Az új amerikai nagykövet, aki „ajándék Bibinek”

Írta: Lázár György - Rovat: Politika

Mike Huckabee-t, egy baptista lelkész-politikust jelölt Trump az Egyesült Államok izraeli nagykövetének posztjára.

Huckabee David Lau izraeli főrabbival

Az amerikai újságcímek szerint Huckabee jelölése „ajándék Bibinek”. Az Izrael-barát politikus igencsak korai jelölése egyfajta meglepetés, elsősorban belpolitikai jelentősége van. Üdvözlik a kinevezést a fundamentalista amerikai keresztény csoportok, főleg azok a konzervatív baptisták, akik keresztény cionistának tartják magukat.

Huckabee egy Arkansas állambeli kisvárosban, Hope-ban született, ugyanott, ahol Bill Clinton elnök, de majd tíz évvel korábban. Clintont jól ismeri, és gyakran elismerően szólt a volt demokrata elnökről.

Patinás családja egy hagyományosan konzervatív déli demokrata família, ősei sok-sok generáció óta éltek az USA-ban.

A mélyen vallásos Huckabee teológiát végzett és a baptista egyház konzervatív szárnyához, a Déli Baptistákhoz (Southern Baptist) csatlakozott. Lelkészként és TV-prédikátorként szolgált egészen 1992-ig, amikor a 37 éves fiatalember politikai pályával próbálkozott, nem is sikertelenül.

1996-ban már Arkansas állam kormányzója, korábban éppen Bill Clinton töltötte be azt a posztot. Huckabee évtizedes kormányzói működése során országos nevet szerzett, elsősorban a keresztény konzervatív körök politikai szószólója lett.

Huckabee, arkansasi kormányzó, Bill Clinton társaságában

Többször is próbálkozott az elnökjelöltséggel. 2012-ben is a lehetséges jelöltek között emlegették, de végül 2016-ban indult el. Republikánusként Trump ellenfele volt, majd visszalépett és Trumpot támogatta. Lánya, Sarah Huckabee Sanders a Fehér Házban dolgozott, Trump sajtófőnöke volt 2017-19 között.

Huckabee neve később is felmerült Floridában, mivel most ott él. Kormányzónak javasolták, de végül nem indult el. Sikeres és ismert politikai és vallási TV-kommentátor.

Az amerikai evangéliumi keresztények a bibliai próféciák beteljesedését látják Izraelben, valamint Júdeában és Szamariában (Ciszjordánia v. Nyugati Part), a zsidók hazájában. A bibliai Ezékiel könyvére hivatkoznak, amely megjósolja Izrael fizikai, spirituális és erkölcsi újjászületését. Jézust is idézik, aki arról prófétált, hogy Izrael nagyságát a virágzó fügefa jelképezi majd.

A keresztény cionisták egy erős bibliai alapokon álló Izrael újjáépítését szorgalmazzák, de nem céljuk a zsidók „áttérítése” a kereszténységre. Úgy vélik, hogy a zsidó nép saját maga fogja felismerni Jézusban a Messiást.

A jelenlegi zsidó államot sem akarják „átalakítani” egyfajta keresztény messiási államnak, viszont a jövendő bibliai próféciák beteljesítéséhez fontosnak tartják egy erős zsidó állam létrehozását. Ahhoz a keresztényeknek anyagi és erkölcsi támogatást kell nyújtaniuk.

Huckabee a siratófalnál

Fontos tézisük az ún. elragadtatás (rapture), amikor Jézus visszatér, hogy elragadja földi híveit. Holt lelkek is feltámadnak, és a még élő hívekkel együtt találkoznak az Úrral a levegőben. Mindez váratlanul következik majd be és Jeruzsálemben az Olajfák hegyén indul el a folyamat.

A keresztény cionisták vallási tézisei nyilvánvalóan messze állnak a zsidó tanítástól, de az a tény, hogy keresztények milliói támogatják az erős, bibliai Izrael létrehozását, jól rezonál Izrael mai politikáival.

Huckabee soha nem töltött be diplomáciai posztot, és kinevezése egyfajta személyes elismerésnek is tekinthető. Így hálálta meg Trump a politikai karrierjét befejező politikusnak sok-sok éves lojalitását. Ugyanakkor kinevezésével „piros pontokat” szerzett az amerikai evangéliumi keresztény szavazók milliói között is.

Címkék:DÉli Baptisták, Mike Huckabee

[popup][/popup]