Van-e bűnös nép?
A holocaust litván szemmel
Magam is egyike vagyok a holocaust túlélőinek, s életem tekintélyes részét annak szenteltem, hogy felderítsem és megértsem ennek, az emberiség történetében példátlan bűntettnek az eredetét. Senki nem vitathatja, hogy a vészkorszakért Hitlert és a nácikat teljes felelősség terheli. De én arra voltam kíváncsi, hogy vajon ez-e a teljes és a végső igazság, azaz hogy kizárólag és egyedül Hitler és a nácik viselik-e a felelősséget a szörnyűségekért. Vizsgálódásaim arra a végkövetkeztetésre vezettek, hogy nem. Amire jutottam, az ugyan nem eredeti felfedezés, inkább olyan igazság, amely nem eléggé köztudott és nem épült bele szervesen a holocaustról való általános tudásba. Ez a magyarázata, hogy miért kezdtem foglalkozni azzal a kérdéssel, hogy Hitleren és a nácikon kívül terhel-e másokat is felelősség, s ha igen, kiket és menynyiben. Másként fogalmazva: a kollektív felelősség az, amit vizsgálni kívánok.
Bizonyos mértékig legalábbis osztoznak a felelősségben az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország akkori vezető politikusai. Gyakorlati politikai megfontolások miatt ugyan, de valójában szántszándékkal nem segítettek a zsidóknak elhagyni Németországot, meggátolták, hogy Madagaszkárban menedékre leljenek, s ebben az értelemben abba az irányba lökték Hitlert, hogy a „végső megoldáshoz” folyamodjék. Mégis, Nyugaton senki nincs, akit akkora felelősség terhelne a holocaustért, mint Sztálint. 1929 és 1933 között kíméletlenül kiirtott legalább 10-15 milliónyi szorgos parasztot. Ő volt az első, aki a huszadik század politikai gyakorlatában bevezette a „végső megoldás” módszerét, s ezzel mintát teremtett és példát kínált fel másoknak. A „végső megoldás” leckéjét Sztálintól mindenekelőtt saját alattvalói sajátították el. A nácik által „felszabadítottak” közül sokan kíméletlen terrort zúdítottak azokra, akiket megtettek bűnbaknak, mondván: ezek miatt szenvedtünk mi annyit a szovjet uralom alatt. Erősen kétlem, hogy ha a nácik nem lettek volna szemtanúi, miként bántak „Sztálin tanítványai” a helyi zsidókkal, akkor egyáltalán az eszükbe jutott volna, hogy rászánják magukat arra, amit szép eufémizmussal „a zsidókérdés végső megoldásának” neveztek.
Európa különböző országaiban a lakosság bizonyos része szintén nem vétlen abban, ami a zsidósággal történt. Akadtak szép számmal, akik lévén maguk is antiszemiták, fenntartás nélkül támogatták Hitler antiszemita ideológiáját. Felsorakoztak a Führer mellé abban a hiszemben, hogy ezzel megmentik nemzetüket és az egész világot attól a pusztulástól, amelyet úgymond a zsidók hoznak rá. Leszámítva Leon Degrelle mozgalmát Belgiumban, a nácibarát pártok taglétszáma nem volt nagy, ám mindenütt léteztek ilyenek, és tagjaik mindenre elszánt, végletesen elvakult emberek voltak. Közülük kerültek ki később a kollaboránsok és a hitleri megszálló hatóságok tisztviselői. Amikor a nácik megszálltak egy-egy országot, találtak segítőkre azok között is, akiket nem meggyőződésük vagy érzelmeik vezettek. Hitlert magát is meglepte, hogy a legkülönbözőbb országokban mennyien vállalkoztak együttműködésre önkéntes alapon, s ennek a csodálkozásának jó néhányszor nyíltan hangot is adott az Asztali beszélgetések tanúsága szerint.
Az európai zsidók holocaustja titkos politika volt. A nácik különös gonddal ügyeltek arra, hogy semmi ki ne szivárogjon és a németek ne szerezzenek róla tudomást. Alkalmasint ez az oka annak, hogy a haláltáborok többnyire Kelet-Európában létesültek és a személyzet jobbára nem németekből állt. Csak a legfőbb vezető tisztségeket töltötték be németek, de ezek is mind Himmler SS-ének legmegbízhatóbb tagjai köréből kerültek ki. A többiek, vagyis az őrszemélyzet, a felügyelők, az adminisztrátorok, sőt a kivégző-osztagbeliek is mind vagy helyi emberek voltak, vagy külföldiek. A lengyelországi haláltáborokban például zömmel ukránokból és lettekből verbuválódott az őrség és a kivégzőosztagokban szintén ezek szolgáltak. A litván fővárosban, Kaunasban felállított gettóban, ahol szökésemig két és fél éven át magam is éltem, orosz önkéntesek segédkeztek a németeknek, s 1943-ban és 1944-ben ezek az orosz önkéntesek jártak az élen a foglyok meg- kínzásában és abban, hogy szörnyűbbnél szörnyűbb halálnemeket találjanak ki. Táborszolgálatot teljesítettek Jacques Doriot légiósai, valamint francia önkéntesek, akiknek az alakulatai a németek oldalán harcoltak a keleti fronton. Holland nácik is szolgáltak német egyenruhában, az ő feladatuk volt, hogy jó hajcsárokként munkára kényszerítsenek bennünket, őreink és meg- kínzóink azonban rendszerint helyi litvánok voltak, s csak a táborparancsnok, a három váltásnyi őrszemélyzet mindhárom parancsnoka és a gettó műhelyének vezetője volt német.
Egyszóval, a szervezet végrehajtó gépezetében a németek a kisebbséget alkották. De ez ne tévesszen meg senkit, mert a „holocaust-vállalkozás” fő szervezői és legfőbb irányítói németek voltak, s őket nagyobb felelősség terheli, mint azokat, akik az általuk kitervelt és létrehozott gépezetet működtették. A felelősség mértékét tekintve az első helyen állnak a náci vezérek, akik elhatározták a holocaustot, utánuk következnek a közepes beosztású SS-ek és Gestapo-hivatalnokok (az olyanok, mint Eichmann), akik megszervezték a döntés végrehajtását, majd a létra alsó fokán állnak a táborparancsnokok és a haláltáborok más vezető tisztviselői, akik a parancsot végrehajtották.
A főbűnösök németek voltak, de ez nem úgy értendő, hogy a németek mind bűnösek lettek volna. A német nép jó része nem volt belekeverve ebbe a dologba, sőt nem is tudta, hogy mit csinálnak a zsidókkal „ott, a messzi Keleten”. Jogos persze az a kérdés, hogy ugyan milyen erkölcseik lehettek azoknak a németeknek, akik a felzaklató tények elől a homokba dugták a fejüket, és arra a kényelmes álláspontra helyezkedtek, hogy amiről nem tudok, az nincs is. Ámde semmiképpen nem állítható, hogy közvetlen cinkosai lettek volna a náciknak, hogy bűnrészesség terhelné őket a nácik bűntényei miatt.
De ha valaki a „nem akarok tudni róla” álláspont erkölcsösségét firtatja, az ne feledje egyetlen pillanatra sem, hogy a totalitárius rendszerben az ember micsoda bizonytalanságban él, mennyire nem számít és milyen tehetetlen. S arról sem szabad megfeledkezni akkor, amikor a németek bűnösségét feszegetjük, hogy Hitler a hatalmat a német szavazók alig több mint egy- harmadának a támogatásával szerezte meg (az 1932. júliusi választásokon 36,5 százalékot kapott, az utolsó szabad választáson, amelyet a második világháború befejezése előtt tartottak 1932 novemberében, 33,1 százalékot). De akik rá szavaztak, azok sem mind arra adtak felhatalmazást, hogy bevezesse a nürnbergi törvényeket, a zsidó holocaustról nem is beszélve. Hitler teljességgel tisztában volt azzal, hogy a német nép szemében törvénytelen az, amit a zsidókkal csinál, s pontosan ez a magyarázata annak, hogy oly kínos gonddal, már-már összeesküvésszerűen titkolta és rejtegette a német nép elől a holocaustot, s gyakorlati megvalósításának terepéül idegen nemzetek területét választotta és idegen nemzetek fiait a kivitelezéshez. (Németországból a zsidók tömeges deportálása „Keletre” 1943-ban kezdődött, s amint megérkeztek, azonnal meg is semmisítették őket. Az egész akciót viszont ügy tálalták a német közönségnek, hogy a zsidókat munkára viszik, és a keleti fronton segédkeznek a német hadseregnek.)
A holocaust tehát valóban egy összeesküvés volt, amelyet egy ideológiailag elvakult uralkodó csoport terveit ki és valósított meg. összeesküvés abban az értelemben, hogy nem is csak a német nép, hanem a közvetlenül érintett náci párt háta mögött szőtték. Nincs olyan nép, amelyet a maga teljességében felelőssé tehetnénk érte. Viszont valamennyi népen belül felelősek mindazok – legyenek akár németek, akár nem -, akiknek személyesen részük volt benne. Mert kollektív bűnösség nincs, de igenis van egyéni bűnösség, s ez terheli mindazokat, akiknek szerepük volt a holocaustban. Akkora a felelősségük, amekkora a szerepvállalásuk maga.
A nácik megszállta országokban, Litvániában és mindenütt, a zsidóság és a holocaust tekintetében a lakosság három élesen elkülöníthető csoportra osztható. Volt egy kis töredék, amelyik tevőlegesen együttműködött a nácikkal, segítségükre volt abban, hogy üldözzék és elpusztítsák a zsidókat. Volt egy másik kisebbség, amelyik minden kockázatot vállalva mentette a zsidókat. És volt a nagy többség, e két kisebbség közé ékelődve, amely élte a maga megszokott életét, és amennyire csak tehette, sem a nácikkal, sem a zsidókkal nem törődött. Ezen a többségen belül mindenféle emberek voltak. Egyesek többé vagy kevésbé rokonszenveztek a zsidókkal, mások kisebb vagy nagyobb mértékben ellenséges érzelmeket tápláltak velük szemben. És akadtak soraikban olyanok, még ha csupán kis számban is, akik azon a nézeten voltak, hogy a zsidók megérdemlik a sorsukat, összességében azonban ez a többség közömbösen nézte, mi történik a zsidósággal, s bármilyen érzések is töltötték el őket a zsidók iránt, arra hivatkoztak, hogy nem tehetnek semmit, nem tehetnének még akkor sem, ha akarnának.
Legkönnyebb megérteni a közömbös többség és az önfeláldozó zsidómentő kisebbség magatartását. Nietzschével szólva „emberek voltak, túlságosan is azok”. A kollaboránsok vegyes népséget alkottak. Találni közöttük bűnöző típust, torz lelkűeket, gyilkosokat, rablókat, betörőket, szadistákat, monomániás őrülteket és természetesen beteges antiszemitákat. Nem kevesen keveredtek közéjük olyanok is, akiknek sem politikai, sem ideológiai okuk nem volt gyűlölni a zsidókat. Csatlakoztak a halálkülönítményekhez emberek olcsó számításból is, mert szemet vetettek zsidó javakra, a lakásaikra, ékszereikre, vagyonukra, s némelyek közülük nem átallottak hullarablásban is segédkezni.
Elhangzott számtalanszor az az állítás, hogy a holocaust az emberiségnek tett jó szolgálat lett volna. Egy kivégzőosztag litván parancsnoka vallotta 1952-ben, amikor tömeggyilkosságok elkövetése miatt bíróság elé állították, hogy „embert sose öltem, csak kommunistákat és zsidókat”. Vajon igaz-e az, hogy a kettő ugyanaz, illetve hogy a szovjet uralom valóban zsidó uralom lett volna? Ez egyszerűen rágalom és hazugság. A háború előtt 240 ezer zsidó élt Litvániában, az egész népesség nyolc százaléka. Zömük ortodox zsidó volt, akiknek a kommunistákhoz semmi közük nem volt, azon kívül, hogy lévén hívő emberek, ellenszenvvel tekintettek rájuk. Kommunista vagy kommunistabarát az asszimiláltak köréből került ki, de nem sok. Két-, maximum háromezerre tehető a számuk, törpe kisebbség egy amúgy is parányi kisebbségen belül. S számomra a legmeglepőbb az, hogy nemcsak a zsidók gyilkosai és a zsidógyűlölők, de sokszor objektív emberek is teljesen figyelmen kívül hagyják azt a nyilvánvaló tényt, hogy a szovjetek üldözték a zsidókat, s meg kell mondani, még nagyobb mértékben, mint a nem zsidókat. A szovjetek szemében első számú közellenség volt a polgárság, márpedig Litvániában a polgárság túlnyomórészt zsidókból állt. 1941-ben több mint 31 ezer embert hurcoltak Litvániából Szibériába; legalább húsz százalékuk zsidó volt, a többszöröse annak, mint amekkora a zsidóság arányszáma a litván lakosságon belül.
A holocaust mély nyomokat hagyott a zsidóságban, de az őket körülvevő nem zsidó közegben is. Traumatikus élmény volt ez zsidók és nem zsidók számára egyaránt. S az okozott traumát feldolgozni és leküzdeni nem könnyű egyik részről sem. A vészkorszaknak talán a legszörnyűbb öröksége éppen az, hogy minden oldalról egész nemzeteket vagy ennek összefüggő részeit vádolják meg azzal, hogy kollektív bűn terheli őket, s nincs meg a kellő hajlandóság a disztingválásra. Arra, hogy különbség tétessék bűnös, ártatlan és erényes között, holott minden nép így oszlik meg, a németség éppúgy, mint a zsidóság vagy bármelyik másik. Így áll a dolog a lengyelekkel, a litvánokkal és az európai történelem e véres drámájában érintett valamennyi néppel.
A nácizmus eltűnt a történelem süllyesztőjében és a kommunizmust sem sok választja el ugyanettől a sorstól. De a rettenetes örökség nem tűnt el, s ez termékeny talaj ahhoz, hogy megint színre lépjenek világ- megváltó ideológiák, amelyek ismét felújítják az ősrégi kettősséget, s úgy osztják ketté és állítják szembe az emberiség nagy családját, hogy vagyunk az erényes „mi” és vannak a gonosz „ők”. Ez a szétválasztás megint csak rettenetes tragédiával terhes.
Vajon elhárítható-e az újabb katasztrófa. Igen, elhárítható. Ennek egyik lényeges feltétele, hogy ki-ki nézzen szembe önmagával, becsületesen tisztázza, mi volt a szerepe és a sorsa a vészkorszakban, és ítélje meg a holocaustot sokkal tárgyilagosabban, mint eddig. Vannak bizonyos reménykeltő jelek. Jan Błoński, a kitűnő lengyel irodalomkritikus a Tygodnik Powszechny című katolikus hetilapban a témáról elmélkedvén leírta azt a kulcsmondatot, hogy „legelőször is azt kell kimondanunk: igen, bűnösök vagyunk”. A litván Tomas Venclova egy szamizdat újságban jelentetett meg évekkel ezelőtt cikket „A zsidók és a litvánok” címmel, s ebben leszögezte egyebek között: „én mint litván köteles vagyok a litván bűnösségről szólni … A magunk bűnét nem háríthatjuk át másokra. Be kell vallanunk, ha elkövettük, és bűnbánatot kell tartanunk .. . Egyszer és mindenkorra meg kell értenünk, hogy a zsidók elpusztítása önmagunk elpusztítása, hogy amikor a zsidókat bántottuk, akkor önmagunkat bántottuk, hogy amikor a zsidó kultúrát tettük tönkre, akkor a magunkét tettük tönkre … Nincs jogunk azt mondani, hogy a zsidók ügye nem a mi ügyünk. Igenis, minden egyes antiszemita megnyilvánulás a mi ügyünk, az kell legyen.” Mint zsidó nem tudom elfogadni azt az állítást, amely szerint mi, zsidók, folttalan és hatalom nélküli áldozatai voltunk más népeknek, amelyek igazságtalanságot és szörnyűséget követtek el velünk szemben. Ami velünk történt, valóban szörnyű volt és igazságtalan. De nekünk is van mit megbánnunk. Például vizsgáljuk meg alaposan önmagunkat abból a szempontból, nem voltunk-e vajon a kelleténél érzéketlenebbek nem zsidó honfitársaink egynémely súlyos problémája iránt? Nem voltunk-e a kelleténél önzőbbek, amikor céljainkat megvalósítva nem mérlegeltük kellőképpen, hogy midőn saját érdekeinket képviseljük, nem ártunk-e másoknak. Nem voltunk-e némileg fellengzősek, amikor azt mondtuk, hogy ami jó a zsidóknak, az feltétlenül jó kell legyen a nem zsidóknak is. Ilyen és ehhez hasonló meggondolásokból közülünk nem kevesen könnyelműen vetettük bele magunkat mindenféle felforgató és forradalmi tevékenységbe, s tettük ezzel kockára szülőhazánk integritását, olykor létét is. Egyszer és mindenkorra meg kell értenünk, hogy szülőhazánk minden vesztesége és veresége a mi zsidó veszteségünk és vereségünk, és minden sikere a mi sikerünk is. S a történelem akaratából egyek vagyunk azzal a nemzettel, amelynek tagjai vagyunk, egyek vele jóban és rosszban. Eszerint kell gondolkodnunk és eszerint cselekednünk.
Címkék:1990-12