Kegyeleti emlékparkot adtak át Gyöngyösön, a zsidó temetőben

Írta: MTI - Rovat: Hírek - lapszemle

Kegyeleti emlékparkot adtak át Gyöngyösön, a zsidó temetőben pénteken.

 

MTI Fotó: Komka Péter

A Hősök és Mártírok Kegyeleti Emlékparkjának átadásán Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott: meggyőződése, hogy “ez az emlékhely is hozzájárul a 20. századi diktatúrák okozta tragédiák látható és láthatatlan sebeinek gyógyításához”.

A helyettes államtitkár azt mondta: ötmillió forintos kormányzati támogatással, széles körű helyi összefogással alakították ki a – még bővülő – emlékhelyet, ahol mindenki kifejezheti tiszteletét a helyi zsidóság hősei és mártírjai előtt.

Latorcai Csaba beszédében felidézte a gyöngyösi zsidóság múltjának fontosabb dátumait: a temető kijelölésének 1803-as, a templom építésének 1830-as esztendejét. Utalt arra, hogy a 19. század közepén már 950 tagú zsidó közösség élt a városban.

A gyöngyösi, mint ahogyan az egész magyar zsidóság tevékenyen részt vett a szabadságharcban, ahol tudták, segítették Kossuthot – mondta Latorcai Csaba, aki a város szülöttei, a szabadságharc idején küzdők közül megemlítette Weisz Antalt, Bogdán Józsefet és Guttmann Józsefet. Megemlékezett a Gyöngyösön nevelkedett Richter Gedeonról is, aki megteremtette az európai hírűvé vált magyar gyógyszergyártást, és akit – bár a hazájához mindvégig hű maradt -, a vészkorszak idején meggyilkoltak.

Az ünnepségen Horváth László (Fidesz), a térség parlamenti képviselője felidézte az éppen száz évvel ezelőtti nagy tűzvészt, amely után a zsidóság az újjáépítésből is kivette a részét. Ez a tűz azonban már belemart az emberek lelkébe – mondta, hozzátéve, “nem hallgathatjuk el, hogy 1920-ban itt volt az első zsidóság elleni magyarországi pogrom, itt szolgált katonatisztként és lett népszerű Szálasi Ferenc”.

Az ünnepségen köszöntőt mondott Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke és Weisz Péter helyi hitközségi elnök is.

Heisler András a magyarországi zsidó temetőkről szólva megemlítette, hogy a budapesti Salgótarján úti temető ma még nagyon elhanyagolt állapotban van, de a kormányzattól ígéretet kaptak arra, hogy támogatják a rendbehozatalát.

Weisz Péter utalt arra, hogy a most megnyitott emlékpark 30 százalékos készültségű, tehát vannak még teendők a végleges kialakításáért

 

[popup][/popup]