Dr. Virág Teréz lelki tanácsadó rovata
Notice: Undefined index: name in /home/u772282362/domains/szombat.org/public_html/wp-content/mu-plugins/my-plugins/widget-areas.php on line 45
Kedves Barátaim, szeretnék röviden beszámolni az MZSKE legújabb csoportfoglalkozásáról. KÚT címmel közös beszélgetést kezdtünk el „nagyszülőktől unokákig” azok számára, akik vagy személyes túlélői, vagy első, második generációs leszármazottai a vészkorszaknak. Az első találkozást március 30-án tartottuk. Egy 10 és egy 6 éves kisfiú „képviselte” a harmadik generációt, a mintegy 50 résztvevő fele-fele arányban a túlélőket és gyermekeiket.
Miről is beszélgettünk? Beszéltünk a nevünkről, mely önmagában is fontos szimbólum: KÚT, mely mélységes mély, mely az életet adó vizet adja, melynek mélyéről József kijutván megmentővé, „kenyéradóvá” emelkedett. Sok-sok asszociáció kapcsolódik még a csoport nevéhez, de szétszedve a betűket, külön értelmet is nyertek: magyarul a „Közös Út Találkozó”-t jelenti, míg Raj Tamás ivritül adott mély jelentést az önálló betűknek: Kedosim u Tehorim = Szentek és tiszták, mely a mártírok neve.
Az együtt töltött időben sok-sok személyes élménnyel lettünk gazdagabbak, felelevenedett a fájdalmas múlt, de az elhallgatás korszakának fájdalma is. Egy barátunk azt a szomorúságát kísérelte meg szavakba önteni, hogy talán két felnőtt gyermeke azért választotta az amerikai emigrációt, mert ő képtelen volt a családi gyökereket fiainak átadni. Ma is úgy érzi, hogy a gyermekkorában átélt gettóbeli rettegések eltörpülnek ahhoz a fájdalmához képest, hogy több mint 10 évig nem tudott szembenézni saját múltjával, zsidó származásával. Sokan vannak, akik azt hiszik Magyarországon, hogy a fájdalmas múlt elhallgatása csak Magyarországra érvényes jelenség. Nem így van. Más-más okból, de majd mindenütt a világon 40 évig tartott a csend. Ez a csend Izraelre is vonatkozott. Ramat Ganban például hasonló beszélgető csoportokat a Holocaustot túlélő családoknak és leszármazottaiknak csak 1989-ben szerveztek. Izraelben Jeruzsálemben van a túlélők terápiájával foglalkozó centrum, de Amerikában és más országokban is van ma már túlélőket segítő intézmény. Hogy mi „csak” most indítjuk el a magunk Közös Út Találkozóját, emiatt nem kell restelkednünk, hiszen világszerte mindenütt nehéz volt szembenézni múltunkkal.
Milyen további elképzeléseink vannak. Már az első találkozón felmerült egy speciális második generációs csoport igénye. Mintha a ma 30 évesek szeretnének egy, a szüleiktől és azok generációjától független fórumot. Ha igény van rá, szeretnénk lehetőséget adni 8-10 éves gyerekek számára is, hogy beszélhessenek az ő gondjaikról. Másik elképzelésünk az, hogy az idős, család nélküli túlélők elmondhassák nekünk történetüket, hogy legyen, aki őket is meghallgatja; esetleg tárgyaikból emlékező szobát is kialakíthatnánk.
Vannak olyan ellenvetések, hogy szabad-e, kell-e a fájdalmas múltat 40 év után felkavarni. Szerte a világon szinte minden, ezzel a kérdéssel foglalkozó szakember azt tapasztalta (8 éve, amióta magam is – mint pszichológus – felfigyeltem az úgynevezett Holocaust-szindrómára, ugyanezt tapasztaltam): egyetlen lehetőség van arra, hogy a megsebzett szülők és nagyszülők ne adják tovább utódaiknak ezt a szörnyű társadalmi traumát, nevezetesen az, ha a kimondással megtisztítjuk a múltnak kútját, hogy az éltető forrásvíz újra feltörhessen belőle.
A KÚT-nál legközelebb május 25-én találkozunk. Mindenkit, barátaival együtt, szeretettel várunk.
Címkék:1990-05