Ahol a kisebbségnek félnie kell, a többség is fél
Beszélgetés az előítéletről Csepeli Györggyel
Találkozásunk aktualitását Csepeli György nemrég megjelent könyve, az „És nem is kell hozzá zsidó” című szociálpszichológiai tanulmány adta. Ott a többség oldaláról érthetjük meg a több ezer éves előítéletes gondolkodást. Ha onnan nézzük, kétféle ember van: antiszemita és nem antiszemita.
-A mi oldalunkon a kérdés az, zsidó származású magyarok vagyunk vagy magyarországi zsidók? – Hogy néz ki kívülről ez a közöttünk és mindannyiunkban állandóan létező dilemma?
-Nem tudom. Nem végeztem közvélemény-kutatást. Ha a személyes véleményemre kíváncsi, én liberális vagyok, nem látok itt semmiféle problémát. Mindenkinek elemi emberi joga, hogy megválassza identitását. Én még az antiszemitizmust sem tartom olyan felháborító dolognak, csak világosan ki kell fejezni, hogy fel lehessen lépni ellene. Egy barátom, aki nemrég jött Franciaországból, elmondta, milyen elképesztően sok horogkereszt van a párizsi házak falán. Csakhogy ott ha bármely komoly antiszemita megnyilvánulás tapasztalható, maga Mitterrand elnök kér bocsánatot. Ott nem a kormánypártban vannak az antiszemiták. Szóval világos körvonalakat kell teremteni, és aztán állandóan küzdeni ellene, hogy az antiszemiták karanténba szoruljanak.
-A tömegkommunikációban – ahogy a szociológusok mondják – felülreprezentáltak a zsidók. Ez kihívja a népi antiszemitizmust, magyarán az irigységet, hiszen a közvélemény formálásban játszott szerepnek ebben a változásban különösen nagy a presztízse. Másrészt pedig folyik a kenyérharc a tömegkommunikáció intézményein belül a „népiesek” és az „urbánusok” között. Lehet-e intézményes garanciát teremteni arra, hogy az értelmiségiek körében ne elsősorban zsidók maradjanak állás nélkül? Közben az ön által is említett kormánypárt hetenként leleplez egy mártíremlékművet. Békesség a halottaknak, de „az élők dicsérik az Urat”.
-Nézze, Magyarországon, de egész Kelet-Európában mindig nagy volt a csábítás a szimbolikus akciókra, abban bízva, hogy az általuk kifejezett félelmek valahogy feloldódnak. A lényeg az, hogy ahol a kisebbségnek félnie kell, a többség is fél. A félelemnek (nincsen neme, a félelemnek nincsen faja, nincsen életkora, a félelem elharapódzik az országban. Ennek nem ellenszere semmiféle intézményes garancia. Az ilyen társadalom válságban van. Ennek eredete nem más, mint az, hogy nem tud felzárkózni a világ élvonalához. A nyugati típusú fejlődés gazdasági-társadalmi alapot adhat a félelmek ellen jogi garanciák nélkül is. Egy gazdaságilag pangó országban viszont semmire sincs biztosíték. Ennek a régiónak még sohasem sikerült a centrumba kerülnie. Ez nem a szocializmussal, hanem a Monarchia felbomlásával kezdődött. Azóta többször megkísérelte a felemelkedést, de mindig visszacsúszott. Ha állandóan azt kell átélnem, hogy nemcsak a csúcsig nem jutok el, de egyre mélyebbre csúszom, azt nyilvánvalóan elsősorban a kisebbség érzi meg, de a többség is, hiszen mindenki lecsúszik, az egész ország kisebbségestül, mindenestül. Szerintem Magyarországnak most van meg az utolsó esélye arra, hogy ha nem is a centrumba, de legalább a centrum közelébe kerüljön. Ezt pedig úgy lehet elérni, hogy le kell bontani az utolsó kockáig ezt a posztszocialista államot vagy államnak nevezett diktatúrát, amely oka annak, hogy állandóan lefelé megyünk.
-De hát a szegény kormányt az ág is húzza, aszály, sertéspestis, Irak, összeesküdött ellene …
-Ha a világ többi részén működik a magántulajdon rendszere, miért ne működne itt? Mindenesetre, amíg a tulajdonviszonyok nem oldódnak meg, addig itt semmi se oldódik meg. A kisebbségek kérdése sem. Egyébként nem is a zsidókérdés itt az igazán veszedelmes, hanem a cigánykérdés. A cigányság máris sok mindent ellesett a zsidóságtól. Házalás, régiségkereskedés, szabad pályák. Illúzió tehát azt hinni, hogy majd is parasztságba fog integrálódni. A cigánykérdés megoldása egy nagyfokú iskoláztatási program. Mert a cigányság ilyen mérvű aluliskolázottsága megakadályozza, hogy önálló egzisztenciaként talpon maradjon. A mezőgazdasághoz is szakértelem kell. Lehetetlenség, hogy a lakosság negyven-ötven százaléka a mezőgazdaságból megéljen. Egy fejlett országban a lakosság öt százaléka dolgozik a mezőgazdaságban, huszonöt-harminc az ipari termelésben, ötven-hatvan százaléka a szolgáltatásban. Ezenkívül vannak még a munkanélküliek, akik a tartalékot jelentik.
Nálunk a munkanélküliek a munkahelyeken vannak. Ahhoz, hogy Magyarországon negyven-ötven százalékos arányú szolgáltató ipar legyen, egy nagyon rugalmas, teljesítményorientált iskolarendszer szükséges. De a kormány nem ezzel foglalkozik. Kisebbségnek a határainkon túl élő magyarságot nevezi, ami bizonyos szempontból helyes, de nagy a feszültség a probléma megoldására való képesség és az arra fordított figyelem között. Azokkal a kérdésekkel viszont, amelyek megoldhatóak lennének, a tulajdonkérdés, a földkérdés, a nemzetiségi kérdés, érdemben nem foglalkozik a kormány. Le kell bontani ezt az óriási, monopolizált iskolabirodalmat. Az iskola lehet önkormányzati, egyházi, magániskola, Hollandiában tíz szülő már alapíthat egy iskolát. A lényeg az, hogy használható legyen. Itt van az ország elvileg legjobb egyeteme, az ELTE. És az én diákjaim, ha kimennek Amerikába, egy évig tányért mosogathatnak, mert a magyar diplomát nem fogadják el.
-De ez csak a jómódúaké. Nem hiszem, hogy akár száz cigány szülő a maga erejéből iskolát tudna alapítani. De ha – mondjuk – egy kisebbségi önkormányzat alapítana is ilyet, ahhoz, hogy színvonalas legyen, sok pénz kell, tehát magas tandíj. Tehet arról egy gyerek, hogy az apja történetesen munkanélküli, vagy hogy sok testvére van?
-Erre válók az alapítványok, az ösztöndíjak.
-Zsidó iskola most már nemcsak vallási értelemben van – az mindig volt is, a zsidó gimnázium -, hanem van egy tizenkét, sőt, óvodával együtt tizenöt osztályos egész napos iskola is, amelynek érettségi vizsga- követelményeit a magyar nemzeti alaptanterven kívül egyeztették az izraeli és az amerikai érettségi vizsga követelményeivel. Ez tehát konvertibilis. De miközben irigylem a diákjait, mert emberi környezetben, kiscsoportokban, jó tanárok keze alatt jutnak majd hozzá két idegen nyelv felsőfokú ismeretéhez, a mindennapi tornától egészséges szervezethez, és még a számítástechnikához is értenek majd, mégis az az érzésem, hogy ezt az iskolát nem a zsidók, hanem az antiszemiták hívták életre. A zsidókérdésnek nem lehet egyetlen megoldása a kivándorlás. Visszafordítható-e az asszimiláció? Gyávaság-e az asszimiláció? Vagy éppen bátorság-e, ha hazámnak vallók egy országot, amelynek nyelvét nem ismerem, és jó, ha turistaként egyáltalán láttam? Mikor menekülök, hova megyek haza, mikor vagyok becsületes? Mit tud erre válaszolni egy kívülálló?
-Erre nincs receptem. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogyan találja meg a saját identitását. Ez nem morális, ez stratégiai kérdés. Persze annyiban morális, hogy bárki nyugodtan mondhassa azt is, hogy ő zsidó, azt is, hogy ő magyar. De csak ő mondhassa. Ne kényszerítsenek senkit arra, hogy ragaszkodjon eredeti identitásához, vagy hogy azt feladnia kelljen. Én úgy érzem, hogy itt nem a moralitás, hanem a racionális életvezetés a döntő, önmagában a moralitás – elszakítva az objektív társadalmi feltételektől – valamiféle hősiességet hoz létre, és akkor kezelhetetlen az ügy. Boldogtalan az a nép, ahol mindenki hős vagy áruló, és boldog ott, ahol erre nincs szükség. Ha egy zsidótól azt várják, hogy föladja az identitását, és ő megteszi, attól még nagyon becsületes lehet.
-Tanár úr, könyvében a faji előítéletet egy ötfokú skálán vázolja fel. Az első a szóbeli előítéletesség, a második a diszkriminált csoport elkerülése, a harmadik a hátrányos megkülönböztetés, a negyedik a tettlegesség, az ötödik a megsemmisítés. Csepeli György szerint most hol tart a magyar társadalom?
-A zsidók esetében az elsőnél. Ez biztos.
-Mi a praktikus? Azonnal szóvá tenni minden sértő célzást, vagy meg se hallani?
-Azonnal válaszolni.
-Nem lesz ebből túlságosan gyakori, állandóan a felszínen kavargó téma?
-Amúgy is állandóan a felszínen kavarog. Csak ha nyilvánosságra hozzák, a dolog sokkal inkább ellenőrizhető.
-Amikor minden lap állandóan Csurka Istvánnal foglalkozik …
-Csurkáról egyszer nyilvánosan ki kéne jelenteni, hogy nem szabad komolyan venni. Akkor egész tevékenysége más dimenziót nyerne. Volt egy fantasztikus megfogalmazása: a „népnemzeti gerinc”. Ezért nagyon „hazavágták”. Ezt soha többé nem lehet kimondani. Ezt a szörnyszülöttet. Mert hát… Nyúlgerinc ugye, az van. Népnemzeti gerinc nincs. A magyarság sokat tanult a zsidóktól. De a legfontosabb talán a humor, az önirónia. Nagy fegyver. Jó volna, ha még a Közel-Keleten is csak azt kellene használni.
Címkék:1990-10