Volt itt egy ember… – 2001. december 6-án ülésezett a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriuma
Volt itt egy ember…
2001. december 6-án ülésezett a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriuma
Az ülés, melynek előre kiküldött napirendjén kilenc pont szerepelt, a beavatottak számára egyetlen kérdés miatt volt fontos: menesztik-e Sebes Gábort, a Mazsök irodavezetőjét, amint azt Eliézer Gilad, a kuratórium társelnöke már az eggyel korábbi ülésen is követelte (Szombat, 2001. október). (Eliézer Gilad korábban a Szochnut budapesti irodájának vezetője volt, és e minőségében kapta a társelnöki tisztet, amelyet az után is betölt, hogy a Szochnut-irodát már más vezeti.) Akkor az előkészítetlen javaslatot a kurátorok leszavazták, ezúttal azonban a Sebes leváltását szorgalmazók jobban felkészültek. Eliézer Gilad tízoldalas levélben sorolta fel az irodavezető vélt bűneit, amelyeket háromszor ekkora terjedelmű dokumentációval egészített ki. Sebes Gábor a maga részéről hasonló terjedelmű választ fogalmazott. Mindkét írást megkapták a kurátorok és a Felügyelő Bizottság tagjai.
A terjedelmes „vádirat” állításait három pontban lehet összefoglalni: Sebes Gábor felhatalmazás nélkül tárgyalt különböző nemzetközi fórumokon a magyarországi zsidóság kárpótlásáról; e tárgyalások ürügyén indokolatlanul sokat utazgatott; mindezekről nem informálta a kuratóriumot, melyet pedig köteles volt tájékoztatni. Sebes Gábor cáfolta a vádakat, részletesen leírva mind a külföldi utak célját és eredményeit, mind azokat az erőfeszítéseket, melyeket a kurátorok tájékoztatása végett tett.
Az ülés a napirend megszavazásával kezdődött. Az ülést vezető Tordai Péter Mazsihisz-elnök, a kuratórium alelnöke, az előzetesen kiküldött kilenc napirendi pontból az első négyet szavaztatta meg, melyek valamilyen módon a Sebes Gábor személye körüli vitákkal álltak kapcsolatban.
Az első napirendi pont a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) felfüggesztése volt. E kérdésben már az előző kuratóriumi ülésen elmarasztal ták az új szmsz kidolgozására felállított bizottságot, amely akkor nem végezte el a rábízott feladatot. A bizottság most pótolta mulasztását, és javaslatát előzetesen megküldte a kuratórium tagjainak. Ehhez képest meglepő volt az elsőként szót kapó Eliézer Gilad indítványa, mely szerint a régi szmsz nem felel meg a követelményeknek, ezért azt helyezzék hatályon kívül. Az új javaslatról szót sem ejtett. A kibontakozó vita tétje világos volt a bennfentesek számára: amennyiben nincs érvényes működési szabályzat, a kuratórium (illetve annak vezetői) kézi vezérléssel próbálják majd irányítani a Mazsök irodájának tevékenységét, gyakorlatilag kikapcsolva az irodavezetőt.
A kibontakozó vitában hamar megmutatkozott hol húzódik a frontvonal. A Sebes Gábor pártján állók mindenekelőtt csodálkozásukat fejezték ki, amiért a másik oldal tudomást sem vesz az új szmsz-ről, majd emlékeztettek, hogy érvényes szmsz nélkül az iroda nem is működhet. Cvi Ramot, a Zsidó Kárpótlási Világszervezet (WJRO) képviselője, aki a leghatározottabban állt ki a Gilad-féle javaslat mellett, közölte, hogy az alapszabály helyettesíti az szmsz-t. Korányi László (Magyar Zsidó Kulturális Egyesület) azt kérte, hogy a felfüggesztést pártolók legalább mondják el, miért nem tartják elfogadhatónak a beterjesztett új szmsz-t. Szeszlér Tibor (B’nai B’rith) keményen fogalmazott: a működési szabályzat hiánya törvénytelen, ha a kuratórium erre szavaz, bíróság előtt fogja a döntést megtámadni. „Tegye csak nyugodtan” – válaszolta Cvi Ramot.
Miután minden álláspont többször elhangzott, az elnök szavazásra tette föl a kérdést. Ez meglehetősen hosszadalmas eljárásnak bizonyult. Roppant nehézkesen sikerült megfogalmazni a szavazásra fölteendő alternatívákat és nagyon nehéznek bizonyult a kurátorokat rábírni, hogy odafigyeljenek. E gondok minden szavazás során újból jelentkeztek. A tizennyolc kurátor közül végül tizenegy szavazott az szmsz felfüggesztése mellett és hét ellene. Korányi és Szeszlér emlékeztettek, hogy e témában kétharmados többség szükséges, így a felfüggesztés nem léphet érvénybe. Cvi Ramot a veszni látszó ügyet visszahozta a sírból: közölte, hogy egyáltalán nincs is érvényes szmsz, mivel azt a kormány nem hagyta jóvá. Újabb vita bontakozott ki, hogy szükség van-e ilyen jóváhagyásra. A Sebes-pártiak részéről újból elhangzott, hogy vitassák meg a beterjesztett új szmsz-t. Az elnök úgy vélte, hogy a megszavazott napirend ezt nem teszi lehetővé. Erről újabb vita bontakozott ki, míg végül ügy döntöttek, hogy meghallgatják az ülésről készült magnófelvételt: ebből majd kiderül, mit is szavaztak meg. Tíz perc kényszerű technikai szünet következett, majd az elnök ismertette a magnón hallottakat. „Ki az, aki úgy értelmezi az elhangzottakat, hogy csak az első négy napirendi pontot szavaztuk meg?” – tette föl a kérdést. Tízen így értelmezték, így az szmsz témáját levették a napirendről.
Mindjárt ezután a második – súlyosabb – csörte következett: az irodavezető beszámolója. Zoltai Gusztáv, a kuratórium társelnöke, a Mazsihisz és a Bzsh ügyvezető igazgatója mindjárt megadta az alaphangot: Sebes válaszoljon az ellene felhozott vádakra. Senki sem vette észre, hogy az irodavezetőt ily módon azonnal a vádlott pozíciójába kényszerítik. Sebes Gábor nem bocsátkozott hosszas vitába: emlékeztetett írásban kiküldött válaszára, majd ügy összegezte a vádak lényegét, hogy őt bűnbaknak akarják fölhasználni, amiért a Mazsök kezelésébe adott ingatlanok nem versenyképesek a roppant nagy budapesti túlkínálat közepette. Eliézer Gilad elismételt vádjai közül néhányat, Korányi László komolytalannak nevezte az ezek alátámasztására csatolt szakvéleményeket.
Várszegi Dóra, a kormány képviselője tűrhetetlennek nevezte, hogy a személyes torzsalkodások lefoglalják a Mazsök iroda idejét, s ezenközben előkészítetlen anyagok kerülnek a kurátorok elé. Döntsék el, hogy Sebes megy vagy marad, ha pedig úgy döntenek, hogy marad, akkor hagyják végre dolgozni! – mondotta. Szavait egyetértő hangok fogadták. Csatlakozott hozzá Örley Pál a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete küldötte, aki közölte: ha ezek a torzsalkodások nem szűnnek meg, szervezete tiltakozásul felfüggeszti tagságát a kuratóriumban. Korányi László a Pénzügyi Bizottság elnökét kérte, hogy számoljon be a végzett munkáról. (A bizottság feladata volt, hogy – a vádak jogosságát vizsgálandó – független könyvvizsgálók bevonásával ellenőrizze a Mazsök-iroda gazdálkodását.) A megszólított Weisz Péter nem reagált, helyette Zoltai Gusztáv olvasta föl a szakértők jelentését: szándékos visszaélésre utaló jelet nem találtak. Engländer Tibor, a Cionista Szövetség elnöke, aki a Mazsihisz égisze alatt vesz részt a kuratórium munkájában, ennek ellenére úgy nyilatkozott: nem tudja, hogy a felhozott vádak közül mi igaz és mi nem, ám a helyzet tarthatatlan, amire az irodavezető távozása az egyedüli megoldás. Talyigás Katalin (Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány) viszont a Mazsök-iroda munkatársainak Sebes Gábort támogató levelét olvasta fel (lásd külön).
– Ki fogadja el Sebes Gábor beszámolóját? – tette föl a kérdést szavazásra az elnök, ám a kurátorok figyelmét nem sikerült fölkeltenie, mire áttért a harmadik napirendi pontra, ami a „személyi ügyek” nevet viselte. Ezen címszó alatt a korábbi témát folytatták tovább: Eliézer Gilad immár hivatalos formában is beterjesztette a Sebes Gábor leváltásáról szóló indítványát. Hosszadalmas vita után eldöntötték, hogy a kérdésben kétharmados, titkos szavazás szükséges. Ugyancsak vita tárgya volt, hogy fölmentés esetén ki végezze tovább a napi teendőket. A mérsékeltebbek ügy vélték, a felmondási idő végéig Sebes Gábor maradjon a helyén. A kuratóriumban helyet foglaló másik izraeli, Or Csillag Shai oda nyilatkozott, hogy erre nincs szükség. (Ő már a kétharmados többség szükségességét is megkérdőjelezte.) Engländer Tibor ügy vélte: Sebest hagyni kell méltósággal távozni.
Ne temesd még el! – figyelmeztette Szeszlér Tibor.
-
Én csak a becsületét akartam megvédeni! – tiltakozott a megszólított.
-
Sikerült – hangzott a válasz.
Ezután Korányi László tartott rövid védőbeszédet Sebes mellett, amire Eliézer Gilad válaszolt. Kiosztották a szavazócédulákat. majd néhány sikertelen kísérlet után meghatározták, mit jelent az „igen” és a „nem” szavazat. Rövid procedúra után ismertették az eredményt: 14 fő voksolt a leváltás mellett, 4 fő ellene. Sebes Gábort menesztették.
-
Hogyan tovább? – tette föl a kérdést Várszegi Dóra. Vita bontakozott ki a felmentés nyomán előállott teendőkről. A kurátorok többsége – immár kabátban, állva, a szokásos szavazási zűrzavar közepette – úgy döntött, hogy a felmentett irodavezető december 20-ig járhat be munkahelyére, és csak azért, hogy a folyó ügyeket átadja a Kurátor Kft-nek. (A cég eddig a Mazsök könyvelését végezte.)
Tételesen adja át! – emelte föl az ujját Eliézer Gilad.
Zoltai Gusztáv (szintén kabátban) figyelmeztetett, hogy mindenképpen szavazni kell a pénzügypolitikáról, a pályázati bizottság javaslatairól, valamint az aktuális ingatlanügyekről. – Ezeket a napirendi pontokat nem szavaztuk meg – közölte az elnök. Az ajtó felé húzódó kurátorokra Várhegyi Dóra szólt rá: üljenek le a fenekükre! Az ifjú hölgy szigorától megszeppent javakorabeli férfiak erre levették kabátjukat, visszaültek a helyükre, és nekifogtak a pénzügyi kérdések megtárgyalásának.
Részletek Eliézer Gilad „vádiratából”
Alulírott: Gilad Eliezer, mint a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványának társelnöke, a World Jewish Organization delegáltja, a Közalapítvány Kuratóriuma és Sebes Gábor úr Közalapítványi Titkár közötti véleménykülönbségek, Sebes Gábor úr jelenlegi státusza vonatkozásában, a rendelkezésemre álló iratok és információk alapján, az alábbiakról tájékoztatom:
-
2000. június 16.-a és 2001. február 8.-a közötti időszakban a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány működését a Kuratórium mandátumának hiánya ellehetetlenítette. A helyzetből következően, illetve azóta álláspontom szerint folyamatosan Sebes Gábor úr, mint a Közalapítványnak, az adott időszakban hivatalban lévő, és korlátozott jogkörű képviselője többször és súlyosan megszegte a hatályban volt. illetve hatályban lévő. a Közalapítványt és a Kuratórium tevékenységét, működését szabályozó Alapító Okirat és az SzMSz rendelkezéseit valamint a Kuratóriumi Iroda és a Közalapítványi Titkár vonatkozásában meghatározott Közalapítványi Irodai Ügyrendjét is.
Nevezett hatáskörét, eljárási és képviseleti jogosultságát többször áthágta, megszegte, tájékoztatási kötelezettségét, sem a hivatkozott „interregnumra” vonatkozóan, sem pedig egyéb ügyekben, általánosságban ezt a mai napig nem teljesítette. Sebes Gábor a tájékoztatás látszatát keltve, a Kuratórium társelnökeinek. az Alapító delegáltjainak, a Kuratórium itt fel nem sorolt tagjainak külön-külön, rendszertelenül, nem hivatalos megbeszéléseken ad át időnként egymásnak ellentmondó információkat.
-
A Titkár úr fenti „tájékoztatási módszereivel” munkáltatóit, feletteseit, a Közalapítvány Kuratóriumának tagjait egymás ellen hangolja, a Kuratórium egységét, a Kuratórium tagjaink küldött különböző tartalmú levelekkel, szóbeli információkkal megbontja, intrikál, a Közalapítvány Kuratóriumának tagjait és Alapítóját harmadik személyek felé rossz hírbe hozza, lejáratja.
Egyetlen, a Közalapítvány vonatozásában létrejött okirat (Alapító Okirat, SzMSz, ügyrendek), illetve kuratóriumi határozat sem adott illetve ad felhatalmazást a Közalapítvány Titkára részére, hogy a magyar zsidóság kárpótlásával kapcsolatban önállóan tárgyalásokat folytasson, okiratokat ellenjegyezzen, médiaszerepléseket vállaljon, nyilatkozatokat tegyen, sajtóértekezleteket tartson, és általában azzal, mint a magyar zsidóság felelős képviselője foglalkozzon.
Ennek ellenére Sebes Gábor úr a zsidó kárpótlások ügyében többször járt az Egyesült Államokban. Németországban, Ausztriában, Izraelben, de utazott Litvániába, Belgiumba, Csehországba, Svédországba, Franciaországba és Spanyolországba is általában a Közalapítvány szervezésében, annak költségére.
Ezen utazások – az indokoltságon és a több tízmillió forintot kitevő előzőleg nem egyeztetett, utólag pedig nem igazolt költségviselésen kívül vagy éppen ezért -, felvetnek egyéb, a legenyhébb megítélés szerint minimum a jóhiszemű hatásköri túllépés és az engedély nélküli költségviselés kérdéseit.
Sebes Gábor válasza az idézett vádakra
Az I. pontban szereplő vádakat Gilad úr semmivel nem támasztja alá. az abban foglaltakat visszautasítom. Az 1. számú mellékletben cáfolatul csatolom a Kuratórium 2001. május 3-i ülésére előterjesztett és megtárgyalt beszámolómat, amit a Kuratórium egyhangúan és jegyzőkönyvi köszönettel elfogadott.
Nem tudom, hogyan kell a „tájékoztatás látszatát kelteni”. Az SZMSZ 3.§ /11/ szerint „A Közalapítvány Irodájának működéséről a Titkár a Kuratóriumnak évente legalább két alkalommal írásban beszámol. A Titkár beszámoltatását ezen időszakokon belül is bármelyik kurátor kezdeményezheti.” Gilad úr nem kezdeményezett ilyen beszámoltatást. Emlékeztetek arra, hogy egy épületben dolgozunk Gilad úrral, telefonhívására mindig minden általa kért dokumentumot felvittem neki, illetve tetszőleges kérdésére szóban vagy írásban válaszoltam. Ugyancsak emlékeztetek arra. hogy Gilad úr a mai napig kiváló kapcsolatot tart Sessler Györggyel, aki gyakorlatilag minden tárgyaláson ott volt. minden irathoz hozzáfért, és aki szintén minden tájékoztatást megadott minden hozzá fordulónak.
A 2. pontban felhozott vádakat szintén semmivel nem támasztja alá Gilad úr. az abban foglaltakat visszautasítom. „A Kuratórium egységének megbontása”, „egymás ellen hangolás” „rossz hírbe hozom és lejáratom” a kurátorokat és különösen az Alapítót, azaz a kormányt (!) – ki vagyok én. hogy mindez hatalmamban álljon?!
Soha nem mint „a magyar zsidóság felelős képviselője” léptem fel. hanem mindig csak mint a MAZSÖK irodavezetője. Nem igaz, hogy nem volt erre kuratóriumi felhatalmazásom. A következő határozatok alapján jártam el:
8/1999: „A volt német tulajdonú üzemekben rabszolgamunkát végző emberek képviseletében sikerrel eljáró német és amerikai ügyvédek felajánlását, hogy a volt magyar kényszermunkásokat képviselik az amerikai és német bíróságok előtt, illetve a cégekkel szemben, a kuratórium elfogadja.”
10/1999: „A kuratórium felhatalmazza az irodavezetőt, hogy a Jewish Claims Conference és a német kényszermunkásokat képviselő ügyvédek számára végzett munkák finanszírozásáról szóló szerződéseket aláírja.”
116/2000: „Az iroda két alkalmazottja. Sebes Gábor és Sessler György a MAZSÖK nevében jogosult a teljes zsidó vagyon feltárásával, kényszermunkával, a biztosításokkal és az árjásításokkal kapcsolatos munkák szervezésére és irányítására. A nemzetközi tárgyalásokon mint szakértők vesznek részt. A felmerült költségek egészét a MAZSÖK viseli.”
126/2000: „A Kuratórium úgy dönt, hogy az Ausztriában árjásított vagy egyéb módon magyar zsidó tulajdonostól elvett, elrabolt és örökös nélkül maradt, valamint az árjásított, elrabolt magyar zsidó közösségi vagyon ügyében az iroda nyújtson be keresetet amerikai bíróságon. Az iroda folyamatosan működjön együtt ez ügyben a nemzetközi zsidó szervezetekkel, a magyar túlélők hazai szervezeteivel, a WJRO és a MAZSIHISZ által tervezett alapítvánnyal és a magyar túlélők külföldi szervezeteivel. Az esetleges kudarc költségei nem háríthatok a MAZSÖK-re.”
Egyéb felhatalmazások: SZMSZ 3.§ /6/ „… A Titkár – feladatai ellátása körében, a jóváhagyott költségvetés keretei között – önálló intézkedésre jogosult, a jelen szabályzatban átruházott hatáskörében önálló szerződéseket köthet, megbízásokat adhat és kötelezettségeket vállalhat. Feladatai ellátása körében önálló aláírási joggal rendelkezik, amit kizárólag a Kuratórium által jóváhagyott Ügyrendjében ruházhat át.”
Zoltai és Tordai urak levele dr. Martonyi János külügyminiszter úrnak (6. melléklet)
Ami a médiaszerepléseket illeti: ha újságíró olyan kérdéssel fordult hozzám, ami az érdekeltek tájékoztatását, jogérvényesítését szolgálta, legjobb tudásom szerint válaszoltam rá. Ha koncepcionális vagy politikai jellegű volt a kérdés, a tisztségviselőkhöz irányítottam. Sajtóértekezletet nem tartottam, de ha meghívtak, részt vettem. A kárpótlást nemzetközi szinten irányító és képviselő szervezetek hatalmas erőfeszítéseket tettek azért, hogy a médián keresztül is minden potenciális igénylő figyelmét felhívják a jogaira. Miért tagadtam volna meg a részvételt ebben a közös erőfeszítésben?
Címkék:2002-01