Mindenki elítélte a belgiumi antiszemita karneváli bábukat, kivéve a helyi polgármestert

Írta: Bajnok Artúr/MTI - Rovat: Hírek - lapszemle

Nagy felháborodást keltett Belgiumban és az UNESCO is elítélte, hogy régi antiszemita sztereotípiákra hajazó bábukat vonultattak fel egy néhány nappal ezelőtti flandriai karneválon, amely szerepel a szellemi világörökség listáján.

A menet élén haladó karneváli kocsin két pajeszos, szakállas, kalapos, kampós orrú férfit ábrázoló, nagyméretű rózsaszín bábu volt látható, amelyeket egy széf mellett pénzeszsákok és patkányok vettek körül.

A helyi zsidó szervezetek egyhangúlag elítélték az Aalst városában rendezett karneválon bemutatott, antiszemita ikonográfiát idéző díszletet.

“Bár lehet, hogy nem voltak antiszemita szándékaik, ez akkor is teljesen helytelen módja a viccelődésnek. A zsidóknak általában remek a humorérzékük, de ezen nem tudunk nevetni, ez rendkívül sértő” – mondta Hans Knoop a Zsidó Szervezetek Fóruma (FJO) képviseletében.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) felszólította a belga hatóságokat, hogy foglaljanak állást az ügyben. A kultúráért felelős igazgató, Ernesto Ottone Ramirez hangsúlyozta, hogy “a karnevál szabad szellemisége és a véleménynyilvánítási szabadság nem használható fel paravánként gyűlöletkeltő megnyilvánulásokra”.

Az ilyen bántó karikatúrák sértik az UNESCO által vallott értékeket és a szellemi kulturális világörökség alapelveit – tette hozzá.

Az Európai Bizottság is megszólalt az ügyben, élesen elítélve a történteket.

“Egyértelműnek kellene lennie mindenki számára, hogy az ilyen típusú ábrázolás Európa utcáin teljességgel elfogadhatatlan 74 évvel a holokauszt után” – közölte a brüsszeli testület szóvivője, megfelelő hatósági intézkedéseket sürgetve.

“Határozottan kiállunk az antiszemitizmus minden formája ellen” – mondta.

Christophe D’Haese polgármester azonban úgy vélekedett, hogy nem volt szó rossz szándékról a szervezők részéről, ő pedig nem akar korlátozásokat, ráadásul nem is az ő feladata az ilyen kocsik betiltása.

Az aalsti karnevált, amelynek hagyományai a középkorig vezethetők vissza, 2010-ben vette fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az UNESCO.

[popup][/popup]