Választások után
Választások után
A számunkra oly fontos két országban, Magyarországon és Izraelben parlamenti választások zajlanak, illetve zajlottak a március végén.
Magyarországon a két nagy politikai tömb, a bal- és a jobboldal vezető pártja között dőlhet el a küzdelem, mely előreláthatólag roppant éles és könyörtelen lesz, s a kis pártok közül csak a liberálisoknak van komoly esélyük arra, hogy bejussanak a parlamentbe. Bár mindenkinek jobb lenne, ha az egyetlen konzervatív párt is a nemzetgyűlés részét alkothatná, a legnagyobb jobboldali ellenzéki tömörülés már „sikerrel” szipkázta el szavazóit és képviselői jó részét. Izraelben az élet és halál között lebegő Ariéi Sáron politikai hagyatéka, a jobbközép Kadima párt versenyez a meggyengült Likuddal és az áramvonalasított Amir Perec-féle Munkapárttal. Utóbbi azt a trendet igyekszik megfordítani, mely szerint az izraeli jobboldal a szefárd proletariátus, míg a baloldal az askenázi középosztály erőit sorakoztatja fel. A gázai kivonulással és általában az izraeli vallásos jobboldal reálpolitikára kényszerítésével a vallásos cionizmus politikai erői meggyöngültek. Ami változatlanul erős, amit és akiket nem köt semmiféle aktuális politika béklyója, az a felszálló ágban lévő jelzőnélküli ortodoxia.
Ami a két, térben némi távolságra elhelyezkedő ország választását számunkra összehasonlíthatóvá és megélhetővé teszi, az semmi más, csak mi magunk, magyar zsidók, akik különböző preferenciáink alapján szavazunk itthon, illetve követjük figyelemmel az ottani választást, szurkolunk az egyik vagy a másik politikai erőnek.
A magyar zsidó szavazók jó része a szocialistákra és a szabaddemokratákra szavaz s ezt a trendet még a jobboldalon olykor megjelenő egy-két zsidó identitásé ember sem fogja megváltoztatni – ráadásul a magyar jobboldal asszimilációt és nem integrációt követel a zsidóktól. A magyar zsidóság számára a jobboldal veszélyforrásként jelenik meg, mivel a magyar nemzeti szimbólumok intenzív használata és az erős magyar identitás- tudatra való törekvés a zsidóüldözések korát idézi fel, s ezt a már a kezdetektől meglévő ellenérzést felerősíti, hogy a legnagyobb jobboldali párt – szavazatszerzési okokból – nem zárt a szélsőjobb felé. Az első aggály azonban nem teljesen jogos, hiszen az erős magyar nemzeti identitástudat nem feltétlenül vezet zsidózáshoz (pláne nem diszkriminációhoz) s még a szlogenek szintjén is találunk hasonlóságot a magyar jobboldal és a vallási/etnikai kategóriákban gondolkodó zsidók között. Persze, a magyar jobboldal történeti hagyománya alapján könnyen juthatunk ilyen következtetésekhez, hiszen olyan tradíciókkal rendelkezik, mely a múltban a nemzet „testére és lelkére” leselkedő veszélyt a zsidóban találta meg s ennek megfelelően „cselekedett”. Ugyanakkor gondoljuk meg, hogy amikor a magyar jobboldal vezére „magyar szolidaritás”-ról beszél, nem ötlenek-e fel bennünk a különféle amerikai és izraeli zsidó konferenciákon és gyűléseken látott „Jewish solidarity”-ről szóló beszédek és plakátok, arról nem is szólva, hogy a Szochnut egyik programját „Birthright”-nak („születési jog”-nak) hívják. Gondolunk-e ekkor arra, hogy mi jut eszükbe ilyenkor a nem zsidóknak, főleg Izraelben?
A fő kérdés az, hogy – hasonlóan a magyarokhoz – kirekesztők-e a zsidók, amikor a saját erős identitásukat fogalmazzák meg – a politikai szlogenek nyelvén. Nos, amellett, hogy az identitás erőteljes érvényre juttatása mindig feltételezi, illetve ellentételezi azt a személyt vagy csoportot, aki/amely nem rendelkezik ezen identitás ismérveivel, azt gondolom, hogy önmagában nemmel kell válaszolnunk a kérdésre. Ahogy önmagában a „magyar szolidaritás” szlogen, úgy a „zsidó szolidaritás” sem „kirekesztő”. Mégpedig azért nem, mert pusztán egy adott kulturális közösséghez tartozók egymáshoz való kötelékéről beszélünk általa. Ráadásul, ha fenntartjuk azt, hogy jogilag ugyanolyan normák szerint ítéltessen meg e közösséghez tartozó és nem tartozó ember, akkor kifejezetten pozitív fogalomhoz jutottunk, hiszen az emberek jó része csak a saját közösségén keresztül tud kapcsolódni az egyetemes emberihez.
Ha megnézzük a magyar zsidók politikai preferenciáit, biztosan állíthatjuk, hogy amíg Magyarországon a baloldali és liberális táborba tartozónak vallják magukat, izraeli ügyekben, sokan inkább az ottani jobboldal érveit hangoztatják. Ez az ideológiai-politikai inkonzisztencia csak úgy lehetséges, hogyha a közös és összetartó erőt nem az elvekben, hanem a politikai elvet indokoló közösségi érzületben találjuk meg. A magyarországi baloldali és liberális politika garanciát jelenthet arra – s itt történelmi minták adódnak – hogy nem lesz többé zsidókat érintő diszkrimináció. A zsidó államban viszont leomlottak a nemzeti oldal irányában létező érzelmi gátak, hiszen az ottani jobboldal erős identitása nem a zsidóktól félti a közösségi identitást, így Izraelben félelem nélkül lehet jobboldalra voksolni.
Az identitás által létező embert konkrét történelmi gyökerek is kötik a másik emberhez, nem pusztán az, hogy a másiknak is vannak emberi jogai. Persze sem a „magyar”, sem a „zsidó” szolidaritás nem abszolúte érvényes kategória, pusztán arra utal, hogy a kis közösségeknek is van helyük a nap alatt és ezen közösségek tagjait különös és nemcsak általános elvek kapcsolják egymáshoz és a nagyvilághoz.
Novák Attila
Címkék:2006-04