Zsidó identitás az új Európában
Zsidó identitás az új Európában*
Az öreg kontinensen ma körülbelül másfél millió zsidó él. A kilencvenes évek közepe óta számos országban végeztek átfogó kutatást, hogy megismerjék az itt élő zsidóság hovatartozását, gondolkodásmódját, szokásait. Az eredményeket David Graham, a JPR** munkatársa összegezte Az Európai zsidó identitás a 21. század küszöbén című dolgozatában.
Bármily meglepő, a felmérések szerint akár országhatárok választják el őket, akár egyazon városban élnek, az európai zsidóknak nemigen van egységes álláspontjuk a hitbeli meggyőződést és a vallási szokásokat illetően. így például nem hisznek egyöntetűen az isteni Teremtő eszméjében, és a jom kipuri böjtölés, a mezuza elhelyezése a bejárati ajtón vagy a fiúcsecsemők körülmetélése sem általános közöttük. Európában nincs egységes vallási szokásrend. Közös nyelvük sincs, hiszen manapság a legtöbb európai zsidó otthonában is országa nyelvét használja. A régebben beszélt ladinót és jiddist, a két lingua francát nem váltotta fel a modem héber.
Beérhetjük-e ezzel a következtetéssel? Biztos, hogy az európai zsidók közös jellemzője csak annyi, hogy általánosságban zsidónak tartják magukat?
Ha a hírközlés (akár zsidó akár nem zsidó) csatornáin keresztül zsidó emberekről és közösségről hallunk, magától értetődőnek tartjuk, hogy összeköti őket valami közös dolog. Megérteni ugyan igen nehéz, hogy ez az észrevétel min alapul, csak egy dolog világos: nem arra, hogy a vallásuk közös.
AKKOR Ml FŰZI ÖSSZE A ZSIDÓKAT?
Vannak azonban tisztán kivehető közös vonások, melyeket – tudatosan vagy nem – a legtöbb európai zsidó magáénak vall – derül ki a felmérések alapján íródott tanulmányokból. Ebből arra is fény derül, hogy igenis létezik egyetemes zsidó identitás, ami az önmagukat zsidónak tartók jelentős részére ráillik. A zsidókat összefűző szálak azonban az élet azon területein lelhetőek fel, amelyekhez a vallásgyakorlatnak kevés köze van. Például az összes európai országra jellemző, hogy a zsidók az adott ország átlagához képest – nagy valószínűséggel – jobb anyagi körülmények között élnek. Németországban például jórészt magas fokú szaktudást igénylő foglalkozásokat űznek: a volt Szovjetunió területéről érkezett zsidó bevándorlók között sok mérnök, tudós, orvos és gyógyszerész van. A 2001-es angliai és walesi kutatások azt bizonyítják, hogy a magas fokú képzettséget igénylő szakmákban kétszer olyan magas a zsidók aránya, mint az átlag soraiban (ez egyébként a zsidók által űzött foglalkozások mintegy felére jellemző). Másik érdekes megállapítás az, hogy a zsidó nők nagyobb arányban dolgoznak magas szaktudást igénylő foglalkozásokban, mint nem zsidó társaik.
A „zsidó munkakörök” a zsidók viszonylag magas szekuláris képzettségéről tanúskodnak (lásd a táblázatot), ami valami nehezen definiálható „zsidó munkaetika” következménye. Magyarországon például a zsidók 36 százaléka rendelkezik egyetemi diplomával, míg a magyar lakosságnak csak a 13 százaléka diplomás.
Az angol, a francia, a svéd, a magyar, az orosz és a német zsidók körében végzett vizsgálatok mind hasonló képről tanúskodnak. A korábbi Szovjetunió területéről, 1990 óta Németországba letelepedett zsidók közel háromnegyede rendelkezik egyetemi vagy más felsőfokú tanintézményben kiadott diplomával.
A demográfia területén is találhatunk közös vonást. Európa szerte egyre nő azoknak a zsidóknak a száma, akik későn kötnek házasságot (ha ez egyáltalán bekövetkezik) és a születések száma is csökken körükben. Ennek következményeként az átlaghoz képest az európai zsidóság életkora nő. Angliában és Walesben a zsidók 22 százaléka 64 évesnél idősebb, míg ugyanez az országos átlagnak csak a 16 százalékára volt jellemző. Ez a tendencia azt jelenti, hogy az európai zsidó háztartásokban nagyobb arányban élnek nyugdíjasok és egyedülállók. Arra a kérdésre is sokan feleltek igennel, hogy egyedül élnek-e, ami Hollandiában például azt eredményezi, hogy a zsidók gyakrabban érzik magányosnak magukat, mint a holland lakosság egésze.
Biztatóbb, hogy összekötő kapocs a helyi közösségi élet – főként az európai nagyvárosokban. Ezt támasztják alá Angliában, Magyarországon, Franciaországban és Svédországban végzett megfigyelések. A Leeds-i zsidók között végzett vizsgálat szerint a válaszolók 62 százalékának „mindegyik vagy majdnem mindegyik” közeli barátja zsidó, további 20 százalék pedig azt felelte, hogy legtöbb barátja zsidó. Több más vizsgálat is arra mutatott rá, hogy az európai zsidók többnyire zsidó társaságba járnak. Mi több, a közösségi érintkezésnek gyakran sajátos módja jellemző rájuk. Mit jelent ez? Oroszországban például a kutatások szerint a zsidók kevesebb alkoholt fogyasztanak az átlagnál. Hasonló következtetésre jutottak londoni és leedsi kutatások, miszerint a zsidók az átlagnál sokkal kevesebbet dohányoznak.
Önmagából a zsidóságból kell azonban kiindulni, ha a zsidókra jellemző közös vonásokat szeretnénk megtalálni. Ezek inkább a közös értékrendben és érdeklődésben, mintsem a szokások és vallási előírások megtartásában rejlenek.
Egyfajta „filo-szemitizmusként” értelmezhető a legjobban, amikor a leginkább világi gondolkodású zsidók is elkötelezettek a zsidó nép jóléte és jövője iránt. A legtöbb európai zsidót például aggasztja, hogy növekszik a vegyes házasságok száma – még akkor is, ha a kérdezett maga sem zsidó házastársat választott.
Az is kiderült a vizsgálatból, hogy a legtöbb válaszoló számára fontos, hogy „a zsidó nép fönnmaradjon” és „a világ zsidóságát összetartsa egy eltéphetetlen kötelék”.
Ukrajnában a vizsgálat részvevői zsidóságukat „büszkén vállalták”, és többségük, ha választhatna, ismét zsidóként születne újjá. Hasonló a helyzet Dániában, ahol még a nem vallásos zsidók is komolyan elkötelezettek a közösség iránt. Ha zsidó téma jelenik meg a hírekben, a többség „közelről követi a fejleményeket” és ha fontos „aggodalommal figyeli annak következményeit”.
A zsidókat, vallási életben való részvételüktől függetlenül, foglalkoztatja közösségük jövője, biztonsága. Erre világít rá a JPR által közétett – a londoni világi és vallásos zsidók szemléletmódját vizsgáló – jelentés. Eszerint a zsidókban közös a nem vallásos érdeklődéskor – a zsidó sportklub-tagság, zsidó témájú újságok és könyvek olvasása, kifejezetten a zsidó témával foglalkozó rádióműsorok hallgatása illetve televízió műsorok nézése, az érdeklődés Izrael iránt illetve az oda történő utazás.
Mindez a zsidó érzelmek meglétéről árulkodik. A JPR vizsgálatokból kiderül, hogy a londoni és leedsi zsidók több mint 85 százalékának zsidóságtudata „eléggé” vagy „kiváltképp” erős. Mindebben persze jelentős szerepe van a zsidóság nem tudatos megélésének is, egyfajta „íratlan zsidó értékrendnek”, amelyet a legtöbb zsidó magáénak vall. A francia zsidóknál például a következő értékek bizonyultak egyetemesnek: szülők tisztelete, családalapítás, tanulás és mások segítése.
Az európai zsidókat kívülről egyértelműen azonosítható és különálló alcsoportnak tekintik, és rendszerint más vallási csoportokkal egybevetve, avagy faji megkülönböztetés vagy politika kontextusában hivatkoznak rájuk. Ám míg (értelemszerűen) az összes katolikus meg van keresztelve és a pápát tekinti vallási vezetőjének, addig a zsidóknál kevés közös vallási vonást találhatunk. Úgy tűnik tehát, hogy a zsidó identitásról vélelmezett egyértelmű képet semmilyen gyakorlati tapasztalat nem támasztja alá.
Ám ha nem is minden zsidó fogyaszt kóser húst, látogatja a zsinagógát, vagy éppen választ zsidót házastársául, ám ettől még egyértelműen zsidóként azonosítható. Talán azért, mert megkülönböztetően rájuk jellemző, „zsidó” egyetemes értékeket, törekvéseket, érdeklődéseket és szokásokat vallanak a magukénak. Ezt talán valami megfoghatatlan köteléknek, sorsközösségnek és „népiségnek” lehetne nevezni.
Bódi Eszter fordítása
* Jewish identity in the new Europe. JPR News, 2004. nyári szám.
** JPR: Institute of Jewish Policy Research. Londoni központú, zsidó témákkal foglalkozó társadalomtudományi kutatóintézet.
Az európai zsidóság létszáma*
Az egyes európai országok zsidóságának létszámára csupán becslések léteznek. Ezek forrása különböző: hol a zsidó közösségektől, hol demográfusoktól származnak. Jó példa erre Magyarország: a népszámláláson kevesebb, mint hatezer fő vallotta magát zsidónak, miközben a zsidóság becsült létszáma hatvanezer fölött van. Az adatok megbízhatósága sem egyforma: van, ahol régi, jól szervezett zsidó infrastruktúra működik, megbízható nyilvántartással (Nagy Britannia), máshol a demográfiai adatok gyakran politikai manipulációt tárgyai (Oroszország). Németországban a hivatalos statisztikák 180 ezer zsidó bevándorlót tartanak nyilván, ám a zsidó közösség csak a halachikusan zsidókról (tehát zsidó anyával rendelkezőkről) vesz tudomást.
Címkék:2004-11