A zsidó könyv hónapja: ünnepeljen Ön is velünk!

Írta: Szombat - Rovat: Kultúra-Művészetek

A zsidó könyvhónap fontos éves esemény mind az észak-amerikai zsidó közösségben, mind az amerikai könyvkiadás világában. Szponzora a Jewish Book Council – a “Zsidó könyvtanács”.

Évente a hanukai ajándékozási időszakot megelőző hónapot (nagyjából novembertől) szentelik az alkalomnak. A könyvvásárokat a legtöbb zsidó közösséggel rendelkező nagyvárosban tartják – bár éppen New Yorkban nem, ahol számos más zsidó könyves rendezvény kínálkozik -, és a rendezvényen vendégszerzők tartanak előadásokat.

A zsidó közösségek a zsidó kultúra népszerűsítése érdekében szponzorálják a vásárokat. Az ipar számára ezek fontos marketingeszköznek számítanak. A Publishers Weekly szerint a könyvvásárok több mint 3 millió dollár éves bevételt generálnak.

Sok éven át a Jewish Book Council a Book Expo Americával egy időben tartotta éves találkozóját, lehetővé téve a zsidó könyvvásárok tervezőinek, hogy átnézzék a megjelenő könyveket, és találkozzanak a szerzőkkel. 2004-ben ezt a rendszert felváltotta a Jewish Book Network éves találkozója, amelyet a Jewish Book Council koordinál.

A JBC Network Észak-Amerika-szerte mintegy 130 tagszervezettel – köztük JCC-kkel, zsinagógákkal, Hillelekkel, zsidó szövetségekkel és kulturális központokkal – évente több mint 250 szerzőnek biztosít platformot könyvei bemutatására.

A JBC Network közel 1400 programot szervez virtuálisan és személyesen is a tagszervezeteinek, köztük különleges családi programokat gyermekkönyvszerzőkkel az ünnepek, a vasárnapi iskolák vagy a táborok idején; főzési bemutatókat és beszélgetéseket az ételekről és a zsidó identitásról szakácskönyvszerzőkkel; Egy könyv, egy közösség programokat, amelyeken egy olyan szerző szerepel, aki a közösség számára fontos témáról írt; Jom HaSoa programok a közelmúltban megjelent holokauszt-emlékiratok, szépirodalom és történelem szerzőivel; eseményeket LMBTQ+ aktivista szerzőkkel, vagy éppen könyvklubokat a frissen megjelent könyvek íróival, amelyek elmélyült beszélgetést tesznek lehetővé a kortárs zsidó élményekkel, vagy éppen a tradíciókkal kapcsolatban.

Ingyenesen letölthető digitalizált művek az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem Könyvtárából

A fenti amerikai példa persze egy nagy létszámú zsidó közösség, számos szervezettel rendelkező hálózatának köszönhető. Ám Nagy Britanniában is kiemelt rendezvénye a közösségnek a február-március hónapokban szerveződő Jewish Book Week, ami London egyik legnagyobb könyves rendezvényévé vált.

Az 1990-es években, a hazai zsidó fesztiválozás kezdetén, könyvnapok kísérték a rendezvényt, könyvesek sátrai álltak a Dohány utcai zsinagóga előtt, és akadt pár könyvbemutató is az alkalom keretében. Később ez a programelem visszaszorult a kínálatban, populárisabb rendezvényekre helyeződött a hangsúly, legfeljebb eseti könyvbemutatók színesítik a programot.

Örvendetes fejleménye az elmúlt heteknek, hogy az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Könyvtára szervez sikeres író-olvasó találkozókat zsidó tárgyú művek szerzőinek november, december folyamán.

Minthogy egyre több a zsidó tárgyú könyv a hazai kiadók kínálatában, és megszaporodott azon kortárs szerzők száma is, akik zsidó témával foglalkoznak, a fesztiválszervezőknek és a nagyobb zsidó szervezeteknek érdemes volna elgondolkodni hasonló nagyobb rendezvényeken, mint amit az angolszász világban láthatunk.

Kellő figyelemmel ötvözni lehetne a történelemmel és a hagyományos zsidó irodalommal kapcsolatos beszélgetéseket, amelyeken tudósok, rabbik is részt vehetnek, a kortárs irodalom zsidó vonatkozású könyveinek szerzőivel. Az esemény párbeszédre késztethet tudósokat, írókat, olvasókat, műveket, hagyományos és modern szemléletet.

Addig is örüljünk az amerikai zsidó példának, és ünnepeljünk zsidó könyvekkel: akár hanukát, akár karácsonyt, a zsidó könyv nem fog megsértődni, őrzi identitását.

[popup][/popup]