem Minisztériumának május 6-án kiadott jelentésében az áll, hogy 2023. október 7-től 2024 végéig az antiszemitizmus Kanadában elképesztő mértékben, 670 százalékkal ugrott meg. 2023. október 7. és 2024. október 7. között csak Torontóban 1500 palesztinbarát tüntetést tartottak. Ez több mint négy tüntetés – minden nap – egy éven keresztül.

Az antiszemitizmus Nyugaton gyakorlatilag minden országban rohamosan terjedt – de Kanadában a zsidógyűlölet erőszakossága és szélsőséges jellege olyan mértékben fokozódott, ahogyan azt egyetlen más országban sem tapasztalták.

 

Célkeresztben a zsidó intézmények

– 2024 szeptemberében a Hamásszal és a palesztin “ellenállással” szimpatizáló tüntetők ujjongva gyülekeztek egy ottawai zsidó nyugdíjas intézmény előtt, ahol több holokauszt-túlélő él, és ahol a lakók 60 százaléka demenciában szenved. “Menjetek vissza Európába!” és “Golyókat és rakétákat akarunk!” skandálták arab nyelven a tüntetők, amit a bentlakók a hálószobáikban is hallhattak.

– A 2024-es emléknapon az ottawai Sir Robert Borden állami iskolában, ahol nagyszámú zsidó diák tanul, az elesett kanadai katonák tiszteletére rendezett eseményen egyedül egy palesztin tiltakozó dal hangzott el. Amikor a zeneválasztásról kérdezték, Aaron Hobbs igazgató azt mondta, hogy azért választották, hogy a sokszínűséget és befogadást erősítsék egy olyan napon, amely általában “egy fehér fickóról szól, aki tett valamit a hadsereggel kapcsolatban”.

– Többször előfordult, hogy túlnyomórészt zsidó negyedekben a tüntetők palesztin terroristáknak öltöztek be, néha egyenesen az október 7-i események kitervelőjének, Yahya Sinwarnak maszkírozva magukat.

– Több száz palesztinbarát tüntető vette körül a montreali Holokauszt Múzeumot 2024 márciusában, ahol azt kiabálták, hogy “Halál Izraelre” és “Halál a zsidókra”.

– Áprilisban Winnipegben Hamász-párti gyűlést tartottak, pár lépésre egy zsidó közösségi központtól, ahol a gyerekek iskolába és napközibe járnak.

– Április 29-én, az elesett katonák és a terrorizmus áldozatainak hivatalos izraeli emléknapján a torontói Bét Emeth Bais Jehuda zsinagóga előtt tüntetők palesztin zászlókat lengetve álltak. Az egyik férfi egy pulóvert viselt, amelyen az állt: “Palesztin holokauszt: A Soha többé most van”.

– A hónap elején Montrealban a tüntetőkről készült felvételek azt mutatták, amint megafonokon keresztül azt skandálták, hogy “Minden cionista rasszista” egy olyan iskola előtt, ahol értelmi fogyatékos és autizmus spektrumzavarral küzdő 4-16 éves diákok tanulnak.

Mindez nem tartozik a normális tiltakozások körébe. Nem az ottawai izraeli nagykövetség vagy a torontói izraeli konzulátus előtt zajlanak. Nem egy konkrét izraeli politika, törvény, rendelet vagy cselekedet ellen irányulnak, és természetesen nem említik a Hamászt, a Hezbollahot vagy bármely más terrorszervezetet, amely halált és pusztítást hozott a palesztinokra. Ezek agresszív cselekmények, amelyek célja a kanadai zsidó közösség megfélemlítése, hallgatásra kényszerítése, és végső soron nyilvános jelenlétük kioltása.

Palesztin-párti tüntetés Torontóban (kéernyőfotó)

Nyílt antiszemitizmus és a terrorizmus felértékelése

– 2024 októberében keffijés-maszkos férfiak Ottawa utcáira vonultak, és azt követelték, hogy a zsidók “menjenek vissza Európába” – ezt a kifejezést többször is használták a zászlófelvonási ünnepségektől kezdve a zsinagógákon át az egyetemi kampuszokig mindenhol.

– A Brit Columbia tartománybeli Vancouverben a tüntetők a 2024. október 7-i mészárlás egyéves évfordulóján gyűltek össze, és a kanadai zászló elégetése közben kijelentették: “Mi vagyunk a Hezbollah és mi vagyunk a Hamasz”.

– A tüntetők kórházak előtt is összegyűltek, például a torontói Mount Sinai kórház előtt – amelyet zsidók alapítottak -, ahol a betegek az épületből “intifádát” követelő kiáltásokat hallhattak.

– 2024 novemberében a becslések szerint 50 000 diák, valamint az egyetemek – köztük a Concordia, a McGill és a Dawson College – oktatói vonultak az utcára és a kampuszokra, ahol elözönlötték az épületeket, pusztították a berendezést, aminek hatására iskolákat zártak be. Az “Éljen az intifáda” skandálás hallatszott, és az egyik tüntető a kamerába azt mondta: “A végső megoldás már úton van”.

– Áprilisban Toronto belvárosában egy keffijét viselő férfi felmászott egy állványzatra, felgyújtott egy izraeli zászlót, majd benzinnel leöntötte, miközben a háttérben a “Minden cionista rasszista, minden cionista degenerált” skandálás hallatszott.

Palesztin-párti tüntetés a kanadai parlament előtt Ottawában (képernyőfotó)

Erőszakos támadások

  1. október 7. óta közel egy tucat terrorizmussal kapcsolatos incidens történt Kanadában vagy külföldön kanadaiak részvételével. Ezek közé tartoznak a következők:

– Egy apát és fiát, akik erőszakos támadást terveztek Torontóban, 2024 júliusában letartóztattak.

– 2024 februárjában letartóztattak két ottawai fiatalt, akik a város zsidó közösségének megtámadását tervezték.

– 2024 szeptemberében letartóztattak egy Torontóban tanuló pakisztáni férfit, aki a New York-i Brooklynban zsidók elleni ISIS-ihlette támadást tervezett.

– Egy jemeni férfit áprilisban letartóztattak Kanadában, aki azt tervezte, hogy csatlakozik egy közel-keleti terrorszervezethez.

– Az edmontoni városháza elleni támadást intéztek 2024 januárjában.

– Egy kanadai 2024 júliusában Izraelbe utazott, hogy izraeli katonákat támadjon meg.

És ebben a listában nem szerepel a torontói zsidó leányiskola, amelyre három különböző alkalommal lőttek rá; a többszörös lövöldözés egy montreali zsidó iskolában; egy montreali zsinagóga felgyújtása; egy Montreal melletti zsinagóga felgyújtása; a zsidó tulajdonban lévő üzletek végtelen számú megrongálása, a horogkeresztek mázolása lakóházakra és a 2025-ös szövetségi választásokon induló zsidó politikusok kampánytábláinak megrongálása.

A listán nem szerepel az az Izrael-ellenes indoktrinációt sem, amely többek között az állami iskolákban, egyetemeken és szakszervezetekben zajlik országszerte.

Mindez a kanadai nyílt zsidó élet elfojtásához vezet: elrejtik a zsidó szimbólumokat, a zsidó rendezvények titokban és szigorú biztonsági intézkedések közepette zajlanak, sőt egyesek elmenekülnek az országból. A Torontói Metropolitan Egyetem diákjai, akik nemrég megosztották, hogy “nem lehetnek nyíltan zsidók” az egyetemen, nem kivételek. Ők váltak a normává. “Úgy mentem az egyetemre, hogy az emberek rögtön utáltak, és nem tudtam nem-zsidó barátokat szerezni ” – mondta egy diák.

Palesztin-párti csőcselék Montréal utcáin randalírozik (képernyőfotó)

Ami Kanadában kibontakozik, az nem a palesztinok iránti szolidaritás alulról jövő, spontán megnyilvánulása, bár a sajtó így tudósít róla.

Ez szervezett törekvés az antiszemita uszítás normalizálására a politikai aktivizmus álcája alatt. Itt már nem arról van szó, hogy a golfklubokban nem látják szívesen a zsidókat. Ezt nyílt felhívások váltották fel a dzsihádra és terrorizmusra – beleértve a zsidó lakónegyedeket is.

A pogromok ritkán kezdődnek szervezett mészárlásokkal; jellemzően azzal kezdődnek, hogy megtűrik az uszítást, a fenyegetőző tömegek büntetlenül maradnak, a hatóságok a politikai visszahatástól való félelmükben nem mernek határozottan fellépni.

Ez a legriasztóbb, ami most Kanadában történik.

Többször előfordult, hogy a keffijébe öltözött, erőszakra uszító, zsidókat és nem zsidókat egyaránt megfélemlítő, Izrael eltörlésére felszólító tüntetőkkel szemben a rendőrség közönyös maradt.

A hatóságok túl gyakran haboztak a zaklatás és az uszítás elleni törvények betartatásával, amikor ezt “ellenállásnak” próbálták eladni. A politikai vezetők nem vették komolyan e gyűlések szélsőséges jellegét. Az egyetemek és a szakszervezetek haboztak elítélni az aktivizmus, az igazságosság és a progresszivitás nyelvezetébe burkolt nyílt zsidógyűlöletet.

Egy alkalommal például torontói rendőrök kávét és pékárut osztogattak a tüntetőknek. Egy másik alkalommal pedig állítólag letartóztattak egy zsidó férfit egy zsidó negyedben, amiért szembeszállt a terroristák támogatóival, akik 2023. október 7. óta minden hétvégén az utcára vonultak.

A kanadai zsidók közel 600 napja teszik fel maguknak a kérdést: Az állam még mindig a mi oldalunkon áll? Hajlandóak-e a bűnüldöző szervek mindent megtenni, hogy ezt a folyamatot leállítsák?

 

Kanada erkölcsi próbatétel előtt áll.

Intézményeinek – a rendőrségtől és az ügyészségtől kezdve a politikusokon át a civil társadalomig – el kell dönteniük, hogy határozottan szembeszállnak-e az antiszemita fenyegetésekkel, vagy tiltakozásként mentegetik ezeket.

Ez nem a zsidók ügye, hanem Kanadáé. Egy olyan társadalom, amely lehetővé teszi, hogy egy sebezhető kisebbséget nyíltan fenyegetni lehessen, nem állíthatja többé, hogy biztonságos vagy igazságos bármelyik polgára számára. Az antiszemitizmus gyakran a szélesebb körű társadalmi hanyatlás első jele. Ha a csőcselék ma meg tud félemlíteni zsidó iskolákat és kórházakat, akkor mit várunk tőlük holnap?

Mindenki, akinek van szeme, már a robbanásra készül.

A szerző, Dr. Casey Babb a  Macdonald-Laurier Institute’s Center for North American Prosperity and Security vezető munkatársa, a tel-avivi Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intézetének munkatársa, valamint a torontói Secure Canada tanácsadója.

The Free Press

[popup][/popup]