Portó zsidó közössége végrendelkezett: törvényes örökösévé a Szohnutot tette meg
A portói zsidó közösség – a világon elsőként – törvényes örökösévé tette meg a Zsidó Ügynökséget, “példát mutatva” más zsidó közösségeknek, írja az Arutz7 izraeli jobboldali lap nyomán a zsido.com.
A 2021-ben megkezdett eljárás befejezése azt jelenti, hogy a portói zsidó hitközség feloszlása esetén a Zsidó Ügynökség, vagyis a Szochnut örökli a portói hitközség minden tulajdonát. A hitközség tagjai így kívánják megelőzni, hogy tulajdonaik a hitközség feloszlatása esetén állami kézre, vagy más tulajdonába kerüljenek. A huszadik században nem egy alkalommal előfordult, hogy a menekülésre kényszerített vagy kiirtott hitközség tárgyait kisajátították vagy államosították. A portói zsidók most biztosították, hogy ez ne történhessen meg a tulajdonaikkal.
A megegyezés alkalmából, a zsidó kultúra európai napján ünnepséget tartottak a portói Zsidó Múzeumban. Az itt leleplezett emlékmű hasonló lépések megtételére ösztönzi a diaszpóra más zsidó közösségeit is.
Michael Rothwell, a portói Zsidó Múzeum és a helyi holokauszt-múzeum igazgatója a hitleri Németországban földönfutóvá tett túlélők unokája.
„Érdemes visszatekinteni és felismerni, hogy a zsidó tulajdon kisajátítása nemcsak az antikvitás vagy a középkor eseményei közé tartozik. Elég néhány évvel visszatekintenünk az időben, hogy lássuk, hogyan loptak el mindent a zsidó hitközségektől… Nem tudhatjuk, milyen lesz a világ néhány év múlva. Nagyon fontos és sürgős ügyről van szó. Felszólítjuk a zsidó hitközségeket, hogy kövessék a példánkat!”
A Szochnut által örökölendő tárgyak és ingatlanok közé zsinagógák, múzeumok, könyvtárak, egy mozi, éttermek és egy művészeti galéria tartoznak. Ezek közül kétségtelenül a leglátványosabb a Kadoorie Mekor Haim nevet viselő zsinagóga, az Ibériai-félsziget legnagyobb zsinagógája. Ki kell emelni még a zsinagógától nem messze fekvő múzeumot és a „Campo da Igualdade Isaac Aboab” nevű temetőt is.
A portói közösséget 1923-ban alapította a portugál Dreyfuss becenevet viselő Barros Basto kapitány, akit betértek körülmetélése miatt tanácsoltak el a hadseregtől. A közösség történetét számos könyv és film dolgozza fel, holokauszt-múzeumában évi több mint ötvenezer diák fordul meg.
Az 1929-ben alapított, jelenleg jeruzsálemi székhellyel működő Szochnut Zsidó Ügynökség a zsidók alijázását (Izraelbe való bevándorlását) szervező és lebonyolító állami szervezet.