Nemzetiségiek vagy „titokzsidók”?
Nemzetiségiek vagy „titokzsidók”?
A zsidó nemzetiségi kezdeményezés (újabb) kudarcáról
A határidő lejárt. 2006. július 3-ig a Társaság a Magyarországi Zsidó Kisebbségért nevű szervezetnek nem sikerült összegyűjtenie a legalább ezer aláírást ahhoz, hogy a magyar Országgyűlés a zsidókat a tizenhárom kisebbség közé sorolja. A társaság a zsidó kisebbségi önkormányzatokkal a nem vallásos zsidóság teljes asszimilációját, kultúrájának, hagyományainak eltűnését szeretné megakadályozni.
Szegő András, a társaság elnöke szerint azért bukott el a kezdeményezés, mert a magyar zsidóságon belül igen nagy az ellenállás. „Persze a dolog nem volt kellően megszervezve, előkészítve, aktívabban is működhettünk volna, de a legtipikusabb ellenállás – a félelem. A magyar zsidók nagy része nem szeretné, hogy szerepeljen a neve valamilyen nyilvántartásban, mondván: az ördög nem alszik.”
Az is lehet, hogy a magyar zsidóság nem akar önálló nemzetiségként létezni… „A kisebbségi önkormányzatban az vesz részt, aki akar, azokat képviselné, akik a tagjai. A többségi társadalommal szembeni tipikus védekező, rejtőzködő magatartásmód, hiszen ha – úgymond – csendben vagyunk, meghúzzuk magunkat, abból baj nem lehet. Sokan csak a négy fal között zsidók, kilépve otthonról már negligálják származásukat. ”
A holokauszt emléke jelentős összetartó erő a mai magyar zsidóság körében, így nem biztos, hogy a zsidó önkormányzatok hiánya tovább asszimilálná, a többségi magyar társadalomba feloldaná a magyar zsidóságot.
Ebben egyetértek, de ez az identitásképző alap néhány évtized alatt meg fog változni, a zsidó öntudat előbb-utóbb eltűnik, és csak a néhány ezer fős vallásos zsidóság marad Magyarországon. Ez pedig mind a zsidóság, mind pedig a magyarság számára káros lenne.
Deák Gábor, a kezdeményezés aktív tagja optimista, hiszen a törvény lehetővé teszi, hogy akár már holnap újból elkezdhessék gyűjteni az aláírásokat. És hogy miért nem volt meg a legalább ezer aláírás? Nagyon nehéz ilyen aláírásokat összegyűjteni. Sajnos csak kevés embert tudtunk megszólítani a magyar zsidóság köréből, mert az akciónak nem volt elég erőteljes marketingje. További probléma, hogy a magyar zsidóság jelentős része még mindig „titokzsidó”. Ők azok, akik tudják magukról, hogy zsidók, de úgy gondolják, a környezetük erről nem tud, vagy nem akarják, hogy tudjon.
Igazából bárki aláírhatta volna a kezdeményezést, hiszen nem kérhetnek senkitől semmiféle papírt, amivel zsidó származását igazolni kellene.
Elképzelhető, hogy nem zsidók is akadtak az aláírók között, de mi ahhoz ragaszkodtunk, hogy az illető olvassa el a papírt, és csak utána írja alá, ha akarja. Mi nem kérdezhettük meg, hogy az illető hány százalékig és hogyan zsidó. Az emberek féltik a munkájukat, félnek, hogy a munkahelyükön kitudódik a származásuk, és emiatt elveszthetik az állásukat. Egy szervezet lehet lánglelkű, de nem tud minden ember helyett cselekedni, ezzel szemben a kisebbségi önkormányzat ezt meg tudja tenni.
AZ ELLENZŐK
A Mazsihisz azért utasította el a kezdeményezést, mert szerintük a magyarországi zsidóság többsége nem kívánna élni e státusszal. 1992-ben, az Országgyűlés akkori elnökének, Szabad Györgynek küldött levelükben kifejtették: „A zsidóság olyan nép, olyan népcsoport, amelyet vallása határoz meg, vallása folytán különböztethető meg egy adott terület lakosságának egyéb csoportjaitól. Nem választható külön a zsidóság népisége vallásától, ezért a Magyarországon élő zsidók többségére sem az etnikai csoport, sem a nemzetiségi meghatározás nem alkalmazható, azt olyan népcsoportnak kell tekinteni, amelyet vallása határoz meg. Így tagjai egyrészről a zsidó néphez tartozóknak, másrészről a magyar nemzethez tartozóknak tekintendők.”
Hozzáállásuk 2006-ra sem változott jelentősen. Feldmájer Péter úgy látja, hogy a magyar zsidóság többsége nem támogatta a kezdeményezést.
A Mazsihisz álláspontja – szerinte – sok emberre lehetett hatással, ezért sem sikerült a szervezőknek összegyűjteni a legalább ezer aláírást.
Egy új, az eddigi struktúra mellett működő szerveződés és új intézményrendszer miért lenne gátja a magyar zsidóság érdekérvényesítő képességének?
– Sem egy új szerveződés, sem egy új intézményrendszer önmagában nem baj. A zsidóság olyan nép, amelyet elsősorban és fő szabályként a vallása határoz meg. Nem az a vitakérdés, hogy mit akar a zsidóság többsége egy adott formációban, egy adott államban, ezt majd úgyis eldönti a történelem. A kezdeményezők nem a többséget akarták meggyőzni. Ok az államtól akartak egy papírt ahhoz, hogy kimondják: a zsidóság nemzetiség.
Tehát önök nem bolygatnák meg a XIX. század óta fennálló status quót.
A kérdés lényege, hogy ebbe nem szólhat bele az államhatalom. Szerintünk nem emelkedhet törvényerőre, nem mondhatja ki az Országgyűlés, hogy a zsidóság nemzetiség. Ez szörnyű helyzet elé állítaná az egész magyarországi zsidóságot, mindenkit színvallásra kényszerítene. Ha a zsidóságot „betennék” a többi nemzetiség közé, akkor a magyar zsidóság minden tagjának fel kéne tenni azt a kérdést, hogy „ön, uram, milyen zsidó?”.
A kezdeményezés önkéntes alapon működő zsidó kisebbségi önkormányzatokat szeretne, amelyek jobban tudnák képviselni a zsidóság érdekeit.
– Aki jobban szeretné képviselni a zsidóságot, annak meg kell nyernie a hitközségi, a Mazsike és a cionista szövetségi választásokat, ezenkívül pedig meg kell nyernie a Magyar Zsidók Nemzetiségi Szövetségének választását is. Mi azt mondjuk, hogy a zsidóságon belül mindenki azt tesz, amit akar, de az államhatalom segítségét nem lehet kérni ebben a kérdésben.
Streit Sándor, a Budapesti Zsidó Hitközségek elnöke úgy véli, hogy „jelen pillanatban nincs itt a helye a zsidó kisebbségi önkormányzatoknak, hiszen ma Magyarországon bárki a maga zsidóságát úgy éli meg, ahogy szeretné. A kisebbségi önkormányzatok érdekérvényesítő képességei és lehetőségei igen csekélyek.”
Mégis, helyben könnyebben, hatásosabban és gyorsabban eldőlhetnének a kérdések.
Ha egy adott település vagy város önkormányzatába megfelelő embere két választunk, hogy képviseljék a helyi zsidóság érdekeit, akkor ők is hatásosan tudnak fellépni a vitás esetekben.
Önök valójában azt nem szeretnék, hogy a zsidóság hivatalosan nemzeti kisebbség legyen.
A Mazsihiszt mindig az a vád éri, hogy csak a vallásos zsidóságot képviseli. Azonban a Mazsihisz és a BZSH segítő, karitatív tevékenységet is ellát. Egyetlen szervezet sem léphet fel a kizárólagosság igényével. A nem vallásos zsidó szervezetekkel rendszeres találkozókat tartunk, közös, többségi álláspontokat alakítunk ki. Széles réteg véleményét igyekszünk beépíteni a tevékenységünkbe.
A társaság azt szeretné, hogy az úgynevezett „titokzsidó”-réteg ne oldódjon fel teljesen a nem zsidó társadalomban.
– Ez teljesen érthető törekvés, de nem szabad csupán a Mazsihiszre hagyatkozni ebben az ügyben, hiszen vannak más vallásos szervezetek, amelyekre szintén ez a feladat hárul. Erősítjük a nem vallásos zsidóság inaktív kapcsolatát a hagyományokkal. Etelt osztunk, elszegényedett családokat, gyermekeket, diplomás állástalanokat segítünk, sok mindent teszünk a holokauszt-túlélőkért és az utánuk született generációért.
Ha lesz legközelebb ilyen kezdeményezés, a Mazsihisz mellé fog állni?
Ezt jelen pillanatban sem támogatni, sem ellenezni nem tudom. Az adott szituációt meg kell várni, és a Mazsihisz vagy a BZSH elnöksége dönt majd.
A „NÉP HANGJA”
Mi lehet a véleménye az „utca emberének” erről a kérdésről? A kezdeményezés legközelebb – a szervezők ígérete szerint – már gyakorlatilag „az utcán” dől el. Zsidó és nem zsidó származásúakat egyaránt érint a kérdés, hiszen a magyar zsidóság és a nem zsidó magyarság békés együttélését is érinti.
Viktória nem tartja magát kisebbséginek, ezért sem írta alá a kezdeményezést. „Ezzel elismertem volna, hogy ebben az országban kisebbség vagyok. Ugyanúgy érzem magamat magyarnak, mint zsidónak. Minek erről a státusról papír? Az a lényeg, hogy én belül hogyan érzek és mit gondolok. Nem hinném, hogy szükség lenne zsidó kisebbségi önkormányzatokra, nem is vennék bennük részt. Remélem, hogy vannak olyan szervezetek, amikhez fordulhatok, ha bármiféle atrocitás érne engem a származásom miatt. Erre nálam még nem volt példa.”
Rengeteg kérdés, érzelem és indulat merül fel, játszik közre abban, hogy a magyar zsidóság jogilag kisebbséggé váljon-e. A kezdeményezés sikere esetén a kisebbség döntése a gyakorlatban nem lenne kötelező érvényű a többségre, hiszen a kisebbségi önkormányzatokban való részvétel önkéntes. Ami a jogi részét illeti: a kisebbségi törvény módosításával a zsidóság kisebbségi státust is kapna. Ezzel lehetnének magyarok és zsidók egyszerre.
Dési Tamás
Címkék:2006-09