A TEV és a kurucinfo – mi a cél?
Sokan nem értik, hogy a TEV miért az Egyesült Államokban keresi a kurucinfo szerzőit és támogatóit?
Varga Béla, a kurucinfo amerikai bejegyzője nemrég az Egyesült Államokból Kanadába szökött. Jelenleg az FBI is keresi, elfogatóparancsot adtak ki ellene. Váratlan fordulat ez abban a jogi folyamatban, amelyet a budapesti TEV (Tett és Védelem) alapítvány indított el az Egyesült Államokban, a rasszista kurucinfo internetes portál ügyében.
Orbán Viktor miniszterelnök egy amerikai képviselőkhöz intézett korábbi levelében azt sejtette, hogy az antiszemitizmust Magyarországra az Egyesült Államok exportálja, hiszen a kurucinfo ott van bejegyezve. Rétvári Bence államtitkár is azt írta nekem, hogy a kurucinfo-n megjelenő „antiszemita provokációkat” az USA-ból támogatják, sőt, Rétvári egy jeruzsálemi konferencián kijelentette, hogy a kurucinfo propagandája Magyarországra “a határokon túlról” érkezik, és mivel az amerikai politikusok nem tesznek semmit, felkérte a résztvevőket, hogy segítsenek az antiszemitizmus ellen küzdő magyar kormánynak. (Rétvári felszólalása itt nézhető meg.)
Tény, hogy a kurucosoknak vannak támogatóik Amerikában, a szimpatizánsok főleg a Jobbik támogatói hálózatának tagjai, de minden jel arra mutat, hogy a portál tartalmát Budapesten szerkesztik, és pénzügyeit is Magyarországon intézik.
Sokan nem értik, hogy a TEV miért az Egyesült Államokban keresi a kurucinfo szerzőit és támogatóit? Az amerikai eljárás elindításához a TEV jó néhány budapesti bírósági eljárást is csatolt, azt állítva, hogy azok továbbviteléhez szükséges az amerikai meghallgatás. De Magyarországon nem hozták nyilvánosságra, hogy a kurucinfo ügyében hány eljárás indult, kik ellen, hányat zártak le, vagy utasítottak el a hatóságok, és hány ügy van jelenleg is folyamatban? Nem világos az sem, hogy miért utasítottak el feljelentéseket, és miért nem vezettek eredményre az eddigi eljárások?
Az Egyesült Államokban lehetőség van arra, hogy egy másik országban folyó vizsgálathoz jogsegélyt nyújtsanak, ha arra a bíró megfelelő indokot lát. Mindez egy amerikai törvény (28 U.S. Code § 1782 – Assistance to foreign and international tribunals and to litigants before such tribunals) alapján történik.
Ezt az amerikai jogszabályt használta ki a TEV, és kérték, hogy Varga Béla meghallgatásával segítsék kideríteni, hogy kik a kurucinfo szerzői és szerkesztői. Arra kérték az amerikai hatóságokat, hogy hallgassák meg Varga urat, és a meghallgatás eredményét küldjék el Budapestre. (Megjegyzem, hogy ezért a szívességért az amerikai adófizetők állják a cehhet.)
Bodnár Dániel úr a TEV nevében fordult a San Francisco-i Laurel Beeler bíróhoz azzal, hogy Varga úr meghallgatása nélkülözhetetlen a budapesti ügyek továbbviteléhez. Ez sokunkat meglepett, mivel Budapesten is lehetőség lenne a kurucosok kilétének megállapítására. Például ez ügyben Szegedi Csanád is értékes információkkal szolgálhatna. Miért szükséges ehhez egy amerikai adófizetők által finanszírozott vizsgálat?
A TEV nem büntetőjogi eljárást kért Varga Béla ellen, pedig ezt már régen megtehette volna a magyar hatóságok támogatásával, hiszen Garai-Édler Esztert bizonyítottan fenyegette Varga, és az kimerítette volna a „felony” (súlyosabb bűncselekmény) bűntett fogalmát. Viszont Garai-Édler feljelentése után a magyar hatóságok megtagadták az amerikaiak megkeresését.
Varga meghallgatására soha nem került sor, mert vitába keveredett az ellenfél ügyvédeivel, megfenyegette őket, mire azok a hatóságokhoz fordultak. Vargát rövid időre letartóztatták, majd óvadék ellenében kiengedték, ő pedig később Kanadába menekült, mivel állítólag kanadai állampolgár is. És most már az FBI is keresi.
De ennek az intermezzónak nincs köze a kurucinfo-hoz, a portál továbbra is zavartalanul működik.
A TEV azt is jelentette, hogy tárgyalt Andy Daviddel, Izrael állam San Francisco-i konzuljával a kurucinfo ügyében. Vajon mi köze van egy USA-ba akkreditált izraeli diplomatának a magyar szervezet jogi eljárásához? Furcsa ez, hiszen Kaliforniában nagy létszámú magyar főkonzulátus is működik, gyakorlatilag a kurucinfo bejegyzőjének szomszédságában. Érthetetlen, hogy Kálmán László, az Orbán-kormány által kinevezett kaliforniai főkonzul évek óta nem hajlandó jogi lépéseket tenni a kurucosok ügyében. (Kérdésemre Andy David nem erősítette meg kapcsolatát a TEV-vel.)
Dícséret illeti viszont a TEV-et, amiért kapcsolatba léptek a San Francisco-i főügyésszel, George Gascón-nal. Ez felhívja majd az amerikai sajtó figyelmét az újvilági Jobbik-szimpatizáns csoportokra. Sok amerikait felháborít, hogy a Jobbik jelentős támogatói bázist építhetett ki Észak-Amerikában. Ezeket a kapcsolatokat Vona Gábor 2010-es clevelandi nagygyűlése alapozta meg. Idén Staudt Gábor tartott előadásokat New York-ban és Torontóban, sőt, a torontói Független Magyar Rádió interjút is közölt vele.
A TEV részéről Bodnár úr kijelentette, hogy a kurucinfo internetes szolgáltatója (CloudFlare) szerződési feltételei kizárnak olyan tartalmakat, amelyek valamely országban bűncselekménynek minősülnek. Mivel Magyarországon a kurucinfo működése hét-nyolc bűncselekmény-kategóriát is kimeríthet, ezen az alapon kötelezhetik a CloudFlare-t a szolgáltatás leállítására. De egyelőre nem világos milyen „bűncselekmény-kategóriákról” beszél Bodnár úr. A CloudFlare képviselője Daniella Vallurupalli ugyanakkor kijelentette, hogy a CloudFlare nem kommentál semmit klienseik (ebben az esetben a kurucinfo) engedélye nélkül. Jogerős ítéletre ugyan reagálnak, ha van ilyen, de ebben az ügyben még amerikai per sincs!
Még a TEV által megbízott amerikai ügyvéd, Michael Sweet, is azt nyilatkozta, hogy ő sem biztos abban, hogy Varga vagy a CloudFlare bármilyen hasznos információval szolgálhatnak. (Ez itt olvasható.)
Egyáltalán mi a célja a TEV amerikai eljárásának?
Ezt jó lenne tisztázni, hiszen a kurucinfo portál immár nyolcadik éve zavartalanul működik, és semmilyen jel nem mutat arra, hogy változás várható a jövőben.