Konferencia a 120 éves Rabbiképző Intézetről
Intelmemet vegyétek szívesebben, mint az ezüstöt, legyen a tudás kívánatosabb az aranynál.
(Péld. 8. 10.)
A tavaly január elején megrendezett irodalmi szimpózium után, amelyet a Szombattal Karöltve rendezett a Yahalom Zsidó Szabadegyetem szeptember 8- 10. között immáron mint az Országos Rabbiképző Intézet Művelődéstörténeti Kutatócsoportja több mint harminc előadóval, háromnapos konferencián emlékezett meg az Országos Rabbiképző Intézet 120 éves évfordulójáról. A bevezetők után, amelyet Feldmájer Péter, Schweitzer József, Schőner Alfréd és Lichtmann Tamás tartott, megkezdődött az ülés.
Schweitzer József a II. József halála és a német megszállás között eltelt időszak hivatalos magyarországi zsidó politikáját mutatta be, amelyet mindenkor az állami vezetés iránt megnyilvánuló teljes lojalitás jellemzett. Ez, az asszimiláció útjára lépő, polgárosodásnak indult zsidóság modem ismeretekre kívánt szert tenni, és ezt követelte meg rabbijaitól is, miközben a rabbik döntő többsége továbbra is rendkívül fontosnak ítélte a tradíciók megtartását, és kíméletlenül felléptek az újítók ellen. A neológja, hasonlóan az ortodox irányzathoz nem ismert pardont, a vallási törvényeket, ugyanakkor a tudomány szabadságát is elengedhetetlennek tartották a két irányzat hívei.
Hanák Péter azt vizsgálta, milyen különleges tudományos, kulturális, művészeti helyet foglalt el a zsidóság az Osztrák-Magyar Monarchiában, illetve a közép-kelet-európai zsidók életében milyen jelentősséggel bírt a császárváros: Bécs. Áttekintette a XIX. század közepétől a Monarchia összeomlásáig e területen a zsidó népesség arányszámait, a változások okait, a migrációs hullámok kiinduló- és célpontjait. Szót ejtett az Oroszországból Bécsbe érkező, mélyen vallásos zsidó diákok és az ott élő Wagnerért, Nietzschéért rajongó hittársaik között lezajlott találkozásról, amely egyvelegből született meg 1882-ben a bécsi zsidó diákok egyesülete. Említésre került az új zsidó identitást megfogalmazó, és annak megteremtésére törekvő Martin Buber neve, és Arthur Schnitzleré, akinek esetében már egzisztenciális problémává nőtte ki magát a zsidókérdés.
Menachem Meron bevezetőjében röviden felvázolta Moses Mendelssohn törekvéseit, azaz a zsidóság nyelvi, kulturális és szellemi beillesztését a gazdanép nemzeti életébe. Bemutatta a német területek ortodox kontra reformer küzdelmeit, és azokat a konferenciákat, törekvéseket, amelyeknek célja a hagyomány és a modem törekvések összeegyeztetése volt. E polémiák végeredményeképpen nyitotta meg kapuit a boroszlói rabbiszeminárium 1854 augusztusában. A továbbiakban a budapesti rabbiképző megalapítását ismertette az előadó, majd személyes élmények végtelen sorával tette szemléletesebbé a rabbiképző belső életét a hallgatóközönség számára.
A túlélés a zsidóság központi problémája a Jeruzsálemi Szentély lerombolása óta. A jesiváknak óriási szerepe volt/van a zsidóság fenntartásában – fejtette ki Domán István. Már a babilóniai diaszpórában is voltak jesivák. Európában a Vili. században Spanyolországban és Itáliában létesültek ilyen intézmények, míg Magyarországon az első rövid életű kezdeményezés Pozsonyban volt 1480-85 között, állandó jesiva a XVIII. században jött létre. Megemlékezett az iskolaalapító Jom Tov Littmannról, illetve Schreiber Mózesről is, aki mind a jesiva vezetésében, mind pedagógiai módszereit tekintve jelentős reformokat vitt véghez. Mindezeket az iskolák belső életének, a tanulási szisztémának kimerítő, alapos leírása követte.
Scheiber Sándorra emlékezett vissza özvegye, Scheiber Sándorné. A családi életükbe nyújtott betekintés nyomán szinte filmként pergett le a közönség előtt kettejük története. Hídvégi Máté a lenyűgözően hatalmas és értékes, 1600 publikációt tartalmazó pályaművet vizsgálta. Scheiber zsinagógában tartott beszédeit modern midrásoknak tartják, hasonlóan felbecsülhetetlen értékű a magyar irodalomtörténetben, a folklorisztikában és még számos tudományterületen végzett munkássága – hangsúlyozta az előadó.
Babits Antal előadása a több mint 400 címleírást tartalmazó Scheiber Sándor által szerkesztett Maimonidész bibliográfiát mutatta be. Röviden számba vette a középkori zsidó filozófia e nagyságának életét, majd bemutatta azokat a magyar rabbikat és tudósokat, akik az elmúlt 120 évben foglalkoztak Maimonidésszel. Így megemlítette Klein Mórt, aki Rambam fordítója és biográfusa volt; Schleier Mártont, aki a lélekvándorlás problémakörét vizsgálta Maimo- nidésszel összefüggésben; Grünwald Illést, akinek témája az az arab vallásbölcselet volt, amely oly nagy hatást gyakorolt Rambam filozófiájára; Vajda Béla kutatásait valamint Neumann Ede és Eisler Mátyás Bloch Mózes-emlékkönyvben megjelent dolgozatait. Ezt követően az előadó hosszabban méltatta Hevesi Simon munkásságát.
Kármán György előadásának tárgya a hagyományos zenei liturgia volt. Megállapította, hogy az nélkülözi az ősi hangzóanyag-emlékeket; beszélt a középkori dallamok gyűjtéséről, dallamlejegyzésekről; a befogadó nép – a gregorián, a népzene, a minnesängerek, az arab világ zenéje és a zsidó zene, lejnolás kölcsönhatásáról, arról, mint gazdagították egymás dallamvilágát a középkor folyamán, illetve hogyan váltotta fel a felvilágosodás korában a mind judaisztikailag, mind zeneileg műveletlen kántorénekes-kántorokat egy kiválóan képzett, professzionális zenésznemzedék (Sulzter, Levandovszky, Friedmann).
Simon Róbert a következő kérdésköröket emelte ki: a múlt század utolsó harmadában kibontakozó két nagy tudományos blokk: a nemzeti, illetve az egyetemes tudományos témákkal foglalkozóké közül az utóbbiak mindinkább a perifériára szorultak, pedig látniuk kellett, hogy a jelentős teljesítmények a periférián artikulálódnak, és nem a passzívabb, konzervatív központban. Vizsgálta: lehetséges-e a szervetlen sokféleségből szerves egység?
Két nagy Tóra-magyarázó volt a középkorban, Rasi és a sokoldalú polihisztor Nachmanidész. Ez utóbbi életpályáját mutatta be Cvi Moskovits előadásában. Nachmanidész jártas volt az orvos- tudományokban, az anatómiában (a tisztátalan állatok húsának fogyasztása nyomán fellépő élettani hatásokat vizsgálta), végzett pszichológiai (sírás, ösztönök), történeti, geográfiai kutatásokat és a paleográfia úttörőjének is tartják. Mindezen diszciplínákat felhasználva készítette bibliakommentárjait.
Rózsa Huba történeti, forrás értékű írásiként vizsgálta a Bibliát – kiemelten a Józsua, a Bírák, Sámuel és a Királyok könyvét. A bibliai történetírás vallásos, ezért a történetek a szövetséghez való hűség alapján értékelik a cselekményeket, személyeket, és így nem is mindig objektív, ám a hellenisztikus korig ez az egyetlen átfogó, folyamatos történetírás. A könyvek az i.e. 1250-562 között eltelt időszakot ölelik fel, és mint az előadó rámutatott, a történeti munka lényege a számadás, az okulás, az oknyomozás. A továbbiakban a szóbeli és írásbeli források műfajairól, jellemzőikről, történeti felfogásukról beszélt az előadó.
Az identitás általános problémakör, amelyet személyes és szociális aspektusból vizsgálunk – hangzott el Erős Ferenc előadásában. Csak bizonyos helyzetekben és összefüggésben merül fel az identitás kérdése, összekapcsolódást teremtve ilyenkor az egyén által magával hozott tudás és az aktuális helyzet között, mert személyes azonosulás csak külső közvetítés segítségével, szociális azonosuláson keresztül mehet végbe, fia a csoportazonosulását nem képes az egyén beleépíteni a személyiségébe, titkok, rejtett érzelmek keletkeznek, amelyek vágyak és tilalmak szövevényes konfliktusát eredményezik és szorongást szülnek. Ez a csapdahelyzet, labirintus az, amellyel az embernek meg kell birkóznia. A továbbiakban különböző kísérletekről, terápiás irányzatokról számolt be, amelyek e konfliktusok megoldásában nyújtanak segítséget.
Schőner Alfréd a szemléltető oktatás egyik úttörője, Grósz Mór, zsidó tanító életét és pályáját elevenítette fel, a fia által hátrahagyott napló alapján. A kiskunhalasi pedagógus újítások sokaságát vezette be: tantervet készített, amelyben a zsidó tárgyakat mintaszerűen egyeztette össze a többi kötelező tantárggyal, nématérképet, olvasótáblát szerkesztett, bevezette a leckefüzetet. De – mint az előadó rámutatott – tevékenységének csúcsa a bibliai sátor és frigyláda volt, mint szemléltetőeszköz kivitelezése, amely az 1871-es londoni és az 1873-as bécsi világkiállítást megjárva Magyarországon csak hosszú kalandos út után talált otthonra.
Már 2000 évvel ezelőtt intézményes hitoktatás folyt a héderekben, jesivákban. A zsidó közösségben a zsinagóga és a temető mellett az iskola létesítése volt a legfontosabb feladat – mondotta Felkai László. A II. József reformjainak nyomán világi jellegű iskolák is alakultak, amelyek a hagyományból táplálkoztak, de már nem csak vallási tárgyakat oktattak. Helytől és időtől függően eltérő szerepet kapott a vallásoktatás a nevelésben, így 1868-ban az állami tanterv nagy szabadságot biztosított a felekezeteknek a módszerek kiválasztásában. A napjainkig tartó visszatekintés után az előadó ama észrevételnek adott hangot, hogy ma inkább judaisztikai ismeretek oktatása folyik egyes iskolákban, semmint vallásos nevelés.
Gábor György előadásának első részében az antik zsidó és görög hermeneutika párhuzamait mutatta be. Ezt követően beszélt arról, hogy a zsidóság szempontjából elsőrendű a hagyomány hiánytalan, szószerinti átadása, továbbörökítése, a folytonosság megőrzése. Amellett, hogy minden bölcs hozzáteszi saját korának értelmezését, a Tórát tanulmányozó zsidó nép újra felteszi a kérdéseit, s így kapcsolatot tart a hagyománnyal, mint spirituális nép, és mind tér, mind időbeli határokat figyelmen kívül hagyva a kezdetektől magáénak tudja a világ összes kérdését és ellenvetését. A minden tudást birtokló, halhatatlan lelken keresztül az egyén részesül az isteni szellemből, amely kapcsolatot teremt az egyes halandók között, s így a tanulás folyamán egy spirituális közösség tagjává avatja őket.
Lichtmann Tamás előadása ugyancsak nemzedékek kapcsolatáról szólt, de egy másfajta aspektusból: a század- forduló apáinak és fiainak egyre kiéleződő harcát és elmérgesedő viszonyát vizsgálta, amelyet kiválóan szimbolizált Fóliák Miksa és Pap Károly kapcsolata. A konzervatív polgári értékek ellen lázadó fiúk, nem mindig találtak új értékeket az „ósdiak” helyére, ezért nem egyszer mizantróp magányos farkasként, tébolyultként vagy „sikeres” öngyilkosként végezték be sorsukat. Ilyen önmagától elidegenedett figura volt Pap Károly és Franz Kafka is. nemcsak a biográfiai adatok, de a két pálya is kísérteties hasonlóságot mutat egyes pontokon. E párhuzamokat emelte ki az előadó.
Török Petra Kiss Arnold: A fehér szekfű című az Egyenlőség hasábjain 1917-24 között folytatásokban megjelent regénye segítségével kalauzolt a Rabbiképző Intézet 1884-94 közötti időszakába. A regény hőse, az Intézet egyetemi hallgatója: Makkai Emil, aki később meglehetősen kacskaringós életpályát futott be. A regényben megelevenednek Makkai évfolyamtársai, a tanári kar, megismerhető a cilinderes rabbijelölt urak szociális helyzete, az orfeum-versikéket firkáló bócher botrányai.
Szükség volna egy adattárra, egy könyvre, amely keretbe foglalja a Rabbiképző tudományos eredményeit – kezdte beszámolóját Voigt Vilmos. A mesekutatás, a folklorisztika fellegvára volt a Rabbiképző, mindig nagy becsben tartották a zsidó folkloristákat, mesekutatókat (Munkácsi Bernát, Bacher Vilmos, Blau Lajos, Lőw Immánuel, Goldziher Ignác stb.). Múlhatatlan érdemeket szereztek a néprajz minden területén, terepmunkákat végeztek a világ számos pontján, de mintha megfeledkeztek volna saját gyökereikről. Az előadás arra hívta fel a figyelmet, hogy többek kezdeményezése ellenére még ma sincs magyarországi zsidó mesegyűjtés.
Gantner Brigitta a német területeken élő zsidók és nem zsidók felvilágosodás kori törekvéseit, tevékenységét, viszonyát ismertette. Az 1822-ben indult Wissenschaft des Judentums mozgalmat, alapítását, nevesebb képviselőit mutatta be. A szerveződés céljai közt egy új embereszmény kimunkálása állt a középpontban, egy olyan zsidó, aki a vallásosság mellett világi tudományokban is jártas. A továbbiakban felvázolta a breslaui rabbiszeminárium történetét, ahol virágzott a Wissenschaft des Judentums.
Schmelzer Imre kapcsolódva az előző előadáshoz méltatta a Wissenschaft des Judentums jelentőségét a zsidóság összkultúrájában. Az újszerű rabbi ideája azonban egyesekből nagy ellenállást váltott ki, mert úgy gondolták, nem lesz képes a talmudi gondolkodás primátusát szem előtt tartani. És jól gondolták – vélte az előadó. Polemizált Gantner Brigittával, a magyarországi viszonyokról elmondta, hogy a rabbinikus, talmudikus diszciplínák a perifériára kerültek, és helyette csupán zsidó liturgiával, történelemmel és irodalommal foglalkoznak a hazai zsidók.
A harmadik nap reggelén elsőként Pinhas Artzi előadását olvasták fel, amely az ókori akkád nyelvű Amamai Ékiratos Levéltár dokumentumai (a nemzetközi diplomáciai levelezés, a birodalmi levelezés) és a nemzetközi kultúra leletei segítségével bepillantást nyújtott az egyiptomi-kánaáni birodalom és vazallusaik kapcsolatába i.e. 1370-90 közötti. Bemutatta a nemzetközi erőviszonyokat, a fáraó-hű államok („igazak”) és a velük szembehelyezkedő „gonoszok” csatározásait Erec-Jiszrael területén.
Hajnal Piroska előadásában kísérletet tett arra, hogy kapcsolatot találjon a különböző Bibliát követő írásos emlékek és a Genezis kígyó alakjainak leírása között. Megvizsgálta, hogy eme figurákhoz milyen külső és belső jegyleírások tartoznak, a bűnbeesés után milyen változások mentek végbe rajtuk, és milyen büntetést róttak ki rájuk. Ezen jegyleírások nyelvi hátteréről, eredetéről is szót ejtett gazdag adattárral alátámasztva mondandóját.
Meir Weisz előadását Schweitzer József olvasta fel. Témája a 133. zsoltár volt. A szerző szándéka szerint egy szövegközpontú értelmezést (close reading) kívánt közreadni, amely csak a rendelkezésre álló szövegváltozatot vizsgálta függetlenül a további lehetséges variációktól. Néhány zsoltárkommentár ismertetése után az előadás bibliai példákkal gazdagon fűszerezve adta meg a zsoltár egy lehetséges szövegmagyarázatát.
Előadása előtt modernkori Jeremiásként izzó hangvételű prédikációt tartott Neumann Ernő, temesvári főrabbi. Számon kérte a magyarországi zsidóság vallási és világi vezetőinek, valamint a Rabbiképző növendékeinek és a Pedagógián hallgatóinak távolmaradását: – Nem terheli-e bűn azt a rabbit, aki nincs itt, noha az a hivatása, hogy felvértezze a népét, akinek az a feladata, hogy folytassa a küzdelmet a métely ellen, azért, hogy az emberiség rátaláljon végre küldetésére és méltó legyen az isteni teremtésre.
Előadásában az 1700-as évek elejétől a Holocaustig nyújtott történelmi áttekintést a temesvári zsidó hit- és közösségi életről, azokról az erőfeszítésekről, amelyeket az intézmények kiépítése végett tettek a közösség elöljárói. A XIX. sz. második felében kezdték meg működésüket karitatív szervezetek. Ekkor már több iskola, sőt főiskola működik a városban, és 1865-ben megnyitotta kapuit az új 3000 férőhelyes mór stílusú zsinagóga. Egészen az 1920-30-as évekig gyarapodott a város, gyarapodott a temesvári zsidók közössége.
Tiszta, „kíméletlen” logikával mesterien felépített előadást tartott a református tudós-teológus, Karasszon István. Kiindulópontjául választotta az Észter-könyvének radikálisan eltérő keresztyén és zsidó írásmagyarázatait, amely abból adódik, hogy a könyv egyes részeiben olyan magatartásmintákat javasol a diaszpórabeli zsidóknak, ami nem egyeztethető össze a keresztyén világlátással. A továbbiakban a műfaji meghatározhat(atlan)ság kérdését boncolgatva azt az általánosan elfogadott tételt igyekezett cáfolni, miszerint az Eszter-könyve a Purim történetének leírása, és Eszter a mese hőse. Az – hipotézise szerint – Mordecháj, aki zsidó identitását megőrző, de más országban is sikeres, komoly karriert befutó ember, s mint ilyen, alkalmas arra, hogy magatartásmodellként szolgáljon.
Közhelyszámba megy, hogy a keleti udvarokban imádták a rejtvényeket, és gazdagon megjutalmazták mind a rejtvény kiagyalóját, mind megfejtőjét. Az Ószövetség rejtvényeivel foglalkozott Jólesz László sziporkázó előadása, amely egy Magyarországon kevéssé művelt tudományterületet mutatott be. Feldolgozott ismert és kevésbé közismert bibliai rejtvényeket (Salamon, Dániel), szó volt a Biblia olyan részeiről, amelyeket nem szokás ebbe a kategóriába sorolni (Jákob áldása, Ézsaiás egyes énekei), illetve megemlítette azokat a meghökkentő, politikai aktualitással bíró prófétai enigmákat, amelyekből hiányzott az igazi rejtvény játékossága.
Remete László hosszabb történelmi kitekintőjében elmondta, hogy a II. világháborúig a párizsi és az amszterdami mellett a budapesti volt Európa legnagyobb zsidó bibliotékája. A rabbiképző és a könyvtár megalapítása, amelyben oroszlánrésze volt Kaufmann Dávidnak. Az 1848/49-es forradalom után a zsidókra kirótt hadisarc visszaszolgáltatásának volt köszönhető. Az I. világháborúig nagyarányú fejlesztések jellemezték a könyvtárat, a II. világháború viszont mérhetetlen pusztítást végzett. Az ezt követő időszakban hanyatlásnak indult az intézmény, csupán az 1980-as évek hoztak változást. Végezetül a könyvtár feladatairól, beosztásáról, használatáról és külföldi kapcsolatairól értekezett az előadó.
1930-ban a Múlt és Jövő hasábjain megjelent egy cikk Neumann Ede tollából a rabbik és a hitközség rendezetlen viszonyáról. Az 1880-as évektől a II. világháborúig a korabeli dokumentumokkal illusztrálva a rabbiknak a közösség életében betöltött helyéről és szerepéről lefolytatott vitákat vázolta fel Schweitzer Gábor. Ismertette, hogy a korábban szellemi, morális és politikai primátust élvező személyiséget ebben az időben megpróbálták a templom falai közé visszaszorítani. A polgári öntudatot nyert zsidók politikai, gazdasági és társadalmi felemelkedésével párhuzamosan hogyan rendeződtek át a hatalmi viszonyok, hogyan harcolt jogaiért a rabbikar, milyen erőfeszítéseket tett a fenti tendenciák megakadályozására.
Hegedűs Gyöngyi a középkorban evidenciának minősülő filozófiai problémát tárgyalt: hogyan egyeztethető össze a racionális és a misztikus világ. Mindezt Szádja Gáon a Hittételek és vélekedések, illetve a Széfer Jecira című műveinek tükrében, a két könyv ellentétes teremtéstörténetét összehasonlítva vizsgálta az előadónő. A tapasztalásra épülő bizonyítási rendszer és a misztikus világlátás két világ, amely két valóságot eredményez. De létezhet-e két valóság egyszerre? – tette fel a kérdést. Hisz ugyanazt a tárgyat másként látjuk szabad szemmel és a mikroszkóp lencséje alatt. E dilemma segít megértenünk Szádját és azt, hogy a racionális és misztikus kategóriák sokkal flexibilisebbek, mint ahogy azokat egyes filozófiatörténetek bemutatják.
Radnóti Zoltán rabbinövendék nagy vehemenciával megtartott előadása az Országos Rabbiképző Intézet falain belül 1878 és a II. világháború között szerveződő diáktömörüléseket mutatta be. Az alsó tanfolyam első diákkörét 1878-ban Bánóczi József alapította, amely Bacher Vilmos nevét vette fel. Céljai közt szerepelt, olyan témák felvetése a szaküléseken, amelyekről nem esett szó a szemináriumban. A felsősök önképzőkörében retorikai tanulmányokat folytattak, felolvasásokat tartottak, emellett részt vettek a napi kulturális, politikai rendezvényeken. A rabbinövendékek mély nemzeti öntudattól vezérelve vettek részt az I. világháborúban, s annak befejeztével újra indult az egyleti élet.
Moshe Carmilly előadása újfent Schweitzer professzor tolmácsolásában került a hallgatóság elé. Történelmi szükségszerűség hozta létre mind a boroszlói, mind a budapesti rabbiképző intézetet. A talmudi tudás mellett a filozófiának is fontos szerepe volt már Maimonidésznél, a XIX. században pedig más tudományos ismeretek is szükségesnek látszottak Szó került a tanítóképző megalapításáról, – amelyben jelentős szerepe volt Leopold Zunznak -, s a reformer Abraham Geigerről, aki megelégedett volna valamely német egyetemen egy zsidó filozófiai fakultás felállításával. Végül a boroszlói és a pesti rabbiképzők alapításának történetét tárgyalta a professzor, kiemelve azoknak a rabbiknak a nevét, akik mindkét intézményben és országban fenntartották a zsidó szellemet.
Címkék:1997-11