Tanévzáró és diplomaosztó az OR-ZSE-n: 30 hallgató vehette át oklevelét

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Ünnepélyes tanévzáróval és diplomaosztóval zárta a tanévet az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE). A Dísztermet megtöltötték a végzős hallgatók hozzátartozói, az oktatók, valamint az egyetem és a fenntartó képviselői.

Fotó: Ritter Doron

Az ünnepség résztvevőit Darvas István főrabbi, az egyetem elnöke köszöntötte, majd Prof. dr. Balázs Gábor rektor értékelte a mögöttük álló tanévet. Beszédében kiemelte az intézmény nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően megvalósult szakmai projekteket és előadásokat, valamint hangsúlyozta a vidéki hitközségekkel és a budapesti zsinagóga körzetekkel folytatott folyamatos együttműködés jelentőségét. Külön szólt az OR-ZSE könyvtáráról is, amely Európa és a világ egyik legértékesebb zsidó gyűjteményének ad otthont. Hangsúlyozta, hogy a könyvtár közgyűjteményként minden érdeklődő számára látogatható, és a magyar nemzeti kulturális örökséget is szolgálja – számolt be a Mazsihisz.hu.

A tanév során három oktató szerzett habilitációt, az ünnepségen pedig összesen harminc hallgató vehette át oklevelét.

A végzettek között tizenhatan felekezeti szociális munkásként, négyen zsidó kultúratörténet mesterszakon, hárman judaisztika alapszakon, egy hallgató előimádkozóként, egy pedig hitoktatói tanfolyam elvégzését követően szerzett képesítést.

Prof. dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta: az egyetemnek folyamatosan meg kell újulnia, hiszen nemcsak a magyarországi zsidóság, hanem az egész ország számára értéket képvisel. Köszöntőjében felidézte a heti Tóra-szakaszt, amelyben a halála előtt álló Mózes még egyszer összegyűjti a népet, hogy közösen erősítsék meg szövetségüket az Örökkévalóval. A történetet a lelki megújulás, a számvetés és az előrelépés üzeneteként értelmezte, amely egy tanév lezárásakor különösen aktuális.

A Mazsihisz elnöke hangsúlyozta, hogy a választott hivatások gyakorlásához nemcsak tudásra, hanem szívre és jövőbe vetett hitre is szükség van. Az oktatók munkáját méltatva kiemelte: ők is ahhoz járulnak hozzá, hogy a végzett hallgatók mindig az életet válasszák, és szolgálatukkal másokat is gazdagítsanak.

Az ünnepségen Károlyi K. László, a Mazsihisz-BZSH főigazgatója is köszöntötte a végzősöket. Beszédében úgy fogalmazott: az oktatás az utolsó bástya, amely akkor is megmarad az embernek, amikor a megtanult ismeretek egy része már elhalványult. Rási tanítását idézve emlékeztetett arra, hogy „a tanulás fény, és nem tud kisebb lenni, ha továbbadjuk”. Arra biztatta a végzősöket, hogy a megszerzett tudást ne őrizzék meg kizárólag maguknak, hanem merjék továbbadni, mert így válik valódi értékké.

Az oklevelek átadása előtt elsőként a habilitált oktatókat köszöntötték: dr. Zima Andrást, dr. Szentpéteri Nagy Richárdot és dr. Grüll Tibornét.

A zsidó kultúratörténet mesterszak végzősei megkapták az okleveleket, míg a rabbiszak végzett hallgatója, Zeitler Ádám is átvehette diplomáját.

A végzősök nevében Keserű Jordána, frissen végzett felekezeti szociális munkás mondott beszédet. Arra emlékeztette a hallgatóságot, hogy az emberek sokkal többre képesek, mint azt elsőre gondolnák, és hangsúlyozta: a szociális munka nem egyszerű foglalkozás, hanem hivatás. Antoine de Saint-Exupéry gondolatát idézve így köszönte meg tanárainak az elmúlt éveket: nem elég fát és szerszámot adni valaki kezébe, fel kell ébreszteni benne a tenger utáni olthatatlan vágyat.

Kedves tanárok, köszönjük az olthatatlan vágyat. Elkészült a hajó.

A rabbiszak végzett hallgatója, Zeitler Ádám beszédében azt mondta, hogy tanulmányai során értette meg igazán: a közösségnek szüksége van rá, és ő maga is szeretne minél többet visszaadni abból, amit kapott. Kiemelte, hogy az egyetemen olyan közegre talált, ahol az oktatókat valóban érdekelte, miben tehetségesek a hallgatók. Úgy fogalmazott: a képzés egyik legfontosabb tanulsága számára az volt, hogy megtanulta, nem mindig a kész válaszok a legértékesebbek, hanem a jó kérdések. A zsidó hagyomány évezredek óta a kérdezés kultúrájára épül – ezt a szemléletet vitte magával az egyetemről.

Teljes cikk