Zsidómentő jezsuiták
Notice: Undefined index: name in /home/u772282362/domains/szombat.org/public_html/wp-content/mu-plugins/my-plugins/widget-areas.php on line 45
Beszélgetés Pálos Antal páterrel
– Aligha gondolhattuk volna 1945-ben, hogy bármelyikünknek is újabb keserves megpróbáltatásokat, igazságtalanul, gonoszul ránk mért szenvedéseket kell még sokáig elviselnie.
– A börtönökben, azokban a későbbi években – mondja Pálos Antal – sok olyasmit is tapasztaltam, aminek bekövetkezését nem vártam. Velem együtt rabkoszton éltek nagy számban olyan harcos baloldali emberek, akiket az a rendszer fosztott meg szabadságuktól – sokuknak az életét is kioltotta ez a hatalom -, amelynek megszületéséért évekig, évtizedekig minden áldozatot meghoztak.
A páter jó szívvel, baráti érzésekkel beszél róluk is, név szerint említve a napjainkban rehabilitált kiemelkedő munkásmozgalmi vezetőt, Demény Pált, az antifasiszta ellenállás egyik irányítóját, aki találkozásukkor a kőbányai gyűjtőfogház és a váci börtön hideg folyosóin, a rabmunkások műhelyében – ez élénken megmaradt emlékezetében – igaz emberséggel közeledett hozzá és a vele együtt raboskodó Csávossy Elemér jezsuita tartományfőnökhöz, Baranyai Jusztin cisztercita professzorhoz, Endrédy Vendel zirci apáthoz, Kerkai Jenő páterhez, a piarista Bulányi Györgyhöz és több más egyházi emberhez, szerzeteshez.1 Gondolkodásuk, életútjuk különbözősége nem akadályozta meg őket abban, hogy őszinte emberi szolidaritás alakuljon ki közöttük.
– Ennek a régi, nehéz időkben létrejött kapcsolatnak köszönhetem, hogy Demény Pál közvetítésével megismerhettem önt, és felkereshettem itt, Piliscsabán.
(Pálos atya az idős apácák állami fenntartású egyházi szociális otthonának lelkésze. Hetvenöt éves: van mit elmondania a magyarországi rendtartomány történetéről és egyéni sorsáról.)
– 1914-ben születtem Baranyában, Bükkösdön. Négyen voltunk testvérek, én a legkisebb; két évesen lettem árva. Apánk elesett a fronton, édesanyám tíz-tizenkét holdnyi földünkön egyedül gazdálkodott, hogy eltarthasson bennünket. 1933-ban érettségiztem, beléptem Jézus Társaságába. Három évig voltam manrézában. Három évig tanultam a budapesti rendi bölcseleti főiskolán, egy gyakorló évet töltöttem Kalocsán. Ott internátusi felügyelőként dolgoztam. Ezt követően négy évig teológiát tanultam Szegeden. Glattfelder Gyula püspökérsek szentelt fel. Jóllehet, tanítani szerettem volna, fölötteseim úgy látták jónak, hogy A szív című hitbuzgalmi lapnál dolgozzam.
– Újságíróskodott?
– Látom, meglepődött. A jezsuiták sosem szabnak feltételeket, nem jelentenek be igényeket beosztásukat illetően. Sehol nem kapnak fizetést, a munkálkodásukkal megszerzett jövedelem mindig és mindenütt a rendé.
Budapesten a Horánszky és a Mária utcában Jézus Társasága több épülettel rendelkezett. Ott volt a rendház, övék volt a Lőrincz pap téren a Jézus Szíve templom, s A szív szerkesztősége is a Mária utca 23-ban tevékenykedett. A lap, – amelynek Kollár Ferenc volt a fő- szerkesztője – a negyvenes évek elején 50 ezer példányban jelent meg – mondja Pálos Antal. – Jelenleg a kanadai Torontóban adják ki, ahol magyar rendtartomány és noviciátus működik.
Raile atya és a többiek
– Hogyan éltek a háborús években?
– A budapesti rendház életét 1944 októberéig, a nyilasok hatalomátvételéig, közvetlenül nem zavarták meg külső körülmények. Vid József házfőnök előrelátó volt, jelentékeny mennyiségű élelmiszert tartalékolt a várható legnehezebb időkre. Ebben Raile Jakab páter volt a segítségére, aki fiatal éveiben, az USA-ban folytatott tanulmányai során járatos lett a pénzügyekben, és itthon is jól kiismerte magát a kereskedelem meg a bankok világában.
(Tudvalevő, hogy a rend ez időben még tekintélyes vagyonnal rendelkezett. Egyik bázisuk a nagykapornaki birtok volt, onnan szerezték be a háborús években és még egy ideig azután is az ellátásukhoz szükséges javakat, ötezer hektáron gazdálkodtak. Ebből háromezer erdő volt. Az elhanyagolt birtokot 1858-ban Ferencz József adományozta a jezsuitáknak, akik azt rendbehozták és felvirágoztatták. A földreform idején a birtokból száz holdat hagytak meg az ottani apátságnak és százat a plébániának. 1951-ben a megmaradt részt „önként” felajánlották a szövetkezeteknek.)
– Raile atya sváb származású volt – folytatja emlékezését Pálos Antal -, hibátlanul beszélt németül.
Ez lehetővé tette számára, hogy a megszálló Wehrmacht-csapatok jó néhány tisztjével összeismerkedjék és kapcsolatot tartson fenn. Amikor ősszel a nyilasok behatoltak valamelyik épületünkbe, rendszerint ezeknek a német tiszteknek a segítségét vette igénybe, hogy megszabaduljunk tőlük. Raile Jakab érzelmileg már sok évvel korábban szemben állt a hitleristák törekvéseivel, leleplezte embertelen, népirtó intézkedéseiket, népszerűsítette az Apatinban megjelent náciellenes Die Donau című lapot, amelyet Berencz Ádám ottani káplán szerkesztett és adott ki. Raile maga is írt a lapba Neiderlander álnéven.2
– Szívesen hallanék többet Raile Jakabról.
– A páternek sok zsidó üzletfele és közeli ismerőse volt a fővárosban. Amikor a vidék több mint félmilliónyi lélekszámú zsidó lakosságát elhurcolták a megsemmisítő táborokba és megkezdődtek az előkészületek arra, hogy a budapesti zsidó családokat is erre a sorsra juttassák, Raile – Vid páter jóváhagyásával – mentőakcióba kezdett. A nyilas rémuralom kezdetétől fogva mintegy százötven közvetlen életveszélybe került embernek, köztük sok gyereknek nyújtott segítséget, hogy elrejtőzhessenek a rendházban.3
Reisz Elemér páter, a Katolikus Missziók szerkesztője is hozott be néhány zsidó családot. Név szerint a Szenes házaspárra és egy Steiner Magda nevű védencére emlékszem. Elsősorban azért, mert őket rám bízta, jobbára a szerkesztőségben tartózkodtak. Jánosi József, a Szent Kereszt Egyesület vezetője márciustól kezdve szorgalmazta a zsidók körében a kikeresztelkedést, e célból tanfolyamokat is szervezett; Raile Jakabnál viszont egyáltalán nem volt szempont a kikeresztelkedés, ő, ha tudott, minden üldözöttnek segített. Az ostrom idején mintegy negyven katonaszökevény is oltalmat kapott nálunk.
– Miként ment végbe a megszabadulásuk?
– A fővárosba érkezett szovjet katonák a rendházat és lakóit nem bántották. Két jezsuita testvér, ahogy ma mondják, „átment pravoszlávba”, szakállt növesztettek, külsőleg úgy néztek ki, mint a pópák, szót értettek a be-belátogató katonákkal, megvendégelték őket. Márciusban hozzálátunk az épületek tatarozásához. Áprilisban vidékre utaztunk, hogy élelmet szerezzünk be. Jómagam több alkalommal Baranyában jártam ilyen célból.
Ez időben Szegeden még viszonylag zavartalanul tanultak a fiatalok a bölcseleti főiskolán és a teológián. Ennek ellenére a római találkozón képviselőinket figyelmeztették: küldjük teológusainkat Nyugatra tanulni, mert a jelek szerint tanulmányaik folytatásához mind kevésbé nyílik majd lehetőség. Optimisták voltunk, kétkedéssel fogadtuk a borúlátó jóslatokat. Később húsz-huszonöt növendéket mégis kiküldtünk, de mintegy nyolcvan itthon maradt.
1948-ban aztán hónapról hónapra nyilvánvalóbbá lett, hogy derűlátásunk indokolatlan volt. A szív szerkesztősége is közvetlenül tapasztalta, hogy a körülmények mind kedvezőtlenebbül alakulnak, olyannyira, hogy nemegyszer egy-egy evangéliumi, bibliai idézet is kifogás alá esett.
A rendi vezetés ráeszmélt, hogy Rómában jobban ítélték meg a várható fejleményeket, mint mi itthon. 1948 végén, Mindszenty bíboros hercegprímás letartóztatásakor Borbély István elhagyta az országot, helyette Tüll Alajos pécsi rektor lett a rendfőnök, ő jószerével még munkához sem láthatott, amikor idézést kapott az Andrássy út 60-ba. Közölték vele, hogy kitiltják a fővárosból. Mezőkövesdre kellett mennie. A négy tanácsosnak, köztük nekem mint a vezetőség titkárának, rendszeresen oda kellett utaznunk hozzá.
Időközben Szegeden ipari tanulók részére lefoglalták a rendház két alsó szintjét. Azoknak a növendékeknek, akik fogadalmat tettek, engedélyeznünk kellett, hogy — ha vállalják a kockázatot – elmenjenek Nyugatra tanulni. Túlnyomó többségük felkészült a távozásra. Négyesével utaztak a Bécsbe tartó vonatok alatt. Vadász József, a Keleti pályaudvar állomásfőnöke és Tóth kocsirendező – mindkettőjük fia hozzánk tartozott – szervezték a meglehetősen bonyolult illegális akciót. A külső vágányokra állított vagonok alatti ládákból kiszerelt akkumulátorok tartóinak a helyére a fiúk „beszálltak” előző este. Harmincnégyen kijutottak, az utolsó négy lebukott. Más utakon is sikerültek szökések. Hetvenen szerencsével jártak, tízet elfogtak. Ők internálótáborba kerültek.
– Mi történt az itthon maradottakkal?
– Tüll Alajost és Kovács Jenőt 1949 augusztusában letartóztatták; embercsempészésért 2,5-2,5 évi börtönbüntetést kaptak. Miután ezt letöltötték, Kistarcsára internálták őket. 1963-ban, a tábor feloszlatásakor a Markó utcai bíróságon mindkettőjüket újra elítélték. Tüll atyát 1956-ban Pannonhalmára irányították, szociális otthonba került, de akadtak, akik csak 1964-ben szabadultak. Vid Józsefet is börtönbe zárták 1949-ben. Kistarcsán, fogságban halt meg 1952 végén.
1950. június 10-én éjszaka civil rendőrök nyomultak be a pécsi rendházba. Az ágyból rángattak ki bennünket, és valamennyiünket összetereltek az ebédlőben. Huszonnyolcan voltunk férfiak, és három nővér volt jelen. Fél órát kaptunk, hogy felöltözve, egy váltás fehérneművel készen álljunk az útra. Iratainkat elvették, azóta se láttuk viszont. Két ponyvával letakart teherautó várt ránk. Fegyveres őrök kíséretében elindítottak bennünket ismeretlen cél felé. Pécsről Mezőkövesdre vezetett az út, abba a kicsiny épületbe, ahová már tizenhat szegedi rendtársunkat szállították. Korábban legfeljebb 3-4 személy tartózkodására volt berendezve ez a helyiség. Alig elviselhető zsúfoltság keletkezett. A fiatalok közül többen megszöktek. Később utasítást kaptam én is, hogy szökjek meg. Egerbe mentem, majd 1950 júliusában megint a fővárosban voltam. Civilben jártam, segítettem A szív szerkesztőségében folyó munkát. 1951 júliusában betiltották a lapot.
Később a kisebb rendházakból is kiűzték a jezsuitákat. Százhúszuk közül csak tizenkettő végezhetett papi munkát. 1951 májusától, Csávossy tartományfőnök letartóztatása után, én lettem a magyarországi rendtartomány főnöke. Közben az ország minden részében történtek letartóztatások a legkülönbözőbb címeken. Tudtam, hogy sorsomat én sem kerülhetem el. Rám 1954. június 30-án került sor. A következő év február 22-én, mint a népköztársaság megdöntésére irányuló szervezkedés és összeesküvés vezetőjére, 17 évi fegyházat szabtak ki rám.
1955 augusztusában nyolc rendtársammal találkoztam a Fő utcai börtönben. Őket is összeesküvésért vonták felelősségre. Süle Gézát 14 évre ítélték, a most Székesfehérváron élő Tamás János 10 évet, Faragó László és Vácz Jenő 8-8 évet kapott.
Közösségünknek több mint hatvan tagját ítélték el vagy zárták internálótáborba. Talán mondanom sem kell, hogy semmilyen politikai konspirációban nem vettünk részt, ilyenhez soha, semmi közünk nem volt. Több börtönt megjártam, dolgoztam időközben a csolnoki bányában is.
1955 október végén elhagytam a váci fegyházat, de 1957. január 9-én visszavittek és csak 1963. május 15-én szabadultam, egyéni kegyelemmel…
1 Demény Pál: Zárkatársam. Spinoza. Akadémiai Kiadó. 1989. 38-40., 47-48. old.
2 Hetényi Varga Károly: Akiket üldöztek az igazságért című kötetében (Ecclesia, 1983.) a lapról és szerkesztőjéről írt tanulmányt. (52-124. old.)
3 Randolph L. Braham: A magyar Holocaust. Gondolat Kiadó, 1988. II. köt. 230., 325., 374. old.
Címkék:1990-05