ENSZ – gyorsan még egy határozat Izrael ellen
Az ENSZ Közgyűlése tegnap este újabb Izrael ellen elfogadott határozatában tanácsadói véleményt kért a Nemzetközi Bíróságtól a Kneszet által elfogadott azon törvénnyel kapcsolatban, amely megtiltja az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA) tevékenységét Izrael területén, valamint Izrael azon kötelezettségvállalásával kapcsolatban, hogy engedélyezze a humanitárius segélyek továbbítását a palesztinok számára ENSZ-szervezeteken, mint például az UNRWA-n keresztül.
A Norvégia által benyújtott határozatot 137 ország támogatta, és mindössze 12 ellenezte, míg 22 tartózkodott.
Számos ország szavazott a határozat mellett, köztük az Egyesült Királyság, amely általában tartózkodni szokott, valamint Németország, Hollandia, Olaszország, Lengyelország, Franciaország, Dánia, Svédország, Ciprus. Az ellenzők között borítékolható volt az Egyesült Államok, Argentína, Csehország, Magyarország, de emellett néhány csendes-óceáni szigetország is Izraelt támogatta.
A tartózkodó ország között Kanada, Ausztrália, Ausztria, Görögország, Litvánia, Horvátország, Bulgária, Románia, Panama, Moldova, Dél-Szudán, Ukrajna, Szerbia, Grúzia és Szlovákia vállalt semleges álláspontot.
Izrael ENSZ-nagykövete, Danny Danon a szavazás előtt felszólalva élesen bírálta a határozat előmozdítását – „ismét ugyanazt a forgatókönyvet játsszuk, amelyben az egyetlen fontos dolog Izrael támadása és annak jogának megkérdőjelezése, hogy megvédje állampolgárait. Ezúttal a palesztinok egy új eszközt vetnek be diplomáciai cirkuszukban – a Nemzetközi Bíróságot. Miközben kihasználják az Önök közömbösségét és a bíróság behódolását a terrorizmust támogató napirendjüknek, 100 ártatlan civil továbbra is a Hamász terrorista szervezet fogságában van Gázában, és az iráni rezsim egyre közelebb kerül a nukleáris fegyverekhez.”
Továbbá hozzátette, miközben a jelenlévők a múltban időznek, „Izrael állama a jövővel foglalkozik – egy olyan jövővel, amelyet nem az iráni gonosz erők uralnak. Segítsenek nekünk, hogy a Közel-Kelet a béke és a stabilitás helyévé váljon, ne pedig a gyűlöleté és a terroré.”
A Norvégia által kezdeményezett ENSZ határozat – válasz Izrael azon döntésére, hogy január végétől betiltotta az ENSZ palesztin menekültügyi ügynökségének működését az országban, emellett annak tisztázására szólít fel, hogy Izrael ENSZ-tagállamként milyen jogi kötelezettségekkel tartozik az ENSZ-ügynökségek, különösen a humanitárius szervezetek, például az UNRWA szabad működésének biztosítására Gázában, és a vitatott területeken – Júdea és Szamáriában, mely területeket Izrael katonai ellenőrzése alatt tartja.
- az ominózus törvény a szervezet alkalmazottainak október 7-i mészárlásban való érintettségére vonatkozó tanúvallomások alapján született, és Júdea és Szamáriában vagy Gázában, de megtiltja izraeli cégek együttműködését.
Az ENSZ határozata azonnali és gyors intézkedéseket követel a nemzetközi jog Izrael általi betartására, megszüntetve azokat a tevékenységeket, amelyek állítólag akadályozzák a humanitárius segélyek eljuttatását a gázai helyzet súlyosbodása miatt, és biztosítva az UNRWA zavartalan működését.
A határozat továbbá „mély aggodalmát fejezi ki a palesztin területeken tapasztalható súlyos humanitárius helyzetet illetően, és felszólítja Izraelt, hogy tartsa be azon kötelezettségeit, amelyek garantálják, hogy a palesztinok gyakorolhassák önrendelkezési jogukat.”
A Nemzetközi Bíróság (ICJ) az Egyesült Nemzetek Szervezete legfelsőbb igazságszolgáltatási intézménye. Székhelye Hágában van, de nem áll kapcsolatban a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC), amely elfogatóparancsot adott ki Binjamin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant védelmi miniszter ellen. Az ICJ véleményének politikai és jogi súlya van, de nem kötelező érvényű, és nincs végrehajtási jogköre, amennyiben ajánlásait figyelmen kívül hagyják.