Dühödten tüntettek Izrael-ellen világszerte a tűzszünet bejelentése után

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Politika

Palesztinbarát tüntetők vonultak fel szombaton Európa és Ausztrália több városában, mint akik frusztráltak, hogy vége az Izrael ellenes harcnak. A demonstrálók “Szabad Palesztinát” követeltek és palesztin zászlókat lengettek. Londonban több tízezren vonultak fel, Berlinben mintegy 5500-an, Bécsben pedig 500-an gyűltek össze.

Izrael-ellenes és palesztinbarát tüntetők ezrei vonultak szombaton London központjában, annak ellenére, hogy bejelentették a gázai tűzszünet és a túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodást, amelynek célja az övezetben zajló háború befejezése.

A tüntetők “A folyótól a tengerig, Palesztina szabad lesz” feliratú táblákat tartottak a kezükben, amelyet sokan Izrael elpusztítására való felhívásnak tartanak, valamint egy olyan plakátot, amelyen Benjamin Netanjahu miniszterelnököt Adolf Hitler náci diktátorhoz hasonlították.

A tömeg azt skandálta, hogy “Izrael terrorállam” és “A folyótól a tengerig, Palesztina szabad lesz”, miközben a Whitehall-ba vonult, ahol számos brit kormányépület található. Azt is skandálták, hogy “Halál az IDF-re”.

*

A sydneyi felvonuláson mintegy 40 000 résztvevőre számítottak, annak ellenére, hogy a tiltó rendelet megakadályozta, hogy az útvonal az Operaházhoz vezessen, de a rendőrség becslése szerint szeles időben mintegy 8000 ember jelent meg.

Melbourne-ben a tüntetők a belvárosi központból a St Kilda Roadon az amerikai konzulátus felé vezető öt kilométeres útvonalon vonultak végig, és közben rigmusokat skandáltak. Ezután palesztin zászlókat lengető emberek százai maradtak jelen az irodaépület előtt. A rendőrség elbarikádozta az épület bejáratát.

*

A svájci Bernben összecsapások törtek ki a rendőrség és a tüntetők között, miután mintegy 2000-en tartottak engedély nélküli tüntetést a város központjában, ahol néhány fekete maszkot viselő tüntető tűzijátékot dobált, a rendőrség pedig könnygázzal és vízágyúval válaszolt.