Erdogan: Azért vonultunk be Észak-Szíriába, hogy felszámoljuk a menekültválság okait

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

 Törökország elérte a teljesítőképessége határait az országban tartózkodó menekültek ellátásában, a nemzetközi közösség nem reagált a korábbi figyelmeztetésekre, ezért Ankara megpróbálja megteremteni a hazatérés feltételeit Északkelet-Szíriában – írta Recep Tayyip Erdogan török elnök a The Wall Street Journalben (WSJ) kedden megjelent véleménycikkében.

Török katona Szíriában

Az amerikai napilap online felületén közzétett írásban Erdogan rámutatott, hogy országa a szíriai polgárháború 2011-es kezdete óta mintegy 3,6 millió menekültet fogadott be, akiknek az ellátása 40 milliárd dollárba került eddig, és ehhez közel sem kaptak elegendő támogatást.

Kiemelte, már többször figyelmeztettek, hogy nemzetközi pénzügyi segítség nélkül nem fogják tudni megakadályozni azt, hogy emberek tömegei induljanak meg Európa felé, számos kormány azonban ezt fenyegetésnek állította be, és hárította a felelősséget.

A török kormány ezért katonai akciót indított a szomszédos Szíriában, hogy felszámolja a migráció kiváltó okait, vagyis a humanitárius válságot, az erőszakot és az instabilitást. Alternatív terv hiányában pedig a nemzetközi közösségnek csatlakoznia kellene az erőfeszítésekhez vagy meg kellene kezdenie a menekültek befogadását – húzta alá.

Erdogan leszögezte, hogy nem rendelkezik legitimitással az Arab Liga, és álláspontja, amely szerint a török “invázió” újabb menekülthullámhoz vezet és veszélybe sodorja az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelemben elért eredményeket, nem tükrözi az arab emberek valódi véleményét.

“A Béke Forrása nevű művelet egy második esély arra, hogy segítsenek Törökországnak véget vetni a helyettesítő háborúnak Szíriában, illetve helyreállítani a békét és a stabilitást a térségben. Az Európai Uniónak és a világnak támogatni kellene azt, amit Törökország próbál tenni” – fogalmazott.

Törökország az előző héten indított offenzívát Szíriában az általa terroristának tekintett kurd milícia, a Népvédelmi Egységek (YPG) visszaszorítására, amely az Iszlám Állam ellen harcoló nyugati szövetség leghatékonyabb helyi szövetségese volt. A katonai műveletet az előzte meg, hogy az Egyesült Államok Donald Trump amerikai elnök döntése értelmében elkezdte kivonni katonáit a szíriai-török határ térségéből.

A beavatkozást többek között az Európai Unió, az Egyesült Államok és az Arab Liga is elítélte.

MTI

 

[popup][/popup]