Hírvilág
Nélküle éhezni fogunk…
A közelmúltban került elő a KGB moszkvai archívumából a mellékelt levél és fénykép. A szövege:
Kedves Nyikolaj Mihajlovics Bácsi!!
Hatéves vagyok és Regina a nevem.
Anyámmal és nagymamámmal éltem. Májusban, egy napon Anyámat letartóztatták és börtönbe zárták. Kedves bácsi, légy irgalmas az én, bűncselekményt el nem követő Anyámhoz… nélküle éhezni fogunk. Azért mellékelem fényképemet, hogy tudd: boldoggá teszel, ha visszaadod Anyukámat!
1947. január 29. Regina Schwarz
„Nyikolaj bácsi” persze nem adta vissza Regina anyukáját, aki egy barátnőjét rejtegette lakásán, mert azt kereste a rendőrség, zsidók külföldre menekítéséért. Larissa Schwarzot három évre ítélték, majd Szibériába száműzték.
A levél nemrég került írójához, a ma Tel-Avivban élő kereskedelmi alkalmazott 55 éves Reginához.
Barbara és Simon
Hollywoodban Izraeli Filmfesztivált rendeztek. Megnyitójára a film fővárosába érkezett Simon Peresz külügyminiszter. Rövid tartózkodását is felhasználta arra, hogy otthonában üdvözölje a világsztárt: Barbra Streisandot.
A legrégebbi térkép
Zürich városi könyvtárában fedezték fel a 16. században készült, az ókori Izraelt és a környező világot ábrázoló 37 centiméter széles és 50 centiméter magas fametszetet. A térkép közepén látható a hegyekre épült Jeruzsálem.
A térkép alkotójának személye vitatott. Az egyik feltételezés szerint Josef ben Jakob, aki a négyszázötven évvel ezelőtt dolgozott több olasz városban, 1557 és 1565 között pedig Mantuában volt nyomdász és kiadó. A másik számba jöhető személy Isaac ben Samuel Bassan, aki ugyancsak Mantuában élt templomszolgaként, és kiadója, talán illusztrátora is volt az 1560-ban megjelent híres Mantuai Haggadának.
A Zürichben megtalált térképnél tudnak egy régebbiről is, az a 12. vagy 13. századból való, héber szövegű, kézzel rajzolták az ősi Izraelről, kevés bejelöléssel. Tehát az itt látható a legrégebbi héber nyelvű nyomtatott térkép az ősök koráról.
*
HANNOVER: Alsó-Szászország székhelyének központjában egy kőhalmot emeltetett a város vezetősége, amelyre az egykori helyi zsidóság mártírjaira emlékezve 1882 nevet véstek.
Iraki zsidók Angliába és Hollandiába távoztak
Mordechai Ben-Porat, az Irakból származó zsidók vezéralakja Izraelben, úgy informálta a Jewish Chronicle munkatársát, hogy az elmúlt két év során számos bagdadi és basrai zsidó hagyta el Irakot, s talált új otthonra Angliában és Hollandiában.
Ben-Porat – korábbi Knesszet-tag, most a tel-avivi Babylonian Heritage Centre vezetője közölte: ,,1992 óta harminc iraki zsidó érkezett az Egyesült Királyság területére. Az ammani brit követségen kaptak beutazási vízumot.”
Útjukat központunk szervezte, szoros együttműködésben az izraeli Külügyminisztériummal, az akció sikeréhez hozzájárult a holland és az angol külügy.
Mint hozzáfűzte, a Bagdadot és Basrát elhagyók „relatív jómódban” éltek, létüket nem veszélyeztette semmi. ,, Közeli forrásból tudom, hogy az iraki zsidó közösség vezetője évente legalább egy alkalommal találkozón vesz részt Szaddam Husszeinnel” – mondotta magyarázatképpen.
Címkék:1995-03