Az izraeliek 72,5%-a szerint Netanjahunak vállalnia kell a felelősséget október 7. miatt, és le kell mondania
Az Izraeli Demokrácia Intézet felmérése szerint hasonló arányban támogatják a Hamásszal kötött tűzszüneti és túszszabadítási megállapodás második szakaszának megvalósítását.

Benjamin Netanjahu
Az izraeliek csaknem háromnegyede úgy véli, hogy Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek vállalnia kellene a felelősséget a 2023. október 7-i eseményekért, és le kellene mondania tisztségéről – derül ki egy vasárnap közzétett felmérésből.
Az Izraeli Demokrácia Intézet februári Izraeli Hang-indexe, a közvélemény havi felmérése szerint az izraeliek 48 százaléka szerint Netanjahunak azonnal le kellene mondania, míg 24,5 százalék szerint a gázai háború befejezése után le kellene mondania.
A megkérdezettek 14,5 százaléka úgy véli, hogy lemondás nélkül kellene vállalnia a felelősséget, és csupán 10 százalék gondolja úgy, hogy sem felelősséget nem kellene vállalnia, sem lemondania.
Összességében 72,5% úgy véli, hogy Netanjahunak vállalnia kellene a felelősséget, és le kellene mondania most vagy a háború után, míg 87% úgy véli, hogy vállalnia kellene a felelősséget október 7-ért, függetlenül attól, hogy ezt követően lemond-e – derült ki a felmérésből.
A zsidó válaszadóknak csupán 45%-a jelezte, hogy szerintük Netanjahunak azonnal le kellene mondania, ami lényegesen alacsonyabb, mint az arabok 59%-a, akik ugyanezen a véleményen vannak. A baloldaliak 83,5 százaléka és a középen állók 69 százaléka támogatja Netanjahu azonnali lemondását, szemben a jobboldaliak mindössze 25,5 százalékával.
Az IDI felmérése – amely 759 embert kérdezett meg héber és arab nyelven február 25. és 28. között – azt is megállapította, hogy az izraeliek mindössze 33%-a fejezte ki optimizmusát az ország gazdasági jövőjét illetően, és 30%-a a társadalmi kohézió jövőjét illetően.
A válaszadók 73 százaléka egyetértett azzal, hogy Izraelnek el kell jutnia a Hamásszal kötött tűzszüneti/túszvisszaadási megállapodás második szakaszához, amely magában foglalja „az ellenségeskedések teljes beszüntetését, a Gázai övezetből való kivonulást és a palesztin foglyok szabadon bocsátását az összes túsz szabadon bocsátásáért cserébe”.
Ebbe beletartozott Netanjahu saját Likud pártjának szavazóinak 61,5%-a, bár a többi koalíciós párt szavazói között az alku folytatásának támogatói többen voltak, mint az ellenzők.
Mindössze 41,5% jelezte, hogy szerinte Netanjahu „hozzájárult az alku végrehajtásához”, szemben Donald Trump amerikai elnök 85,5%-ával.
Arra a kérdésre, hogy Trump a Gázai övezet lakóinak áttelepítését tervezi-e, a megkérdezettek 64%-a azt mondta, hogy véleménye szerint javaslata – „függetlenül annak megvalósíthatóságától” – „relevánsabb vitát indított el a háború befejezésének lehetséges megoldásairól”.
A zsidók 73 százaléka értett egyet ezzel az értékeléssel, míg az arab válaszadóknak csak 23 százaléka. A zsidó válaszadók körében a baloldaliak 69%-a, a középen állók 70%-a, a jobboldaliak 77%-a mondta azt, hogy Trump terve „újjáélesztette” a konfliktus megoldásáról szóló vitát.
Arra a kérdésre, hogy „mennyire valószínű, hogy Trump elnök elfordul Izraeltől, ha úgy gondolja, hogy politikája nincs összhangban az Egyesült Államok érdekeivel”, 34,5% mondta, hogy ez meglehetősen alacsony, 17% pedig azt, hogy nagyon alacsony. Huszonhét százalék azt mondta, hogy meglehetősen magas, 11% pedig azt, hogy nagyon magas.
Az IDI eredményeit nem sokkal azután tették közzé, hogy a 12-es csatorna felmérése szerint a Netanjahu-párti blokk mindössze 48 mandátummal rendelkezne a 120 tagú Knesszetben, ha ma tartanák a választásokat.
A felmérésből az is kiderült, hogy a közvélemény 60%-a szerint Netanjahunak le kellene mondania miniszterelnöki tisztségéről, míg 31% szerint maradnia kellene posztján, 9% pedig bizonytalan. A koalíciós szavazók 24%-a szerint le kellene mondania, az ellenzéki szavazók 94%-a gondolja ugyanezt.
Ennek ellenére a 12-es csatorna felmérése szerint a Netanjahu és politikai riválisai közötti fej-fej melletti megmérettetésben csak Naftali Bennett volt miniszterelnököt tartotta alkalmasabbnak a közvélemény a miniszterelnöki posztra. (ToI)