Hol lakik az Úristen? – a bécsi Zsidó Múzeum útbaigazít
Az ötletgazdagságáról ismert 130 éves Bécsi Zsidó Múzeum április 2-án megnyílt időszaki kiállítása, Ist*n. A nagy kérdések ég és föld között (G*tt. Die großen Fragen zwischen Himmel und Erde) korántsem tartozik a könnyen emészthető tárlatok közé, alaposan rá kell hangolódni.

A kiállítás egy részlete. Fotó: Tobias de St. Julien
A két kurátor, Daniela Schmid és Domagoj Akrap, hét igencsak földi, mondhatni materialista kérdésre igyekszik a látogatónak spirituális magyarázatot adni. Ahogy mesélik, még el sem kezdték tervezni, máris egy alapvető problémába ütköztek: hogyan nevezzék meg azt, akinek nevét fölöslegesen említeni a zsidó hagyomány, vagyis a Tízparancsolat szerint nem szabad? Egy * használatával oldották meg a dolgot:
- Hogy hívják Ist*nt?
- Hogyan mutatkozik meg Ist*n?
- Hol él Ist*n?
- Mit csinál Ist*n?
- Hogyan képzelik el az emberek Ist*nt?
- Hogyan lehet elérni Ist*nt?
- Miért kell Ist*n?
„Azért pont ezek a kérdések, mert egy gyerek is nagyjából hasonlókat tesz fel, amikor kezdi felfedezni a világot” – magyarázza Schmid a Szombat tudósítójának.
A tárlatot járva, hamarosan világossá válik, hogy nincs egyetlen igazság, egyetlen helyes felelet. A látogatóra bízzák a válaszadást, amihez gondolati segítséget kap azzal, hogy emlékeztetik: különböző álláspontok ütköznek, a zsidó valláson és misztikán belül, de azon túl is. Legyen ez egy másik hit hasonló eleme, a művészet vagy a tudomány egyik területe. A tárlat nem csak vizuális élményt ad, hanem igyekszik más érzékszervünkre is hatni.
Az első, a Genezisnek szentelt teremben az amerikai űrhatóság, a NASA által rögzített űrhangokat hallunk. Egy másik állomáson, ahol az a kérdés, hogy hol lakozik az Örökkévaló, az idegtudomány is teret kap, az sugallva, hogy talán a gondolatainkban? Ugyanerre a kérdésre egy másik lehetséges válasz: Isten földi lakhelyeként és a frigyláda megőrzésére épült Salamon temploma, amelynek makettjét bibliai leírások alapján készítették el Hamburgban a 17. század végén.

A Salamoni Templom központi épülete (1690 körül) Fotó: SMHM, Hamburgi Történeti Múzeum
Máshol kis edénybe szagolva Isten mennyei illatát érezhetjük, ami – legalábbis a zsidó misztika szerint – nem más, mint a mirha szaga.
Az Istenhez történő közeledés egyik útja a Biblia. Helene Aylon feminista művész a Szentírás számos nőgyűlölőnek olvasható passzusát jelölte meg – ez amúgy manapság nagyon is aktuális politikai ügy.

Eliyahu Fatal_Tóratekercs (2020) Fotó Eliyahu Fatal, Dvir Galéria
Mindez csak néhány példa arra, hogy a kiállítás milyen sokféleképpen közelíti meg a témát.

Nir Hod: Isten
Bécs lüktető, izgalmas, csodálatos város. Rengeteg a látnivaló, könnyen megközelíthető Magyarországról, érdemes tehát odautazni. És ha már ott vagyunk, feltétlenül ajánlatos benézni a Zsidó Múzeumba a belváros szívében, a Stephansdom szomszédságában, ahol október 7-éig gondolkodhatunk el az ég és föld között feszülő nagy kérdéseken.