A létezés eufóriája – Fahidi Éváról szóló dokumentumfilmet mutatnak be

Írta: Szombat - Rovat: Belföld, Hírek - lapszemle

Rendhagyó premier előtti vetítésen, a Jurányiban láthatja először a nagyközönség a 90 éves holokauszttúlélő Fahidi Éva főszereplésével készült, A létezés eufóriája című táncos dokumentumfilmet.

Fahidi Éva 20 évesen egyedül jött haza Auschwitz-Birkenauból, ahol 49 családtagját ölték meg, köztük anyját, apját és kishúgát.

90 évesen felkérést kap, hogy életében először lépjen színpadra, és szerepeljen egy róla szóló táncszínházi előadásban. Réka, a rendező egy duettet képzel el egy fiatal, nemzetközileg elismert táncosnővel, Emesével. A darabban Éva és Emese életét, kettejük testét szeretné párbeszédbe hozni.

Éva gondolkodás nélkül igent mond.

Három nő, három hónap – határátlépések sorozata. Éva életének kulcspillanatai színházi jelenetekké sűrűsödnek, miközben a három nő között váratlan erejű kapcsolat szövődik.

*

Szeptember 6-án, rendhagyó premier előtti vetítésen a Jurányi Házban indul Szabó Réka egészestés dokumentumfilmje, A létezés eufóriája. Másnap, szeptember 7-én a Sóvirág nagysikerű táncszínházi előadást is megtekinthetik ugyanott az érdeklődők. Főszereplők a most 93 éves Fahidi Éva és Cuhorka Emese táncművész.

Az alkotást két fesztivál, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál és a Szarajevói Filmfesztivál is beválogatta programjába. Operatőre, Kovács Claudia, zeneszerzője Barna Balázs, vágója Sylvie Gadmer és Sass Péter volt.

A Tünet Együttes Szabó Réka rendezésében 2015-ben mutatta be a Sóvirág c. előadást a Vígszínház Házi Színpadán és az előadás azóta repertoáron van. A premier óta 85 alkalommal játszották Budapesten, vidéken, és külföldön – többek között Bécsben Szabadkán, Berlinben és szerte Németországban.

A létezés eufóriája, mely szeptember 12-én indul országosan a mozikban az előadás próbafolyamatát követi végig.

„Bár ellentmondott a józanésznek, felkértem a 90 éves holokauszt túlélő Fahidi Évát, hogy szeretnék vele egy tánc-színházi előadást csinálni. Azt akartam, hogy mindenki lássa őt. Egy duettet képzeltem Emesével, a nála közel 60 évvel fiatalabb táncosnővel. Párbeszédbe akartam hozni Éva traumáit egy mai fiatallal. Hol vannak a megértés, a kapcsolódás határai? Bele lehet-e bújni egymás bőrébe? Lehet-e tanulni a múltból? Életem legmeghatározóbb próbafolyamata volt – ezen keresztül szól ez a film a XX. századi történelemről, veszteségekről, a tánc erejéről, az öregedő testről, a szerelemről, egy 60 éven átívelő különleges kapcsolatról, és az élet elfelejtett értékéről” – mondja a rendező.

Szabó Réka – miközben a kortárs tánc határozta meg az életét – az ELTE matematika és informatika szakán diplomázott. Az egyetem elvégzése után táncosként több magyar és külföldi koreográfussal dolgozott együtt, miközben a Műszaki Egyetemen matematikát tanított. 2002-ben alapította saját társulatát, a Tünet Együttest – amely azóta töretlenül meghatározó szereplője Magyarországon a kortárs, független tánc- és színházi életnek. A társulat nem ismer műfaji határokat, egyenrangú elemként kezeli a szöveget, a mozgást, zenét, vizualitást és a különleges technikai megoldásokat. Előadásaik egyszerre elgondolkodtatóak, drámaiak, gyermekien felszabadultak és felszabadítóak. Közös bennük a humor, az önirónia, a személyesség, valamint a témák mély, több szempontú feldolgozása.

A dokumentumfilm a Médiatanács Mecenatúra Program, Az Élet Menete Alapítvány és a National Fund of the Republic of Austria for Victims of National Socialism és rengeteg magánszemély támogatásával készült. A Tünet Együttes és a Campfilm közreműködésével jött létre, forgalmazója az ELF Pictures.

 

 

[popup][/popup]