Gam zo letova (Ez is a jóra vezet…)
KOZMA GYÖRGY
Gam zo letova (Ez is a jóra vezet…)
A jelenleg érvényes 1993. LXXVII. törvény szerint „nemzeti és etnikai kisebbség minden olyan, a Magyar Köztársaság területén legalább egy évszázada honos népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, tagjai magyar állampolgárok, és a lakosság többi részétől saját nyelve és kultúrája, hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozás-tudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul.”
Mi szól a „nemzeti kisebbségi” csoport és képviselet megalakítása mellett, és nézzük meg, mi szól ellene?
Ellene szól formálisan az, hogy az elmúlt száz évben (a marxisták és cionisták, és egyes haszidok kivételével) nem nemzetiségi „népcsoportként” tekintettek a zsidókra. A másik formális ellenérv lehet, hogy évszázadok alatt eltiporták a héber, majd a jiddis nyelvhasználatot és kis csoportoktól eltekintve sokan nem beszéljük őseink nyelveit. A harmadik, hogy nehéz „összetartozás-tudatot” bizonyítani, hiszen a hagyományokat a vallásosok fejezik ki, őrzik és védik, a nem vallásosak, eddig úgy tűnt, örültek, hogy nem tartoznak sehová.
Az ellenérvek egy halmazát megfogalmazta sajtóközleményében néhány neves tudós és költő, támogatva Kőbányai János ÉS-beli felvetését a Népszabadság 2005. november 23-án megjelent számában: szerintük „akadályozza a gyászmunkát” a nemzeti kisebbségi önazonosság megfogalmazása. Ez új megfogalmazása a korábban (az első felmerüléskor, 1992-ben) megfogalmazott érvnek, amely szerint „megint elvisznek”, ha kisebbségként összeírjuk magunkat. Az ortodoxok és a cionisták „nemzetiségpártiságát” a századforduló viszonyai között kisebbségbe szorították. Az volt a fontosabb, hogy a magyarok a magyarul beszélő zsidók nélkül kisebbségbe kerülnének saját országukban, és csak a zsidókkal együtt alkották a népesség 51 százalékát. Ahogy Eötvös Károly az Egyenlőség c. felekezeti lap nyitószámában írta 1886-ban: „Nekünk, magyaroknak, idegen ajkú sajátságos nemzetiségeink közt szükségünk van a zsidóságra.” (Szabolcsi Lajos: Két emberöltő, MTA JK, Bp. 1993, 51. o.) Emiatt a kiegyezés utáni egyenjogúsítás 1867-ben és a recepció 1895-ben arra a jogi fikcióra épült, hogy a zsidók lényegében magyarok, csak máshogy dicsérik Istent. Az elmélet nem zsidó ellenfelei folyamatosan támadták ezt az elképzelést (gúnyolódva a „jehova” elnevezésen, nem tudva, hogy annak a jelentése „teremtő”, léteztető), és amikor Németországban győzött a nemzetiszocializmus, sikerült uralkodóvá tenni nézetüket, mely szerint a zsidók egy külön nép, méghozzá pusztítást érdemlő nép.
Mindig azt látjuk, hogy a realitás (ez a teremtő elv) dönt, nem egyszerűen a gondolatok és a vágyak.
A valóság az, hogy a mai magyarországi (többnyire, de nem mindig pesti) zsidók többsége nem vallásos (például, ha nem tartozott közvetlenül gyakorló rabbik és hitközségi tisztviselők családjába, joggal félt a beépített titkosrendőröktől), és nem is cionista (hisz ők nem maradnak itt).
A „kisebbségi önkormányzat” ellen nyomós érv, hogy megkérdőjelezi a jogegyenlőség alapját, azt, hogy a zsidóság egy vallás a sok közül. Csak azt felejtjük el, hogy a zsidó vallás igazából különbözik a többi vallástól, hiszen a Természet és a Történelem kreatív erejét tartja a „legfontosabbnak” (istennek), és minden szertartása csak erre emlékeztet – nem vallás abban az értelemben, ahogy a többi vallás csodák és „credo quia absurdum” hitelvek köré szerveződik, hanem biztos „tudás” a Valóról, az Örökkévalóról és a rá emlékeztető jelekről (micvákról).
Ráadásul a „vallásfelekezet”-koncepció eleve tudatos fikció volt: hiszen zsidó „egyház” sohasem létezett. Éppen azért nem, mert a „vallás” sem vallás, hanem elsősorban „tudás”. Amint megszűnt az egypártrendszer, hamarosan megszűnt a „főrabbi” tisztség is. Mert a rabbik közt csak a tudás ad rangsort. Ezzel az erővel azt is mondhatnánk, hogy a keresztények és a muszlimok zsidó szekták, zsidó felekezetek: egy buddhista vagy taoista (vagy egy ateista) így is láthatja.
Ráadásul ma már a „zsidó hitközség” nem is képviselheti egyedül a vallásos zsidóságot sem: megalakult a (minden szabályt a neológoknál és a hozzájuk közel álló – Amerikában jellegzetes – modem ortodoxoknál szigorúbban vevő) lubavicsi haszidok „Status Quo” elnevezésű, és a (nem csak héberül imádkozó, Amerikában többségi és női rabbit is alkalmazó) reformerek „Szim Salom” elnevezésű hitközsége.
Érdemes talán a korszerű kisebbségfogalommal működő mai EU-beli törvénykezési szokásokhoz alkalmazkodni. így a többi nemzeti kisebbség számára adódó előnyöket ezáltal mi is megkapnánk, párhuzamosan a vallási támogatással, mint a görögkeleti szerbek. Ezek konkrétan az alábbiak: nyelvkönyvtámogatás, önkormányzati iroda, pályázat kultúreseményekre.
Igaz, hogy vannak alapítványok, amelyek zsidó kulturális eseményeket támogatnak (mint a hitközség dominálta Mazsök, vagy a kulturális Mazsike), de éppen a nyelvkönyvtámogatás ügyében ezek mégsem tudnak hatékonyan fellépni. Ehhez parlamenti képviselet kell, hiszen nyelvkönyvek csak akkor kaphatnak támogatást, ha „kisebbségi”-nek számíthatnak. Amíg nem kisebbségi nyelv a héber, a nyelvkönyveinket nem lehet támogatni, és új tankönyvek sem készülhetnek.
Hogy ez nem sok? Miért, a recepciónak mi volt a gyakorlati hozadéka? Az, hogy a király (I. Ferenc József) ettől kezdve, ha magyarországi látogatásán fogadta a helyi tisztelgő küldöttségeket, már nem a tűzoltók és a mézeskalácsosok közt fogadta a zsidó hitközség küldöttségét, hanem az egyházak között.
Az egyik ellenérv, hogy árt az „egységnek”. De vajon mikor volt egységes a zsidóság?
Csak a feledékenység mondathatja, hogy valaha létezett ilyen. Még az illegalitásban és a lágerben sem voltak „egységesek” nagyapáink.
Nem emlékszünk a recepció körüli XIX. századi küzdelmekre? A zsidóság egy része (az ortodoxok és a neológok is) ellenezték a liberális Tisza Kálmán miniszterelnök által 1883-ban felvetett törvényt, amely a katolikus, a református és a görögkeleti vallással egyenrangúnak fogadta volna el (recipiálta volna) a zsidó vallást?
Mit is mondott Vázsonyi Vilmos, később Bethlen igazságügy-minisztere?
„Aki pedig azzal akar minket visszatartani, hogy mi felébresztjük a szunnyadó antiszemitizmust, annak azt feleljük: tulajdonképpen sohasem lehetne semmit sem csinálni a zsidóság érdekében, mert vagy szunnyad az antiszemitizmus, vagy ébren van. Ha szunnyad, akkor nem szabad felébreszteni, ha ébren van, akkor meg kell várni, amíg elszunnyad.” (Szabolcsi Lajos: Két emberöltő. MTA JK, 1993, 56. o.)
Ne emlékeznénk a korábbi vitáinkra? A keresztények is ismerik a bibliai eseteket: Izsák kettéválasztotta családját, hogyha Ézsau rájuk támad, legalább az egyik tábor megmaradjon. Később a cadukkeus főpapság és a nép közt tanító farizeusok közt folyt vita, az utóbbiak váltak többségivé, amikor lerombolták a Templomot. A Talmud öt évszázad vitáit foglalja össze, és kiderül, hogy a legtöbb kérdésben mindig két álláspont létezett, amire az a szólás a válasz, hogy „ez is, az is az Örökkévaló szava!”. És mindkettő jóra vihet. (Ez nem is meglepő, hiszen a létigéből kialakult istennév magában foglalja a valóság mindig meglévő kettősségeit.) Sabbatáj Cvi, az álmessiás minden hitközséget megosztott a XVII. században, amikor sokan már Spinozára hallgattak, aki szerint „a Természet a Teremtő”. Soha nem volt egységes a zsidóság. Herzl ellen fellépett az ugandista Zangwill, a Ben Gurion-féle Hagana ellen az alakuló Izraelben ott volt a Begin-féle Irgun (és lőttek is rá, nemcsak az angolok és az arabok). A XX. században a többé vagy kevésbé totális államok kényszerítették csak ránk az egységet.
Sokan azt vetik fel, hogy ez „csak a pénzről szól”. A pénz viszont nem „csak”, nem kell démonizálni és banalizálni, a pénz jelképes csereeszköz, amely nélkül nem működhet a társadalom. (Ha megszüntetik, más jelképek átveszik a szerepét.) Jogos viszont a kérdés: ha nem a vallásos hitközségek képviselik a zsidóságot, hanem mellettük esetleg a megalakuló nemzeti kisebbségi önkormányzat, akkor vajon nem lesz-e ez hátrányos hatású a vallásosokra nézve? Hiszen azt azért a legtöbb nem vallásos sem venné szívesen, ha emiatt zsinagógafelújítások, temetőfelújítások, kórházi renoválások, szeretetház-bővítések, iskolafejlesztések maradnának el, hiszen mindezeket a költséges intézményeket a vallásosok szervein keresztül támogatja ma az állam. Valószínű, hogy az önkormányzat és a hitközségek között majd tárgyalások kezdődnek. Valaha a hitközségek kötelezően ellenezték a cionizmust, de amikor ez a nyomás megszűnt, kiderült, jól együtt tudnak működni mind a Szochnuttal (amely az izraeli kivándorlókat bátorítja), mind az 1948 után újra megjelenő Jointtal (amely amerikai zsidó támogatásokat ad szociális célokra).
Remélhető, hogy mindezek a kérdések az elkövetkező években tisztázódhatnak, akár a Heisler András kezdeményezte Zsidó Közösségi Fórum, vagy egy életre hívandó, állandó kerékasztal keretében.
Kérdés, lenne-e olyan hozadéka a kisebbséggé válásnak, ami miatt megérné bevallani, hogy paradox csoport vagyunk, sem nem nép (hiszen mindig volt betérés, és eleve sok nép szövetsége voltunk), sem nem vallás?
Az egyetlen valódi ellenérv az lenne, ha valaki nemcsak érzelmi alapú, hanem észérvekkel tudná alátámasztani, hogy bárkinek is kára származhat ebből az új képződményből. Ahogy Herzl mondta az Egyenlőségben Szabolcsi Miksának: „Mi a cionizmust csak oda visszük be, ahol már nem árthat: ronthat-e az orosz vagy a román zsidó sorsán?” (Szabolcsi L., i.m. 87. o.) Az nem elég, hogy csak keveseknek lehet haszna: hiszen azt a kevés hasznot nem szép dolog előre elirigyelni az ügy majdani lelkes kiharcolóitól.
A legfőbb érv a kisebbség mellett pedig az, hogy vannak, akik ezt természetesnek tartják, és ha nincs is „igazuk”, akkor sincs az ellenzőknek joga megakadályozni, hogy éljenek szabadságjogaikkal, és kiharcolják a kisebbségi státust.
Címkék:2006-01