Izrael megakadályozza, hogy a közel-keleti miniszterek szaúdi vezetésű küldöttsége a nyugati partra látogasson

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Egy magas rangú izraeli tisztviselő szerint Jeruzsálem nem fog együttműködni a biztonságát sértő lépésekkel, azt állítva, hogy Abbász palesztin elnök a látogatást a palesztin államiság előmozdítására akarta felhasználni.

Faisal bin Farhan

Izrael úgy döntött, hogy megakadályozza, hogy a közel-keleti külügyminiszterek küldöttsége Szaúd-Arábia vezető diplomatája vezetésével mérföldkőnek számító látogatást tegyen Ciszjordániában – erősítette meg egy magas rangú izraeli tisztviselő pénteken a The Times of Israel című izraeli lapnak.

Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Törökország, Egyiptom és Jordánia külügyminiszterei a tervek szerint vasárnap Rámalláhban találkoztak volna Mahmúd Abbász palesztin hatósági elnökkel.

A magas rangú izraeli tisztségviselő elmondta, hogy a Palesztin Hatóság a delegáció látogatását arra tervezi felhasználni, hogy „előmozdítsa a palesztin állam létrehozását”.

„Izrael nem fog együttműködni olyan lépésekkel, amelyek célja, hogy kárt okozzanak neki és biztonságának” – állította az izraeli tisztviselő, azt állítva, hogy egy palesztin állam „terrorista állammá válna Izrael földjének szívében”.

Az arab miniszterek nem tervezték, hogy Izraelbe látogatnak, de mivel Izrael ellenőrzi Ciszjordánia / a nyugati part határait, annak engedélye szükséges ahhoz, hogy beléphessenek a területre.

Faisal bin Farhan herceg látogatása lett volna az első szaúdi külügyminiszteri látogatás azóta, hogy Izrael 1967-ben elfoglalta Ciszjordániát. A miniszterek helikopterekkel érkeztek volna Rámalláhba Jordániából – mondta egy, az ügyet ismerő forrás.

A látogatás megakadályozásáról szóló döntés Benjamin Netanjahu miniszterelnök csütörtökön tartott miniszteri konzultációján született.

A lépés valószínűleg további kérdéseket vet fel Ciszjordánia / a nyugati part izraeli ellenőrzésének jogszerűségével kapcsolatban.

Az izraeli beutazási tilalom valószínűleg tovább terheli Izrael kapcsolatait arab szomszédjaival, amelyek a gázai háború kitörése óta már jelentősen megromlottak.

Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg személyesen támogatta az utazást, amely az Axios hírportál szerint a szorongatott helyzetben lévő Palesztin Hatóság támogatását is hivatott kifejezni.

Az izraeli döntés valószínűleg tovább távolítja a Jeruzsálem és Rijád közötti normalizációs megállapodásra irányuló erőfeszítéseket. Izraeli tisztviselők azt állították, hogy a megállapodás lehetséges, lekicsinyelve azokat az ismételt szaúdi állításokat, amelyek szerint ez nem fog megtörténni, ha Izrael nem egyezik bele egy jövőbeli palesztin állam útjának megteremtésébe.

A magas rangú izraeli tisztviselő a döntést indokolandó megjegyezte, hogy a Palesztin Hatóság még mindig nem ítélte el a Hamász október 7-i támadását, és Rámalláhot az Izraellel kötött megállapodások megsértésével vádolta.

A Palesztin Hatóság még nem ítélte el kifejezetten az október 7-i támadást, ehelyett inkább csak homályosan ítélte el a polgári lakosság elleni erőszakot, miközben Izrael egyre intenzívebbé tette a gázai háborút. A közelmúltban azonban Abbász ismételten elítélte a Hamászt, és felszólította a terrorcsoportot, hogy engedje szabadon a megmaradt túszokat, fegyverezze le és adja fel a Gázai övezet feletti ellenőrzést.

Eközben Izrael továbbra is visszatart több százmillió dollárnyi adóbevételt, amelyet az oslói megállapodások megsértésével havonta át kellene utalnia Rámalláhnak. Jeruzsálem azt állítja, hogy a pénz egy részét azért tartja vissza, hogy ellensúlyozza a Palesztin Hatóság által a palesztin biztonsági foglyok és a megölt támadók családjainak fizetett összegeket. Abbász februárban aláírt egy rendeletet, amely megszüntette az ilyen kifizetéseknek a börtönbüntetés hosszától való függővé tételét.

Mazen Ghoneim, Szaúd-Arábia palesztin nagykövete az Al Ekhbariya szaúdi hírügynökségnek elmondta, hogy a ritka közös miniszteri látogatásra a gázai háború 20. hónapjához közeledve kerül sor, és Ghoneim szerint ez „egyértelmű üzenet [arról], hogy a palesztin ügy az arabok és a muszlimok számára központi kérdés”.

A jövő hónapban Szaúd-Arábia és Franciaország közösen elnököl egy nemzetközi konferencián, amelynek célja a kétállami megoldás felélesztése lesz az ENSZ New York-i székhelyén. Franciaország fontolgatja, hogy a konferencia során elismeri a palesztin államot, és Rijád reméli, hogy más országok is követni fogják a példáját. Izrael máris lépéseket tesz, amelyek célja az erőfeszítések elleni küzdelem, beleértve új települések létesítését Ciszjordánia / a nyugati part egész területén, hogy tovább nehezítse a kétállami megoldás előmozdítására irányuló erőfeszítéseket.

A vasárnapi látogatásnak a Palesztin Hatóság legitimitásának további erősítését kellett volna jelentenie, amelyre az arab és nyugati szövetségesek nyomást gyakorolnak a reformok érdekében, mivel azt szorgalmazzák, hogy a testület váltsa fel a Hamászt, mint a háború után a Gázai övezetet irányító hatóságot. Izrael eddig megakadályozta ezt az átmenetet, de egyre nagyobb ellenállásba ütközik az arab szövetségesek részéről, akik készségüket fejezték ki, hogy segítsenek a háború utáni gázai irányításban, ha Jeruzsálem lehetővé teszi, hogy Rámalláh megvethesse ott a lábát.

A beutazási tilalom egy olyan hónap lezárása, amelyben Izrael diplomáciailag egyre inkább elszigetelődött a gázai háború folytatása, valamint a ciszjordániai és kelet-jeruzsálemi magatartás miatt.

Az Európai Unió bejelentette, hogy felülvizsgálja kereskedelmi kapcsolatait Izraellel; az Egyesült Királyság leállította az Izraellel kötött kereskedelmi megállapodásának kiterjesztéséről szóló tárgyalásokat; Németország és Franciaország lépésekkel fenyegette meg Izraelt a gázai humanitárius válság miatt; még Donald Trump amerikai elnök is a gázai háború gyors befejezésére szólított fel, és arról panaszkodott, hogy a palesztinok „éheznek”, mielőtt Izrael a múlt héten kissé feloldotta blokádját.

A hét elején az Egyesült Arab Emírségek bekérette Izrael Abu-Dzabiba küldött diplomatáját egy igen ritka megrovás miatt, amiért Izrael hétfőn ismét engedélyezte a vallási szélsőségesek éves gyűlését Jeruzsálemben, annak ellenére, hogy a résztvevők arabok és palesztinok elleni erőszakra szólítottak fel. (ToI)

[popup][/popup]