Rekviem gyermekkoromért
VÁRNAI PÁL
Amikor utazom, szép tájakon járok, eszembe jut Halas, és amúgy félkomolyan megjegyzem: „Azért Halas mégiscsak szebb.” Ha gyaloglás közben egy távolságot kell felbecsülnöm, mondjuk egy kilométert, számomra akkor is a halasi Kossuth utca és a fasor hossza a mérce a vasútig.
Tulajdonképpen csak tizennyolc évet töltöttem Kiskunhalason, a deportálást leszámítva csak tizenhetet. Eltekintve emigrációm első tíz évétől, amikor amnesztia híján azt nem tehettem, azóta is visszajárok, ha lehet, évente többször is. „Nincs már ott senkim”, „most már igazán nincs miért odamennem”, hallom olykor másoktól. Lehet, hogy én sokaknál hűségesebb halasi lennék? Ezen is tűnődöm most, amikor ezeket írom. Amíg anyám élt, természetes volt, hogy több időt töltök Hála, még úgy is, hogy a tengerentúlról kellett idejönnöm. Azután már csak néhány ismerős maradt, pár osztálytárs, meg az időnkénti érettségi találkozók. Milyen jó is volt még olyan ismerősökbe botlani, akik még mesélni tudtak anyámról, „Rózsikáról”, apámról, vagy még ismerték nagyszüleimet! Egyszer, már az is régen volt, a városi szállodában vettem ki szobát. Pár szó után a szívélyes portásnő elkezdte sorolni, hogy „Magukból” kik is élnek még Halason. Mégiscsak a „Magukbólok” közé tartozom, – gondoltam. Akkoriban Halason már csak egyetlen stabil pont maradt a számomra, Grosz Klári néni, az ugyancsak távol élő Imre barátom édesanyja. Mindig „drágámnak” szólított, miként gondolom, legtöbbünket. Úgy állítottam be hozzá, mint aki hazajön. Azonnal kérdésekkel árasztott el, melyek éppen izgatták soha nem pihenő szellemét: görög műemlékekről, mitológiáról, egy- egy szó etimológiájáról: „Te biztosan tudod”. Hányszor kellett szegénynek csalatkoznia! Most már csak a múlt maradt meg nekem, a város, az utcák, a régi házak, egy-egy, a régmúltból előbukkanó már idős arc, s természetesen a zsinagóga, gyermekkoromat felidéző udvarával, és hát hogyne lenne ott, a temetőm, a holtak, akik között nevelkedtem.
Merthogy én nemcsak halasi vagyok, hanem halasi zsidó is. Gyermekkorom biztonságát, azonosságtudatát jórészt közeli és távolabbi családom, neveltetésem zsidó tradíciói határozták meg. Schwarcz nagyszüleimet, Mihály bácsit, a nagytekintélyű hitközségi elnököt már nem ismerhettem, de jól emlékszem Icig bácsira, az ő hosszú fehér szakállú unokatestvérére a dájánra, akit kilencvenkét évesen vittek el meghalni. Bennem élnek a Winter nagymamánál, Esztikénél töltött péntek esték, ahogy gyertyagyújtás közben, lehunyt szemmel titokzatos szavakat mormol. Meg a becsinált leves és az ünnepi mézes sütemény.
Más péntek estéken templomba mentünk apámmal, aki a kornak megfelelően, jó zsidó és jó magyar is volt egyben. Királyáért harcolt és sok-sok éremmel tért vissza az első világháborúból, de a helyi zsidó életben is aktív szerepet vállalt. Rendkívüli erejű sportember volt, amellett vakmerő, becsületes és igazságszerető, akinek diákcsínyeiről, majd hőstetteiről számos történet járta. Egy ízben, például, a Kálmán szanatórium erkélyéről, ahol akkoriban laktunk, megpillantotta, amint szemközt, a Dohány tisztelendő úr ablaka alatt suhancok zsidóztak. Apám gyorsan felmérte a helyzetet és anyám kérdésére, hogy „hova rohansz Karcsi?” válasz nélkül, pizsamájára kapott köpenyében, pillanatok alatt a helyszínen termett és szanaszét dobálta a hívatlan vendégeket. Sajnos, 1944-ben őt is elhurcolták.
Ortodox hitközség volt a miénk, de szüleim már nem tartoztak a szigorúan vallásosak közé. Az ünnepek azért eseményszámba mentek, előírásait nagyjából betartottuk, a zsíros és tejes edényeket elkülönítettük, megünnepeltük a purimot, a húsvétot és a sátoros ünnepet, böjtöltünk, templomba jártunk. Ám mindig türelmetlenül vártuk a csütörtöki napot, amikor is estefelé megjelent apám egy finom illatú kis csomaggal, melyből jóízű felvágottak kerültek elő. Az abrosz egyik sarkát felhajtottuk, és a férfiak, apám, Iván bátyám meg én, ha nem is bűntudat nélkül, vétkeztünk. Voltak persze zsidó nagynénéim és nagybácsikáim is, akik mindig szívesen látták unokaöccsüket boltjaikban. Szüleim baráti köre és társasága is nagyobbrészt zsidókból állt. Széleskörű társasági élet folyt: kulturális rendezvények, klubok, kártyapartik, nagy séták, strandolás, csónakázás a közeli tavakon, ping-pong csaták, az utóbbi a mi udvarunkon. Kisgyerekként védettnek éreztem magamat az egyre ellenségesebb környezetben. Ahogy azonban szorult a hurok, én is át kellett hogy érezzem a mindennapok szaporodó nyomorúságát, szüleim egyre súlyosbodó gondjait, az üldözés és kirekesztés kezdeteit, az időnként engem is elérő zsidózás megalázó élményét.
Azután ott volt a templomudvar, benne az imaházzal, az iskolával és az udvarban lévő sok lakással, azoknak színes, tarka lakóival. Mennyi emlékezetes órát is töltöttem ott hat és kilenc éves korom között, mielőtt elvittek bennünket. Már első éves koromban büszke voltam földrajztudásomra, arra, hogy tanítónőm, Schütz Olga néni mindig engem szólított, amikor valamelyik felsős adós maradt a válasszal. Ő sem jött vissza szegény, ahogy mondani szokás manapság. A leggondtalanabb órákat azonban a tágas udvaron töltöttük. Versenyt futottunk, verekedtünk, „adj király katonát” játszottunk, labdáztunk, dióztunk. Az istentisztelet alatt is gyakran kiszöktünk a templomból, a felnőttek nagy méltatlankodására. A templomudvar lakásaiban és a szomszédos házakban éltek a hithűek, a hitközség alkalmazottai, akiknek élete a vallás körül zajlott, közöttük számos fedett fejű, szakállas, pajeszos zsidó. Aki ma belép a néma udvarba, aligha képzelheti el azt a zsivajt és nyüzsgést, amely ennek az udvarnak a jellemzője volt. Ahogy egy korombeli fiú, Zafír Sáji megjegyezte: „Nekünk nem kell színházba menni, a színház itt van.” Olykor a nagytekintélyű és szigoráról ismert Dohány tisztelendő is feltűnt az udvarban – ő is ott lakott -, ilyenkor sietve szétrebbentünk. A ház népe többnyire sokgyermekes volt. Herstikék, a kántorék, szép énekhangú, gyönyörű gyermekeikkel, Lebovicsék, a sakterék, Brachék, ha jól emlékszem, Katzék és sokan mások. Nehéz nosztalgia nélkül visszagondolni az akkori zsidó élet gazdagságára, sokszínűségére. Mintha egy kelet-európai stetl-et látnék magam előtt, mely világ, sajnos, ma már csak filmeken és fotókon látható. A mi gyermekkorunk meg különösen rövidre lett szabva. Újabban sokat próbálkoztam az ügyben, hogy valahogyan rekonstruáljam azokat az időket, hogy megidézzem elemi iskolai éveimet. Levéltárakban és könyvtárakban nyomoztam, hátha rábukkanok az iskola évkönyveire, osztálytársaim névsorára, de mindhiába. Tudom, páran még itt élnek Magyar- országon, Kiskunhalason meg Budapesten, vagy szétszórva a világban, másokat, mint Berger Lacit vagy Frommer Illést, családjukkal együtt elnyelte a kémény füstje. Szegény dadogós Singer Imit pedig golyó találta fejbe a vonaton, Bergen-Belsen és Theresienstadt között, 1945-ben. Egyes korosztályokról viszont találtam adatokat. Megtudtam például, hogy anyám, Winter Rózsi, magaviseleté rendre „ernyedetlen” volt.
Hittanórára is jártunk, meg az un. „héderbe”, Feuerstein bácsihoz, a nagy héber költő, Avigdor Hámén rokonához. Sem óráit, sem őt nem, kedveltem. Mint a kor számos pedagógusának, neki sem kellett sok ahhoz, hogy jó erősen megcibálja a fülünket. Van egy olyan szóbeszéd is, hogy egyszer, amikor bátyámmal ezt tette, apám bement, és meghúzta a rettegett Feuerstein bácsi fülét. Ha nem is így történt, füleimnek mindig jól esett ezt hallani. Egy másik verzió szerint apám csupán körlevelet küldött szét tiltakozásul hit- sorsosainak. Nyugodjanak mindketten békében. Tanulni, meg játszani a háború után is jártam a templomudvarba, akkor már mint ifjú cionista. A bicegő Scheiber chavér igyekezett ott felkészíteni bennünket arra, hogy majd egy jövendő zsidó állam hasznos és öntudatos polgárai lehessünk.
Szülők és nagyszülők, nagynénik és nagybácsik, meg a sok többi néni és bácsi, a rőfös és élelmiszerboltok, a közszeretetnek örvendő Steinek doktor bácsi, a Kálmán meg a Bálint doktorok, Práger Sándor bácsi, a Rácz patika, a többségükben púpos és kivételes szellemiségű Grosz család, anyám munkaszolgálatban elpusztult fiatal öccsei, a „Daru madárt” gyönyörűen éneklő Karcsi és a csodálatosan verset mondó, éppen végzett nagyreményű színész, Várnai (Winter) László: közülük ma már senki sincs. Emlékeim nélkül csupán csak turista lennék Halason. Áll még ugyan pár ház a régi Halasból: Winter nagyszüleim „főszögi” háza, benne a kisbolttal, ahova éjjel-nappal becsöngethettek petróleumért meg rézgálicért a velünk harmóniában élő, környékbeli parasztok. Áll még egyik-másik egykori lakásunk épülete is, az iskolák, a gimnázium, apám üzlete, a Hecht ház, amely gettónkul szolgált, a zsinagóga és a temető.
Szeretem a kisváros fákkal szegélyezett, apró girbe-gurba utcáit, parányi tereit, a zsákutcákat, az un. „sutlikokat”. Bár engem is lezsidóztak párszor ott, még a háború után is, és ha emlékeim nem is mindig kellemesek, ellenérzéseimnél mindig erősebbek maradnak kötődéseim Halashoz, amely elindított életutamon.
Ahogy a magyarok szeretik mondogatni, hogy a világban mindenütt vannak magyarok, a halasiak is számon tartják a Halasról elszármazottakat. Elszakíthatatlanok az én halasi gyökereim is.
Címkék:2001-06