A magyar külügy Izraelt tájékoztatja a holokauszt-emlékévről
Tájékoztatást adott a magyar holokauszt 70. évfordulós megemlékezéseinek vitás ügyeiben a magyar kormány által képviselt álláspontról, és megbeszélte a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének közelgő 25. évfordulójára tervezett előkészületeket Wintermantel Péter külügyi helyettes államtitkár Izraelben.
A globális ügyekért felelős helyettes államtitkár az MTI-nek csütörtökön elmondta: az általa vezetett küldöttség a kedd estétől péntek reggelig tartó látogatáson találkozott Rafael Succal, az izraeli külügyminisztérium európai ügyek főigazgató-helyettesével, és több osztályvezető-helyettessel.
A látogatás illeszkedett a szokásos kétoldali külügyi konzultációk sorába: tavaly Rafi Suc járt Budapesten. A megbeszéléseken áttekintették a magyar-izraeli kétoldali kapcsolatok legfontosabb aktuális kérdéseit és regionális biztonságpolitikai ügyeket. Beszéltek a magyar nagykövet múlt heti bekéretéséről a külügyminisztériumba, és Wintermantel tájékoztatta partnerét a szerdai kormányülésen született döntésekről.
Magyarország izraeli nagyövetét múlt csütörtökön kérették be az izraeli minisztériumba. Nagy Andor akkor az MTI-nek többek között elmondta, a tárca képviselői kifejezték azokat az aggályaikat, amelyeket a Mazsihisz is megfogalmazott Orbán Viktor kormányfőnek írt levelében: “a holokauszt-emlékév kapcsán a Sorsok Házának a koncepciójával, illetve megvalósításával kapcsolatos aggodalmaikat, kifogásolták a Veritas Intézet igazgatójának kijelentését, és a Szabadság téren felállítandó, a német megszállást szimbolizáló emlékmű kérdését”. A magyar kormány szerda este közzétett határozatában május végére módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megvalósításának határidejét.
Wintermantel Péter az MTI-nek elmondta: „Izraeli tárgyalópartnereink is értesültek a Magyarországon zsidó szervezetek részéről felmerült kifogásokról. Ezzel kapcsolatban megerősítették, hogy nagy érdeklődéssel követik a budapesti előkészületeket, ahol látnak bizonyos nyugtalanságra utaló jeleket”.
„Abban maradtunk, hogy kedvező fejlemény, ha a választási kampányból ki tudjuk vonni ezeket a kérdéseket, és a választások után egy nyugodtabb légkörben visszatérve sor kerülhet orvoslásukra. Addig is jó, ha fenn tudjuk tartani a párbeszédet a kormány és a zsidó szervezetek között” – tette hozzá.
„Megerősítettem a tárgyalópartnereimnek az összes vitatott kérdéssel kapcsolatban, hogy mindegyik kérdés az emlékezés ügyét hivatott szolgálni, minden áldozat emléke előtt fejet hajtva. Ezek pozitív üzenetek, és nagyon sajnálatosnak tartjuk, hogy a mindennapi politikai csatározások részévé váltak. Remélem, hogy a tegnapi döntésekkel kivonhatóvá válnak a mindennapi politikai csatákból, mert ezek sokkal megfontoltabb és higgadtabb tárgyalást érdemlő témák” – tette hozzá.
A kétoldalú diplomáciai kapcsolatok szempontjából egy másik nagyon fontos emlékezés-sorozat is lesz idén szeptemberben: a magyar-izraeli diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének huszonötödik évfordulója. Ennek megünneplésére több kiállítást, emlékkötetet, tudományos szimpóziumot terveznek Budapesten és Izraelben.
Wintermantel Péter igen jelentősnek mondta, hogy megtekintették a magyar ajkú zsidóság emlékmúzeumát Cfáton. Mint elmondta, fontos a múzeum páratlan gyűjteményének megismertetése Magyarországon.