A roma holokauszt emlékezete – előadás

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Az emlékezés felelősség. Jelentős életeseményeinket, családi legendáinkat, közösségünk, városunk, országunk dicsőséges pillanatait és traumáit meg kell őrizni, és folyamatosan karban kell tartani.

Junghaus Timea

De ki végzi ezt a munkát? Kinek a dolga az emlékezés, és az emlékeztetés? Ki törli le a port a korábbi események mozdulatlanná merevedett képeiről, hogy a múlt történetei érthetőek legyenek a mában? Kinek a feladata, hogy a következő nemzedékeknek a megfelelő szavakkal adja át ezt a tudást, hogy az övék lehessen, és hogy ők is tovább adhassák?

Nekünk, mindannyiunknak. Akár csak jó kérdésekkel. A hittel, hogy újra és újra el kell mondani mindent, újra és újra kicsit másként.

A Bálint Ház nyolc részből álló, és a megszokottól némileg eltérő előadás-sorozatot indít e célból. Művészeket kértünk fel, hogy a maguk eszközeivel vegyenek részt ebben a közös emlékezet-munkában, s a sorozat zárásaként a közben megalkotott új műveiket mutassák be egy kiállításon. A holokauszt témája ezúttal közös tanulás után, a művészek saját nyelvén nyer új, az emlékezésre ma alkalmas formákat.

Előadóinkat, Titeket és Őket hívjuk segítségül egy közös emlékezet-nagytakarításra.

Ideje van.

Mindig az lesz.

 

JUNGHAUS TIMEA előadása a roma holokausztot megjelenítő – történeti és művészeti – kiállítások (Washington, Auschwitz, Heidelberg, Brno) reprezentációs stratégiáit elemzi, kitér a legfontosabb roma holokauszt megemlékezések és emlékművek létrehozásának történetére (Tarnow, Berlin, Budapest), majd feltárja a kortárs művészet jelentőségét a roma holokauszt emlékezetének kutatásában és megőrzésében.

 

Az esemény weblapja itt.

 

videó:

 

 

 

 

[popup][/popup]