Mahmúd Abbász először ítélte el az október 7-i vérengzést
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke kedden ítélte el első alkalommal a Hamász 2023. október 7-i támadását, egyúttal ismételten felszólította a terrorszervezetet, hogy engedje szabadon a Gázában fogva tartott túszokat.

Mahmud Abbasz (Forrás: Wikimedia Commons)
„Amit a Hamász 2023 októberében tett a civilek megölésével és túszul ejtésével, elfogadhatatlan és elítélendő, és a Hamásznak azonnal szabadon kell engednie az összes túszt” – írta Abbász Emmanuel Macron francia elnöknek és Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökösnek címzett levelében, akik ebben a hónapban társelnökként fognak szolgálni egy ENSZ-konferencián, amelynek célja a kétállami-megoldás előmozdítása. Rámalláh reményei szerint a konferencia platformként fog használni Franciaország és más országok számára a palesztin állam elismerésére.
Bár Abbász régóta elutasítja az erőszakot, mint a palesztin önrendelkezés előmozdításának eszközét, mostanáig tartózkodott attól, hogy egyértelműen nyilvánosan elítélje a Hamász mészarlását, és egyik tanácsadója anno azzal érvelt, hogy ezt nem teazi meg, amíg Izrael széleskörű offenzívája folyamatban van Gázában.
Abbász levele felvázolta azokat a főbb lépéseket is, amelyeket szerinte meg kell tenni a gázai háború befejezéséhez és a közel-keleti béke eléréséhez.
„A Hamász többé nem fogja uralni Gázát, és át kell adnia fegyvereit és katonai képességeit a palesztin biztonsági erőknek” – írta.
Abbász „készen áll arra, hogy meghívja az arab és nemzetközi erőket egy stabilizációs/védelmi misszió részeként, az (ENSZ) Biztonsági Tanácsának mandátumával”.
„Készen állunk arra, hogy egyértelmű és kötelező érvényű határidőn belül, nemzetközi támogatással, felügyelettel és garanciákkal békemegállapodást kössünk, amely véget vet az izraeli megszállásnak és rendezi az összes fennálló és végleges státuszkérdést” – írta Abbász.
Megerősítette elkötelezettségét a Palesztin Hatóság reformja iránt, és megerősítette szándékát, hogy „egy éven belül” elnök- és parlamenti választásokat tartsanak nemzetközi felügyelet mellett.
„A palesztin állam kell egyedül feleljen a saját területének biztonságáért, de nem áll szándékában militarizált állammá válni.”
Netanjahu miniszterelnök azonban nem hajlandó mérlegelni annak lehetőségét, hogy a Palesztin Hatóság visszatérhessen Gáza kormányzásához.