Helyes irányba terelve
Egy titkosrendőri akció dokumentumai
Az elmúlt négy év során Kovács András szociológus, történész és munkatársai szisztematikus kutatásokat folytattak a pártállami intézmények levéltáraiban, amelyek célja a „zsidó ügyek”-ben keletkezett dokumentumok feltárása és feldolgozása volt. Az alább két dokumentum e munka során került elő.*
BEVEZETÉS
1965. március 17-én a budapesti Kossuth Rádió hírül adta, hogy az izraeli parlament megszavazta a diplomáciai kapcsolatok felvételét a Német Szövetségi Köztársasággal. A döntést hosszú politikai vita és súlyos morális érvekkel vívott közéleti csatározás előzte meg Izraelben. Alig tíz évvel a soá tragédiája után érthető volt. hogy a diplomáciai lépés heves ellenérzéseket váltott ki. Végül azonban a megállapodást ellenző csoportosulás – amelynek fő politikai erejét a Menahem Begin vezette jobboldali Herut, a baloldali szocialista Mapai és az izraeli kommunista párt különös koalíciója adta – vereséget szenvedett a Ben-Gurion, Mose Sarett és Levi Eskol miniszterelnökök által kezdeményezett és végigvitt reálpolitikával szemben, amelynek alapvető célja az volt, Izraelt a nyugati világ részéve tegye. Ez a szándék találkozott a nyugatnémet politika hasonló törekvésével: Konrad Adenauer német kancellár már az ötvenes évek elején tisztán látta, hogy Nyugat-Németország csak akkor integrálódhat a nyugati demokráciák rendszerébe, ha vállalja a világháborús zsidóüldözésekért való felelősséget, és komoly gesztusokat tesz ezek „jóvátételére”. Ezek közül az Izraellel való diplomáciai kapcsolatok felvétele a legfontosabbak közé tartozott.
Az izraeli-nyugatnémet viszony javulása azonban sehogy sem illett bele a kommunista államok Németország-politikájába. A szovjet tömb országaiban a politikai propaganda a nyugatnémet „újfasizmus”, „revansizmus” vádjának szajkózásával próbálta ellensúlyozni a nyugatnémet „gazdasági csoda” sikereit és az ország nyugati integrációjának előrehaladását. Abból a célból, hogy az NSZK-t a náci Németország tulajdonképpeni utódállamaként tüntethessék fel, a kommunista propaganda gyakran kijátszotta a „zsidó kártyát”. Ma már tudjuk, hogy a hatvanas években az NSZK-ban történt és nagy hangerővel tálalt „fasiszta” akciók – antiszemita falfeliratok, sírgyalázások – mögött sokszor a keletnémet titkosszolgálat, a Stasi állt. Amikor az izraeliek elfogták, majd bíróság elé állították Adolf Eichmannt, a magyar, csehszlovák és lengyel pártvezetők lázasan dolgozták ki egymás után a terveket, hogy hogyan lehetne az ügyet a „nyugatnémet neofasizmus leleplezésére” kihasználni (lásd erről Kovács András: Magyar zsidó politika a háború végétől a kommunista rendszer bukásáig. In: Múlt és Jövő. 2003. 3. szám 23. old.). Nem csoda, hogy a nyugatnémet – izraeli diplomáciai kapcsolatok létrejötte rendkívül kellemetlenül érintette a szovjet tömb pátijait.
A hír hallatán azonnal beindult a kármentés Magyarországon is. Még aznap, amikor a diplomáciai esemény hí re nyilvánosságra került, a politikai rendőrség tervei eszelt ki. hogy hogyan lehetne a Soa emlékezetét kihasználva felkorbácsolni a németellenes érzelmeket, és ezzel Izrael-ellenes érzületeket kelteni a magyar zsidók körében. A hatóságok egyben abban is bíztak, hogy az antifasiszta agitációval feszültséget szíthatnak a magyar zsidók és a magyarországi izraeli képviselet között. Az akciót a politikai rendőrség illetékesei a zsidó hitközségben dolgozó ügynökeiket és egyéb kapcsolataik mozgósításával akarták lebonyolítani. Az alábbi két dokumentum ennek az akciónak a során született. Az első magát az akció tervét írja le, a második beszámol arról, hogy mi valósult meg a tervből. Mint látható, az akció csak részben volt sikeres. „A magyar izraelita egyházhoz tartozó tömegek jogos felháborodása” mégsem volt elég heves. A két hónappal később keletkezett beszámolóból kiderült, hogy az ügynökök és „társadalmi kapcsolatok” ismerősei nem szívesen álltak kötélnek egy Izrael elleni akcióhoz, a politikai rendőrség pedig nem kívánt konfliktusos helyzetbe kerülni, ezért részben visszavonulót fújt. Ez alkalommal csak részben sikerült a „megsértett, semmibevett ‘zsidó érzést’ helyes irányba terelni”. A dokumentum azonban jó példa arra, hogy milyen célok érdekében, milyen eszközökkel és mily módon tartotta ellenőrzése alatt a politikai vezetés a zsidó felekezetet, és arra is, hogy bizonyos esetekben a csendes ellenállás nem volt reménytelen.
Kovács András
0-17169/1
BELÜGYMINISZTÉRIUM
SZIGORÚAN TITKOS!
III/II. CsFség.5.a.Alo.
Tárgy: Az Izraeli Követség befolyásának csökkentésére –
Engedélyezem:
(Kézzel írva):
Tóth Lajos
(Vigyázni kell, hogy kétkulacsos, vagy áruló gyanús ügynököket ne bízzunk meg, mert az egész akció elveszti a hatásosságát. )
JAVASLAT
Budapest, 1965. március 17-én
Pártunk és kormányunk a közélet demokratizálására irányuló helyes intézkedéseivel visszaélve a Budapestre akkreditált Izraeli Követség az utóbbi évek során jelentősen bővitette társadalmi kapcsolatainak körét, és több irányban úgy a magyar izraelita egyház irányában is, erősen fokozta befolyását. A fenti befolyás izrael-barát propagandában. Izrael állama iránti szeretet fokozásában nyilvánult meg.
Az Izraeli Követség növekvő befolyásának csökkentésére ezideig intézkedés nem történt.
Bár az. elmúlt évek során a hitközség néhány körzetében a józanul gondolkodó kisemberek, és loyális vezetők részéről több alkalommal elégedetlenséget tapasztaltunk Izrael politikájával kapcsolatban. Pl. elég széleskörű felháborodás fogadta annakidején azt a hirt, hogy Izrael fegyvereket szállít Nyugat-Németországnak.
Jelenleg Nyugat-Németország és Izrael kormánya a két ország közötti szorosabb együttműködésen fáradozik.
Ma reggel közölte a rádió, hogy az izraeli parlament jóváhagyta a Nyugat-Németországgal való diplomáciai kapcsolatok felvételét. A fenti külpolitikai események nyugtalanítják a magyar zsidóság egy részét. Már a tegnapi nap folyamán találkoztunk olyan esetekkel, hogy egyes izraelita vallásu személyek elégedetlenségüknek, felháborodásuknak adnak kifejezést Izrael külpolitikájával kapcsolatban, amit levélben vagy telefonon tudtára adtak az Izraeli Követségnek.
A józanul, loyálisan gondolkodó zsidóság árulásnak tekinti az Izraeli Kormánynak azzal a Németországgal való barátkozását, amely jogutódja a volt hitleri Németországnak, ahol megbújnak és vezető pozíciókat töltenek be a náci tömeggyilkosok.
A magyar izraelita egyházhoz tartozó tömegek jogos felháborodását megfelelő operatív intézkedésekkel az Izraeli Követség propaganda tevékenységének visszaszorítására, társadalmi kapcsolatainak csökkentésére fel tudjuk használni, és ezen keresztül a követségnek a tömegek között végzett propaganda munkáját hathatósan csökkenthetjük.
Az akció végrehajtásába bekapcsoljuk hálózatunk azon tagjait, akik közismerten loyalis magatartásunk, valamint azokat az ügynökeinket, akik megbízhatóak, de már nem képesek ellenséges körökben mély felderítő munka végzésére.1
A Budapesti Izraeli Követség befolyásának csökkentésére az alábbiakat hajtjuk végre:
„Sárosi” fn.ügynök feladata:
1./ Körzeti elnökökből, vezetőségi tagokból hat-hét személy megszervezése, akik egyénileg levélben tiltakoznak a követség felé. Ezen kívül a MIOK Elnökéhez és az Uj Élet Szerkesztőségéhez fordulnak és kérik a tiltakozásukat.
2./Baráti köréhez tartozó körzeti vezetőségi tagok saját környezetükben személy szerint három-négy taggal Írassanak tiltakozó levelet a követségnek.
3./ Dér István, Máté Miklós, Geyer Artúr főrabbik egyénileg tiltakozzanak levélben és személyenként négyöt személyt szervezzenek, akik szintén egyéni, családos levelekben tiltakoznak a követségnél.
4./ „Sárosi” fn. ügynök családi és közvetlen rokoni, baráti köréből kb. hat személy egyénileg tiltakozzon a követségnél levélben, valamint a MIOK Elnökét is kérjék fel tiltakozásuk kifejtésére.
5./Fisch Henrik főrabbi nyolc-tiz hívével írasson a követségnek hasonló tiltakozó levelet.
6./ Hartmann János Chevra igazgató környezetéből négy-öt személlyel írasson hasonló levelet a követségnek.
7./ „Sárosi” fn. ügynök felesége, valamint Hartmann János felesége, akik funkcionáriusok a hitközség női tagozatánál, hasonló célból szervezzenek hat-nyolc személyt.
8./ A loyális rabbik a szószéket felhasználva fejezzék ki felháborodásukat a hívek előtt.
9./Az esetleges körzeti gyűléseken szervezzék meg, hogy egy-két hivő szólaljon fel, melynek során felháborodásuknak adnak kifejezést Izrael politikájával kapcsolatban.
„Xavér” fn. ügynök feladata:
1./ Bírja rá bátyját, aki országos főrabbi, hogy levélben fejezze ki felháborodását a követségnél.
2./ Ezen kívül szervezzen még három-négy személyt hasonló akcióra.
3./„Xavér” személyesen is fejezze ki felháborodását a követségi diplomatáknál.
„Tanító” fn. tk. feladata:
1./ Saját maga tiltakozzon levélben a követségnél, valamint területéhez tartozó két vidéki városban szervezzen hasonló célból hat-hat személyt, akik levélben tiltakoznak a követségnél, valamint a MIOK Elnökének és az Uj Élet Szerkesztőségének is írnak felhívást a tiltakozásra.
„Sipos” fn.tk. feladata:
1./ A hozzá küldött levelekből értesül a tiltakozási hullámról, és saját maga is mint felső vezető kifejezi felháborodását a követségnél.
2./Zsidó értelmiségi kapcsolatai közül szervezzen négy-öt személyt hasonló célból.
3./ Adjon hangot a közfelháborodásnak az Uj Élet hasábjain.
„Pesti Péter” fn. ügynök:
1./ Az Uj Élet címére érkező levelekből értesül a felháborodásról és cikket ir az újságban. Majd háromnégy személyt szervezzen egyéni levélakció végrehajtására.
2./Beszél Kecskeméti György felelős szerkesztővel, és felkéri, hogy mint szakszervezeti vezető a szakszervezeti tagok között is szervezzen tiltakozó levélírást. :nyolc-tiz szentély.:/
Rabbisági Tanács:
A következő rabbisági ülésen napirendre kell tűzni a fenti ügyet és tiltakozó határozatot hozni, melynek egy- egy példányát a rabbiság megküld a MIOK Vezetőségének, a követségnek, az izraeli főrabbinak, valamint az Uj Élet Szerkesztőségének.
Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága:
Itt Dékány István r.szds. elvtárs megbízható kapcsolatain keresztül szintén szervez tiltakozó levélakciót, több személyen keresztül.
A fentieken kívül „Sárosi”, „Xavér”, „Pesti Péter” fn. ügynökeink, valamint „Sipos” és „Tanító” fn. társadalmi kapcsolatok egyénileg írnak izraeli és nyugati kapcsolataiknak, melyben kifejezik felháborodásukat. Megbízható baráti és rokoni kapcsolataik szintén Írjanak külföldre.
A fenti akció a most következő napokra történő időzítése azért jó, mert itt van a kedvező lélektani pillanat, és a kellő spontanitás is biztosítva van. Tehát nem kell alkalmazni különböző politikai, abminisztrativ rendszabályokat, szocialista jelszavakat, csak a megsértett, semmibevett „zsidó-érzéséből kell kiindulnunk, azt helyes irányba terelve, és ezzel csökkenthetjük az Izraeli Követség befolyási körét.
Az akció megkezdésével süritjük a hálózati személyeinkkel való találkozásokat, különböző rendszabályainkon2 keresztül fokozzuk az ellenőrzést, hogy kellő mederben tartsuk az akció menetét, és biztosítsuk annak sikerét.
A fentiek alapján kérjük az akció végrehajtásának engedélyezését.
Lukács István r. szds.
Mélykúti Ferenc r. őrgy.
alosztályvezető
Katona László r. őrgy.
osztályvezető
K: 1 pld-ban
G: Vné
Nytsz:5-12/ 291 /65.
*
BELÜGYMINISZTÉRIUM
SZIGORÚAN TITKOS!
III/II. Csfség. 5. a. A. 10.
Tárgy: Az Izraeli Követség befolyásának csökkentésére végrehajtott akcióról.
JELENTÉS
Budapest, 1965. május hó 17-én
1965. május 17-én akció-javaslatot készítettünk az Izraeli Követség befolyásának részbeni csökkentésére. Az akció alapjául a nyugat-német izraeli együttműködés fokozódását, valamint a magyar zsidóság egy részében az ezzel kapcsolatosan élő nyugtalanságot vettük.
Röviden: az akció főbb vonásai az alábbiak voltak:
1./ Levél-akció a követség és magyar izraelita egyház vezető szervei felé.
2./Szószéki prédikációk a zsinagógákban.
3./ Egy jól megszerkesztett politikai cikk az „Uj Élet” cimü izraelita lapban.
Az akciót csak részben sikerült végrehajtanunk. A levelek küldésével kapcsolatban egy megbízható kapcsolatunkon keresztül puhatolóztunk a Nácizmus Üldözöttéi Bizottságnál. A Bi.zottság vezetői elutasító magatartást tanúsítottak a felvetett ötlettel kapcsolatban és kijelentették, hogy Izrael és Nyugat-Németország közötti együttműködés kizárólag Izrael belügye és nekünk magyar zsidóknak semmi közünk ehhez a kérdéshez, és egyébként is el vannak foglalva az elévülés elleni harccal.
A nyugatnémet-izraeli viszonnyal foglalkozó cikk megjelentetése megbízható társadalmi kapcsolaton keresztül fel lett vetve az Állami Egyházügyi Hivatalban is, ahol nem tudtak határozott választ adni, hogy helyes, vagy helytelen megjelentetni egy ilyen jellegű cikket.
A fenti negatívumokra való tekintettel elvetettük a levélakciót.
A zsinagógái szószéki prédikációk vonalán értünk el bizonyos eredményeket, Budapest leglátogatottabb és legnagyobb zsinagógájában /:Dohány utcai zsinagóga:/ valamint egy nagyobb vidéki zsinagógában történt elitélő hangnemben foglalkozás az izraeli-nyugatnémet kapcsolatokról.
Ezen kívül „Furcsa parolázás” címmel egy politikailag jól megszerkesztett és jól időzített cikk jelent meg az „Uj Élet” cimü izraelita lapban egyetemben több politikailag helyes, Nyugat-Németország politikája ellen irányuló cikkel.
A magyar izraeliták hazafias, loyális része jól fogadta a fenti megnyilvánulásokat, egyetértett velük és elitélte Izraelt.
Többoldalú hálózati jelentések szerint a magyar izraeliták kb. 50%-a pozitívan nyilvánult meg az akcióval kapcsolatban. A másik 50% kb. felefele alapon közömbösséget tanúsított, illetve ellenségesen fogadta azt,.
Ezt külön alátámasztja még egy mélyebben fekvő ügynökünk jelentése is, aki beszámolt arról, hogy a magyar izraelita hitközség nyugat-barát reakciós szárnya – Steiner Marcell MIOK alelnökkel és Dr. Scheiber Sándor rabbiszemináriumi igazgatóval az élen – károsnak tartja a fenti cikket Izraelre nézve.
Különösen jól illusztrálja az akció pozitív eredményét az Izraeli követség Dávid lián és Nachmann Ran nevű diplomatáinak ezzel kapcsolatos megnyilvánulása, akik felzaklatott állapotban szidták a cikket, a cikk íróját, és kijelentették: „….ez a cikk elfordította a zsidókat Izraeltől és nekünk nagyon sokat ártott”.
Tehát a fentiek alapján megállapíthatjuk, hogy az így – még hiányosan is – végrehajtott akció helyes és eredményes volt.
Mélykúti Ferenc r. szds.
(Kézzel aláírt):L. Lukács
(Kézzel aláírt): L. Katona r.őrgy.
K: 1 pld-ban
Kapja. Obj.dossz.
G:Vné
Ntsz:5-12/ 665 /65.
Jegyzetek
* A dokumentumok lelőhelye: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára; dosszié: O-17196/1; lapszám: 280-287. A dokumentumokat betűhív átírásban közöljük.
1 Más jelentésekből kiderül, hogy a hitközség felső vezetésében és a rabbikarban lévő ügynökökről viszonylag széles körben élt a gyanú, hogy a politikai vezetésnek vagy a politikai rendőrségnek dolgoznak, ezért a megfigyelésre kiszemeltek bizalmatlanok voltak velük szemben.
2 A megfigyelési dokumentumokban a levélellenőrzést, a telefon- és lakáslehallgatást nevezik „rendszabályának.
Címkék:2006-02