Emlékkép Szilágyi Ernőről
Vöröss László
1.
Nehéz tárgyilagosan szólni róla, ki maga volt az intellektuális csúcsokat elérő és meghaladó teljes öntörvényűség. Kései tanítványai többször is megemlékeztek valahogy erről és hasonlóan szédítő sorsfordulásairól. Ungváry Rudolf Nem zsidónak lenni című önvallomásos esszéjét „Szilágyi Ernő emlékének ajánlja, aki Auschwitzot túlélte (mert kicserélték néhányadmagával teherautókra)”1, Somogyi Győző első tanítómesterének nevezi, aki „Hamvas Bélához mérhető filozófiai művét halála előtt megsemmisítette, így emlékét csak tanítványai őrzik. Ez a meggyőződéses cionista mélységesen szerette a német kultúrát (elsősorban Wagnert), a magyarságot és a kereszténységet. Így mondta: ’a mi Urunk Jézus Krisztus’ – és négy másik keresztény tanítványával együtt először a Bibliához, aztán a templomba, végül a katolikus teológiára irányított.”2 Alakját Somogyi grafikája és eleven emlékezésekkel teli naplójegyzetei is kitűnően őrzik.3
Személye föl-föltűnik a hazai és külföldi holocaustirodalomban, így Randolph L. Braham alapvető művében4, a Schmidt Mária közzétette Komoly Ottó naplójában5, Freudiger Fülöp írásában6, a Zsolt Béla szerkesztette Fehér könyvben7, Gárdos Miklós A bélyeges sereg című kötetében8. Ezekből kiolvasható, hogy aktívan részt vett az 1943-tól végbemenő zsidó életmentő akciók szervezésében. A Magyar Zsidók Pro Palesztina Szövetségének elnökeként, majd a Hasomér Hacair csoportban működő Vaada ellenálló csoport egyik vezetőjeként dolgozik. Így részese sok nagyon nehéz és őt egész életére megrendítő életmentő akciónak. Bergen-Belsenbe, onnan kiváltva Svájcba került munkatáborba. Hős volt és áldozat, óvó-mentő és kiszolgáltatott.
2.
Amikor az Orvossegédképző Iskola, az OSI, főkönyvelőjeként 1955 végén megismertem, erről az előéletéről mit sem tudva, pusztán külseje és megnyilatkozásai alapján is kitűnt, hogy az iskola minden bizonnyal legjelentékenyebb alkalmazottja, kihez a legtöbb diák vonzódott, tanácsaival is élt, és kit a nagyjából külső óraadó tanárokból összeálló tanári kar (fiatal oktatóként oda tartoztam magam is) elismert, vagy úgy, hogy őt kedvelte, társaságát keresve hozzá járt, vagy úgy, hogy ellenérzései miatt kerülni igyekezett.
Nem akármilyen jelenség volt akkortájt, az ötvenes életéveinek második felében. Arcvonásait, fejformáját, testtartását (ha eltekintünk Somogyi Győző karakterisztikus, a galíciai kisváros központi figurájának ábrázolásától, melynek mintája bevallottan ő) leginkább Leonard Bernstein és Spencer Tracy hasonló korú küljegyeivel lehetne leírni. Minden plasztikus, erősen megmutatkozó nála: a magas, számos vízszintes ránctól barázdált homlok, az azt övező, meghatározó míves koponya, az egyszerre derűsen cirmos vagy éppen ellenkezőleg, indulattól fűtött, elborult tekintet, a meleg dióbarna szem, az erőteljes áll, orr, fül. Hajlott háta, kissé kacsázó, de erőtől duzzadó járása, örökké nyitott ingnyaka, kimunkált, inkább kétkezi munkásra valló keze, amely egyszerre volt robusztus és finom – akkor is figyelemfelhívó lett volna, ha meg sem szólal.
Ha viszont megszólalt, a kérdező, kétlő, vitázó mondatok sora jellemez te, amit a nem szokványos módon fogalmazott tényközlések érdessége és belső finomsága árnyalt. Harsány életszeretetét hangos nevetéssel vagy hirtelen indulatok kitörő elemi erejével mutatta meg. Affektivitása mindig felfokozott, de mégsem kóros, inkább e szférában is a teljességet átélő, forrongó lelkűé. Unos-untalan szítta kapadohányos cigarettáit, így valahogy mindig ködgomolyos füstfelhők között élt.
Akkoriban reá jellemző akciókkal hívta föl a figyelmet, amelyeknek egyszerre volt mélységes szimbolikus és igencsak konkrét jelentősége. Ilyen volt pl. az örökké éhes kollégista diákok ételnormán felüli, igazi jóllakatása karácsony előtt, vagy közművelődési jellegű szabad előadások szervezése az üres estéikre. Előzővel kivívta a mindenkori felsőbbség haragját, hiszen mindig meg kellett csatáznia a paragrafusok betartatóival. Később, nem minden önirónia nélkül mondogatta is: élete legjobb cselekedete volt, hogy fél-fél sült csirkét tétetett szabályellenesen ünnepkor a diák tányérjába. Késő délutáni szabadelőadásokon meg hírverése nyomán bekövetkezett a csoda: az orvossegéd (felcser) tanulók – kik között nem kevés az orvosegyetemi felvételre hiába aspiráló – zsúfolásig töltötték meg a termet az alkonyi órán még akkor is, ha az előadó mondjuk a nehezen fölfogható általános relativitáselmélet rejtelmeibe szerette volna bevezetni hallgatóságát.
1956 tragédiába fordulása mélységesen érintette. Amikor a Nyugatra ment diákok nyomán az egyetem padjai megüresedtek, több akciót szervezett az OSI jó képességű diákjainak orvos- egyetemi felvételéért, mely többször eredménnyel is járt. Aggodalommal követte az 1956-os forradalomban részt vett és letartóztatott OSI-diákok sorsát.
Nyugdíjazása után sok diákkal (és némely oktatóval is) kapcsolata fennmaradt. Beszélgetéseink egyik színtere az 1950-es évek végi, 60-as évek eleji lemezhallgató zeneszalonok valamelyike (Petrigalla Pálé a Belvárosban, Grexa tanár úré a Keleti környékén, Nagy Lászlóé a Rózsadombon, megint másé, Andreas Hofer tiroli szabadsághős leszármazottjáé egy kertes villában, a Hűvösvölgyben). Avagy ülünk a Százéves vagy az Opera vendéglő sörözőjének fülespoharas csupasz és masszív faasztalmenedékei mellett, ritkán a Rippl-Rónai utcai magasföldszinten lévő szobájában. Ide télen jönni nem volt tanácsos: Ernő bácsi soha be nem fűtött. Étele: az obligát margarin és vekni kenyér (rendszerint füzér cseresznyepaprika társaságában) ott szorongott az ablakközben.
Az akkori idők tanítványai között Eszlári Emil bizonyult a legfontosabbnak, az ő albérleti szobájába többször gyűltünk össze a „szilágyiánus” karcos, heves, „lélekszomjas” találkozókra.
3.
Ernő bácsi a vitaindító gondolatot általában mindennapi jelenségek köréből vette. Az elégetett filozófiai műve nyitó metaforája is emlékezetem szerint igen köznapi volt: a magé, a kalászé, a gabonáé, az ég és a föld szent házasságának jelképéé, és az ember keletkezésének, elmúlásának, reménybeli vissza-vissza- jövetelének hordozójáé.
A köznapi élet ecsetelése, kritikája azután mindig előhívta belőle a „lehetne-e megfogalmazni ezt máshogyan?” gondolatkísérleteit, és ezzel a köznapi lét fölé emelkedés útját a lelki vagy a szellemi szférába. Minden gondolatnak hamarosan pszichológiai, filozófiai, sőt vallási vetülete lett. Ki erre, ki arra lett fogékonyabb. A kései tanítványok írásaiból például a hit, a vallás alapkérdéseinek faggatása és vitatva befogadása tűnik elő. Saját fő kapcsolatidőmben az 50-es évek végén és a 60-as évek elején a magatartás-tudományok, művészetek és a filozófia körbejárása, megidézése volt a szokásos.
Tanúja lehettünk bámulatos háttérműveltségének, amelyből akkoriban megtagadott vagy tiltott gyümölcsöket kínált. Szociológiában Max Weberrel, pszichológiában az analitikusokkal, mindenekelőtt Freud, Ferenczi tanításaival, Szondi Lipót módszereivel ismertetett bennünket. De legtöbbet mégis filozófiából kaptunk: Szókratész, Platón, Zénón, Spinoza, Descartes, Hegel, Kant, Leibniz, Bergson, Kierkegaard, Nietzsche, Dilthey, Jaspers, Heidegger. Martin Buber gondolkodásmódját igyekezett átadni magukkal az alapművekkel együtt, melyeket magánkönyvtárakban, antikváriumokban kutatott fel és ő (a 600 forintos nyugdíjából élő) a nála is szegényebb és könyvekben hiányosabb fiatalabbaknak gyakran ajándékul átadott.
Leginkább Nietzsche-szemináriumai maradtak meg az emlékezetünkben, de hozzám alighanem legközelebb Kierkegaard etikai életmódot sürgető, Dilthey értékre és világnézetre (Weltanschaung) kihegyezett és Martin Buber dialogikus, Istent szólító vallási filozófiája állott közel. 1957 tájékán elsősorban a világnézet jelentősége és újraközelítése foglalkoztatta. Amint egy magyarázatában kifejtette: „…a hit – világnézet – nem csupán magatartásunkat szabja meg az egész külső valóság és ezen belül az emberi együttélés minden kérdésében, de egyben megismerésünknek és tudatalakításunknak egész életünkben mindvégig uralkodó alapélménye. A modern ember egész új ismeretelméletét ebből a fundamentális igazságból lenne a feladatunk levezetni. (Mily termékenyítő fejezete lenne ez egy filozófiai antropológiának!)”9 Mert: „…tudatalakításunknak végső és fellebbezhetetlen törvényhozója az ember érzéseinek világa.”10 De innen fakadnak veszélyek is: „Érzéseinknek e szupremáciájából bárki bízvást következtethetne egy erkölcsi relativitásra is: ha az érzés a mindenható, mely jogon követelhetek a másiktól etikus cselekedetet?”, jegyzi meg, hozzáfűzve: „Ez az (…) erkölcsi anarchia az egész mai egzisztencializmusnak a gyenge oldala…” A kiutat értelmünk cselekvésalakító normativitásától várta: „…ha értelmünk ott, ahol az érzésátalakítás volna a feladata, nem is lehet normatív; normatív lehet a valóságos cselekvéseink alakításánál. Attól – annyi más között -, hogy hitünknek a szolgálatában a másiknak a vesztét okozzuk (avagy a legnagyobb embertelenségtől: hogy ember embert bármely érzett igazság szolgálatában akármire is felhasználjon, hogy halott eszközként kezelje azt, ami cél: a másik embert!), ettől értelmünk, ha nagyon erős, visszatarthat bennünket.”11
Figyelmeztetésül nem egyszer, hanem szinte minden komolyabb vitánál lelkünkre kötötte Macaulay mondását: „A másiknak is lehet igaza. Igazunk lehet nékünk is, ellenfelünknek is egyszerre.” (Ugyanezt tette mottónak egy töredékben maradt esszé élére.) A humanizmus lényege a lelkiismereti szabadság tiszteletben tartása, és Mózes III. könyvének parancsa: „Bosszúálló ne légy, és haragot ne tarts a te néped fiai ellen, hanem szeresd felebarátodat, mint magadat” (XIX:18), és még inkább ennek újtestamentumi kiterjesztése minden embertársunkra.
Vallotta: „Aki humanista, sosem támadhatja a másiknak az érzéseit. Nem sértheti. A humanizmus alapvető követelése: hagyjuk a másikat a maga módján üdvözülni.”12
Talán ma is átsüt a gondolatokon a másik ember iránt érzett tisztelet és felelősség, aminek a nagyon nehéz idők (1957-1958) különös jelentőséget és hátteret adtak.
A társadalmi „atra cura” az értelem küzdőterein Ernő bácsi szerint nem fegyverletételt, hanem szellemi kihívást jelent. Az értelem emberéhez, az értelmiségihez (ki nem föltétlenül értelmiségi foglalkozású, mint ahogy másfelől: nem minden értelmiségi foglalkozású lesz értelmiségi valójában) mindenkor hozzátartozik a valóság kritikai szemlélete. Ha ebben helyet kap önmaga korlátainak ismerete, amely önkritikára késztet, és ha híjával van a hübrisznek, a bukott angyalok és önhatáraikat nem ismerők dölyfének és az azt követő torzulásnak, akkor a szellemi elit, az értelmiségi a nagybetűs Lét részévé is lehet. Erről szólva mondja: „…az elit – tudni kell! – sosem volt jó alattvaló. Ma sem lenne. Nem is lehetne: mihelyt megpróbálná, megszűnnék elit lenni. Minden elit természeténél fogva, szellemi rangja jussán dialektikus. Ez a dolga. Ezzel szolgálja a valóságot, amit sohase igazolni kell – valóság erre nem szorul: soron van -, mindig javítani! Az elit, ha csakugyan az, erre van rendelve: a dialektikára, ami – Marx a tudója – ’nem a meglévőt övezi dicsfénnyel’, de ’velejéig bíráló és forradalmár ’.”13
4.
Szilágyi Ernő magát a zsidó kulturális hagyományból, a magyar nyelvi és emberi környezete közegéből, a közép-európai szellemiséget sugárzó Budapestből, a k. u. k. birodalom e nagy formátumú központjából eredeztette. Bár a cionizmus kulturális ágához is odatartozott, mégis Arany János nyelve nyűgözte le, és ahhoz a réteghez tartozott, kit zenében Bach, Beethoven, Wagner, Mahler, képzőművészetben a nagy gyűjtőközpontok – a budapesti Képzőművészeti Múzeum, a bécsi Kunsthistorisches Museum – termeiben lelte meg érzékei esztétikai öntudatát – Rembrandt, Breughel, Dürer, Goya műveiben, és ezeken túl Csontváry-Kosztka. Gulácsy, Rippl-Rónai, Kokoschka képeiben, vagy a kimagaslónak tartott isenheimi oltárképben.
A képzőművészetben is a valóság, az életkihívások és a sorssejtések nyomvonalát követte, akár esztétikai örömszerzésről, akár értelmezésről volt szó. Talán még a csendéleteket is ezzel a kettős igénnyel szemlélte. Éppen e területen lehetett tetten érni sajátos miszticizmusát, amely az emberi beleérző képesség, másba „átjáró” képesség maximumát hozta, és valami paranoiás szorongást is jelentett, de legalábbis a létszorongást magamagát. A rossz tapasztalatok, a szigorú önkritika és a szorongás késztette arra, hogy leveleit időnként mindenkitől visszakérje, és hogy írásait elégesse. Hiányérzete arra késztette, hogy élete legvégén szüntelenül az írott mai héber nyelv elsajátításával foglalkozzon, utolsó iskoláiként irkásfüzetekben éppen e nyelvgyakorlásai maradtak fenn. Többször is készült alijázni, „de Arany János nyelve mindig visszatartotta”.
Az idős Szilágyi Ernő tán abban különbözött korábbi énjétől, hogy szenvedélyesen kutatta, mi okozhatja azt a döntő pillanatban a nemzetekre és vezetőikre ráboruló szellemi és valóság iránti vakságot, mely azután téves sorsdöntésekhez vezet. A titkot ugyan föl nem lelte, de magának a jelenségnek sorsrontó valódiságáról a Széchényi Könyvtárban olvasott történelmi memoárok ismerete nyomán többször megbizonyosodott. A zöld mozgalmak filozófiai ágához hasonlóan a Föld kincseivel való visszaélések jeleinek sokasodása is rémítette. Az egyenjogúság parafrázisát élte meg a női nem önnön jellegének nők általi tagadásában és értékvesztésében. Maximalizmusa és tökélyre törekedése nehezen viselte el, hogy időnként és egyre gyakrabban tanítványai körében is az érzelmi gazdagság vagy annak igenlése nyákos szentimentalizmusba, a valóságkutatás sémás tapasztalati észlelésekbe és feldolgozásokba, vagy mindenáron megalkuvó pragmatikus megoldásokba torkollott. A munkaigényesebb, körültekintő, minden fontosat figyelembe vevő tanulmányozást sokszor a praktikus célzott tanulás, a hosszú távú gondolkodást a rövidtávra figyelmezés váltja fel. E hibákba szinte valamennyien időnként beleesve megélhettük, hogy dühösen otthagyott bennünket, és csak haragja csillapultával – hetek, hónapok múltán – tért vissza körünkbe.
A kereszténységhez kapcsolódását nem úgy látom, mint Somogyi Győző (bár nem kizárt, hogy neki van igaza). A kereszténységben a zsidó egyistenhit továbbvivőjét és eredményes kultuszát látta, amelyen keresztül az óhit törvényeiből az alapvetés a földkerekségen közkinccsé válhatott. A keresztény hit kihunyó félben is kulturálisan meghatározó, minőségadó, és ezt ő nem gyöngíteni, de – a világ érdekében is – erősíteni és megtisztelni kívánta. Ezért használta szinte protokollszerűen és mindig teljes tisztelettel a kereszténység igeformuláit. Lángolóan szólt Jézusról mint emberről és morális gondolkodóról. De e csaknem „ökumenikus” figyelmesség mögött ott volt a szigorú, a Törvényt teljességében megtartani akaró óhitű alapállása, az Istennel beszélő, sőt pörlekedő prófétautódok magatartása.
Halála, miről megkésve értesültünk, a konkrét személyi létének újra-eltűnését jelentette körünkből, anélkül, hogy szelleme és lénye eltűnt volna. Tanítását máig nem dolgozta föl igazából a mégoly hálás tanítványi emlékezet. Magát tanítónak mondta, de ennél több volt. Az együttes tanítványi emlékezet az etikai és esztétikai kultúrkincsek megújításának egyik előkészítőjét is föl tudná mutatni személyében annyi év után.
Címkék:1998-11