Senki sem tudja igazán, hol tart az iráni háború

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Emmanuel Macron francia elnök a G7-vezetőkkel folytatott videohívás után nyilvánosan is megerősítette azt, amit sokan csak suttogtak: senki sem tudja pontosan, mit akar Donald Trump amerikai elnök ettől a háborútól, jelentette az Axios.

Miért fontos: Közel két héttel a harcok kezdete után Trump továbbra is egymásnak ellentmondó üzeneteket küld a háború végéről. Ez a bizonytalanság a szövetségeseket és az ellenfeleket is nehéz helyzetbe hozza a tervezés során.

A helyzetkép: Noha Trump február 28-án négy fő célt (az iráni haditengerészet megsemmisítése, a rakétakapacitás gyengítése, a nukleáris fegyver elérése és a proxi-támogatások leállítása) jelölt meg, a kommunikáció kaotikus:

  • Győzelmi jelentések: Trump kijelentette, hogy „győztünk”, és a háború hamarosan véget ér, mert már nem nagyon van mit célba venni.
  • Eszkalációs ígéretek: Ugyanaznap közölte, hogy az USA ,,még nem végzett”, és folytatni kell a munkát.
  • A „Gestapo” elleni hadjárat: Források szerint Trump lelkes a háború folytatása iránt (legalább 3-4 hétig), célkeresztben az Iszlám Forradalmi Gárdával, hogy belső felkelést provokáljon ki.

Amiben jól állnak és amiben nem: Bár a katonai mutatók kedvezőek az USA számára, a stratégiai célok még nem teljesültek maradéktalanul:

  • Sikerek: Az iráni haditengerészet nagy része megsemmisült, a rakétakészletek jelentősen meggyengültek, az amerikai veszteségek pedig váratlanul alacsonyak.
  • Hiányosságok: Nem sikerült biztosítani az Irán által birtokolt 450 kg erősen dúsított uránt, és a Natanz melletti, mélyen a föld alatt fekvő Pickaxe-hegy létesítményt sem érte találat.

A szövetségesek dilemmája

  • USA vs. Izrael: Bár a katonai célokban egyetértenek, a rendszerváltás kérdésében vannak különbségek. Netanjahu a háborút az iráni rendszerváltás alapjának tekinti, míg az USA ezt inkább csak „extra bónuszként” kezeli.
  • Leállás: Magas rangú arab közvetítők szerint Teheránnak nem áll szándékában Washington menetrendje szerint leállni. Irán kártérítést követel az USA-tól és Izraeltől, ellenkező esetben további vagyonelkobzásokkal és rombolással fenyeget.

Ujkelet.live