Avignoni ökumené
16 éve átutaztam Avignonon. Akkor mély benyomást tett rám-úgyis, mint az építőművészet rajongójára – a helyi zsinagóga. Először meghitt, klasszicizáló belső tere ragadott meg, majd még inkább a zsinagóga tudós arcú, törékeny külsejű, idős rabbija. Akkor a nyitott kapun akadálytalanul beléphettem, csak azt kellett kivárnom, hogy az imádkozó ősz mester felfigyeljen rám.
Néhány hete ismét ott jártam feleségemmel. Zárva találtuk a nagyon egyszerű, de gondozott épület kapuját. Amikor kinyílt, derűs arcú, barátságos, fiatal rabbi fogadott bennünket. Beszélgettünk. Elmondta, hogy e tájra a zsidók a római hódítókkal érkeztek, és az I. évszázad óta van itt . A zsidó negyed ma is szinte körülöleli a gyülekezet házát. Levetített egy dokumentumfilmet a dél-franciaországi hitéletről, s a zsinagógákról.
Elmenőben a szeretetreméltó rabbi megajándékozott minket egy példás kivitelű füzettel a táj hitéletéről, templomairól, a keresztény kegyhelyeket bemutató fényképekkel, terjedelmes, bő ismertetővel, térképpel.
Kiváló albumunk a Magyarországi zsinagógák. Elgondolkodom: jó lenne az avignonihoz hasonló prospektust nyomtatni, akár több nyelven is, hozzáférhető áron, a legjava zsidó műemlékekről, akár adott városok más egyházi műemlékeivel kombináltan.
Így képzelem – országos és helyi megvalósítással – az ökumené gyakorlatát. Aki pedig teheti, látogassa meg Avignont. Nem kedvesen megénekelt (helyreállíthatatlan) hídjáért, inkább templomaiért, palotáiért, s ami a legvonzóbb: humanista szelleméért.
M.I.
Címkék:1992-02