Budapesttől Bázelig
Budapesttől Bázelig
Szilágyi Ernő: Ismeretlen memoár a magyar vészkorszakról. Novák Attila elő- és utószavával. Akadémiai Kiadó, 2005; 236 oldal, 2800 Ft
Mindannyian szemtanúi vagyunk a kornak, amelyben élünk, a történelmet azonban nem szemtanúk írják. Ők is át- és túlélik ugyan az eseményeket, a dolgok menetébe viszont nincs beleszólásuk, a történelem velük „csupán” megtörténik. A legtöbben nem is vágynak ennél többre, ám a körülmények alakulása gyakran kikényszeríti a nagyobb szerepvállalást, és mint tudjuk, az emberiség történelmében gyakran előfordultak olyan időszakok, amikor a cselekvés jelentette az egyetlen reményt a megmenekülésre.
Szilágyi Ernő háború után írt visszaemlékezése, az Ismeretlen memoár a magyar vészkorszakról hasonló időket idéz föl. a német megszállást követő hónapokat. A 2003 tavaszáig az izraeli Yad Vashem Intézet levéltárában kallódó kézirat letehetetlen olvasmány, ha egy bennfentes szubjektív beszámolójaként olvassuk (Kasztner Rezső munkatársaként Szilágyi részt vett a cionisták és az SS között 1944 tavaszán-nyarán zajló tárgyalásokon). Ha viszont úgy közelítünk hozzá, ahogy szépirodalmi művekhez vagy történelmi forrásmunkákhoz szokás, könnyen csalódás érhet bennünket, mivel színvonala meglehetősen egyenetlen, adatokkal pedig szinte egyáltalán nem szolgál. Hangvételének egyedisége azonban bőségesen kárpótol a hiányosságokért. Szilágyi kézzelfoghatóvá teszi a zsidóságot ért megpróbáltatások szörnyűségét, az állandósult félelmet, a sárga csillagot, a deportálást, ám könyve jóval több egy szenvedéstörténet állomásainak érzékletes leírásánál, különleges helyzetének köszönhetően ugyanis bepillantást nyerhetünk a háttérben zajló folyamatokba, idegőrlő dilemmákba. E szembetűnő sajátossága miatt érdemel műve különleges helyet a vészkorszakkal foglalkozó irodalomban.
A memoárba való belemélyedés előtt célszerű elolvasni Novák Attila elő- és utószavát. Egyrészt azért, mert a nagy alapossággal megírt és részletes lábjegyzetekkel ellátott tanulmányokból minden lényegeset megtudhatunk Szilágyi és Kasztner tevékenységéről, a magyarországi cionista mozgalomról, a különböző mentőakciókról, valamint az SS-szel folytatott alkudozásokról; másrészt az utószóból derül ki, hogy Szilágyi kiket rejtett a névtelenség homályába (pl. Kasztner a „zsidó politikus”, Joel Brand a „második ember”, Adolf Eichmann a „fáraó”). Kilétüket ugyanakkor talán szerencsésebb lett volna a lábjegyzetben felfedni, így a kísérőszövegeket később, vagy egyáltalán nem olvasóknak sem okozna nehézséget a szereplők beazonosítása. Ugyanakkor nem egészen érthető, hogy miért volt szükséges elő- és utószóval is ellátni a visszaemlékezést, a többször előforduló átfedéseket ugyanis ki lehetett volna küszöbölni a két szöveg „összefésülésével”. Szilágyival és Kasztnerrel egyébként sem érdemes egymástól függetlenül foglalkozni, életútjuk összefonódása miatt pedig talán nem is lehetséges.
„Ez az ország (…) az elvesztett háború óta igen sok mindennel kecsegtető hangsúllyal ejti ki (…) a ’zsidó’ szót. A szó után szinte láthatóan állt egy kérdőjel a levegőben. Valaminek történnie kellett a ’zsidó’ fogalmával.” – írja Szilágyi. A németek bevonulása nem hagyhatott kétséget a történések irányát illetően. Az idő sürgetett, választási lehetőség pedig csupán kettő maradt: az SS-szel való egyezkedés, valamint a Szilágyi által passzív zsidó történelemnek nevezett hagyomány („Vagy halomra gyilkolnak, vagy (…) megmentenek bennünket.”). A három szakaszban zajló tárgyalások végül azzal az eredménnyel jártak, hogy 1944 júniusának végén 1685 zsidó hagyhatta el az országot a Kasztner-vonattal Bázel felé.
Szilágyi egy volt a kiválasztott utasok, tehát a túlélők közül. Bűntudata és saját szerepét illető bizonytalansága jórészt innen eredeztethető; ellentmondásos érzései lehettek ugyanakkor a tárgyalásokkal és a maga mögött hagyott időszakkal kapcsolatban is. Talán ezért nevezi művét gyónásnak. Novák Attila lényeglátó megállapítása szerint „Szilágyi átélte azt, hogy milyen is az, amikor a Gonosz közreműködik abban, hogy saját áldozatai bűnössé s bűntudatossá váljanak. Hogy milyen az, amikor élet és halál uraként lehet viselkedni abban a történelmi drámában, amelyben ő is csak egy áldozat volt. Bár kétségkívül vezéráldozat. Ám ezt sohasem heverte ki.”
Csőke Zoltán
Címkék:2006-01