Izraeli képeslapok
(Gyermeknapló két szólamban)
A kibucban minden egy helyen – mint a Sugárban – ez nem a reklám helye – megtalálható. Iskola, bölcsőde, óvoda, teniszpálya, uszoda, focipálya, pingpong lehetőség. Nehéz a választás, mit is csináljak? Az itteni emberek sok mindennel foglalkoznak. Kicsit féltem, hogy valami konyhai munkával tisztelnek meg, de szerencsém volt, mert a gyümölcsösbe vezényeltek. Azt hittem ez egyenlő lesz a nagy zabálással; előttem már narancs és dinnyehegyek képe jelent meg, annak tetején ültem álmaimban és ettem, – mit ettem! – habzsoltam rendületlenül. Hát ebből nem lett semmi. Engem a banánosba osztottak be, ami így jól hangzik, de ez nem evést jelent, amiből én példanélküli teljesítményre vagyok képes, hanem a száraz ágak levágását. Ebben már nem vagyok élharcos. De azért igyekszem. Reggel 5-kor kelünk és fél kilencig dolgozunk. Ez azért jó, mert iszonyú meleg van, s mi addigra már végzünk is a munkánkkal. Nagyon sok helyes itteni kibucnyikkal ismerkedtünk össze. Akik mellénk vannak beosztva, kedvesek és nagyon segítőkészek. A fegyverük mindig velük van; itt mindig történik valami. Így élnek és dolgoznak nap mint nap. Deganca egyébként ha jól értettem „új kenyeret” jelent, ezért a kenyérért és az országért állnak állandóan készenlétben nemcsak a fiúk, de a lányok is. Itt a katonaság a legnagyobb dicsőség; ha valakit kiszuperálnának, tűzzel-vassal küzd, hogy valamilyen formában a hadsereg hasznára lehessen – még a nyomorékok is. Ez valahogy nálunk másképp van…
A városnézés napja. Még elmondani is sok, mennyi mindent láttunk, hát még megnézni! Tök jó itt minden, olyan az egész, mintha a biblia lapjai elevenednének meg. El is határozom, hogy újra nekilátok elolvasni, fantasztikusak ezek a történetek! S micsoda hősök! Sokat fényképeztem, első alkalommal vagyok egyedül, lesz miről otthon mesélnem. Láttuk Dávid király sírját is. Róla már sokat olvastam, azt hittem mesealak, most pedig kiderült, hogy mennyi mindent épített, s láthatom, hol nyugszik.
Minden szuper, nagyon jól érzem magam, vagány a társaság. Már megvan a galerim, mindig együtt játszunk, és együtt szórakozunk. A kajáról is illene néhány szót mondanom. Szegények; a legjobb falatokat igyekeznek elénk adni, csupa ínyencség, de én ezeket nem bírom, ma például karfiol volt gombával. Hát én csak néztem, de ez sem igaz, mert nézni sem tudtam. Ja, azt sem akarom elfelejteni, hogy itt rengeteget kell inni, rettenetesen meleg van! Már olyan csokibarna vagyok, hogy lassan azon kell gondolkodnom, mivel koptassam magam…
*
A kibucban szabályos fizetést kapunk hetente. Ma van az első fizetési nap. Életem első önálló keresete! Ez itt nem igazi pénz, hanem utalvány vagy „bon” – nem tudom, minek nevezzem? Ebből a kibuc boltjában bármit megvehetek, ami kiegészítésül az ellátásomhoz kell. Így most üdítőt, csokit spájzolok be. Hitel is van, ez annyit jelent, hogy előlegeznek; ha nincs elég utalványom, majd a legközelebbi „fizetéskor” kiegyenlítem a számlámat, önálló házakban lakunk a kibucban, ketten egy szobában, van fürdőszobánk is, szóval a kényelem szuper. Éppen a mi szállásunk mögött van a kibuc szafari parkja, tele szabadon élő állatokkal, struccal, antiloppal, gazellával.
Ma Jeruzsálem legnagyobb és legszebb, rendkívül modern zsinagógáját látogattuk meg. Gyönyörű az épület kívül-belül. Egy kántor külön nekünk énekelt. Meglátogattuk a Holocaust Múzeumot is. Nagyszüleim sokszor meséltek nekem azokról a rémségekről, amiket itt nekünk meg is mutattak. Sajnos nem is volt ez mese, hanem nagyon is valóság! Az egyik teremben rengeteg gyertya égett az elpusztított gyermekek emlékére. Végigbőgtem az egész utat. A múzeumlátogatás után mindannyian egy-egy fát ültettünk. Az enyémet megjelöltem. Szeretném többször viszontlátni, miként cseperedik fel.
*
Ideje már összegeznem hódításaim történetét. Ez egy kényes kérdés, igyekszem objektív lenni. A kibuc lányai nagyon helyesek, s nagyon könnyen megbarátkoztam velük. Van itt szőke, barna, fekete, szóval minden igényt kielégítenek. Van, aki velünk dolgozik a banánosban, meg az áldott emlékű datolyásban… Reggeli közben szemeztem egy pár asztallal arrább ülő csajjal, aki állandóan kacsingatott. Mint kiderült, nem is nekem, hanem a mellettem ülőnek. Pech, de túléltem. A lányokat egyébként általam szabadalmaztatott táblázat szerint pontoztam. Nagyon sok a megfelelő, de néhány kitűnő is akad. Például Ongi. Ő a favorit nálam, ő a leghelyesebb, és a legkedvesebb. Gyönyörű fekete szemei vannak, és ami még döntőbb, a haja is fekete. Jól beszél angolul, szóval megtaláljuk a közös nevezőt, s ha kell, a legkisebb közös többszöröst is. Rot a második helyet tartja szikla szilárdan. Nagyon jól megértjük egymást. A névsort nem is folytatom, mert akkor nem lesz elég a füzet. Szóval jól érzem magam…
Ma már korán reggel elindultunk a Nyugati falhoz, az avatáshoz. Először a fiúkat avatták imakendővel betakarva, a fiaink egyenként mondták el az imát. Utána cukrot dobáltunk rájuk. Ezután következtünk mi. Nagyon izgultam, de minden sikerült. Még ajándékot is kaptunk. Egy gyertyatartót meg egy oklevelet. Ezen nagy betűkkel nyomtatva a nevem; Jehudit Vaida. Így még szebb. Délután volt a „Maccabi Játékok” megnyitója. Sokat fényképeztem, nagyon szép volt. Ahogy az egyes országok képviselői bevonultak, az ott levő honfitársak óriási ovációba törtek ki.
Ma nagyon szomorúan ébredtem, mert vége az útnak és hazautazunk Izraelből. Ma nagyon boldogan ébredtem, mert nemsokára újra otthon leszek, találkozom újra kistestvéremmel, szüleimmel, nagyszüleimmel, otthoni barátaimmal. Nagyon hosszú volt ez a távoliét. Nagyon rövid volt ez az út Izrael megismeréséhez. Három órás repülőút és aztán újra otthon.
Várnak a kérdések és én is annyi mindent szeretnék elmondani! Csodálatos volt, azaz minden JOFFI…
Címkék:1990-05