“Valóságos diadalmenet” – Az Országos Rabbiképző Intézet – Zsidó Egyetem akkreditációja
Az Országos Rabbiképző Intézet – Zsidó Egyetem akkreditációja
Ez év februárjában befejezte háromnapos vizsgálódását a Zsidó Egyetemen az akkreditációs bizottság, melynek föladata volt fölmérni, vajon az intézmény jogosult-e az egyetem elnevezésre. A bizottság három tagja keresztény hittudományi egyetemek tanára, két izraeli tagját a jeruzsálemi Héber Egyetem rektora delegálta, két tagja pedig világi magyar egyetemeken tanít. Schőner Alfréd rektor szerint az akkreditációs bizottság háromnapos vizitációja „valóságos diadalmenet volt”. Sem ő, sem Kocsis Péter főtitkár nem kételkedik abban, hogy az intézmény megkapja az akkreditációt. Ennek feltétele, hogy két karon és ezen belül több szakon folyjék az oktatás. Követelmény az is, hogy a tanszékek mindegyikén legalább egy „minősített” (tudományos fokozattal rendelkező) főállású oktató tevékenykedjék.
Az Országos Rabbiképző Intézet – Zsidó Egyetem egyelőre a minimálprogramot célozta meg: a Rabbinikus Tudományok Kara egy szakát, a Főiskolai Kar két szakát kívánják akkreditáltatni. Előbbin a rabbiképző szak, utóbbin a judaisztika tanári szak valamint a zsidó közösségi szociális munkás szak kapja meg föltehetőleg az állami elismerést.
Az egyetemi végzettséget adó Rabbinikus Tudományok Karán három további szak pályázik majd az állami elismerésre – miután az első diplomásokat útjukra bocsátotta. Ez utóbbi ugyanis az akkreditáció feltétele.
A tanszékek főállású, tudományos fokozattal rendelkező oktatói a „régi gárda” tagjai közül kerülnek ki: így például a Zsidó Művelődéstörténeti Tanszéken Lichtmann Tamás és Borsányi Ferenc (aki egyben a könyvtár vezetője) rendelkezik PhD fokozattal, a Szentírás és Talmudtudományi Tanszéken pedig maga Schőner Alfréd, az intézmény rektora, aki egyben e tanszék vezetője is. Több jeles tudós külső munkatársként szerepel az oktatók névsorában – többek közt Heller Ágnes, Szabolcsi Miklós, Voigt Vilmos. (Az oktatókról szóló adatok az 1998-99-es tanévre vonatkoznak.) Érdekes, hogy az ELTE közismerten magas színvonalú Asszirológiai és Hebraisztikai Tanszékén végzettek közül senki nem tanít a Zsidó Egyetemen, még óraadóként sem.
A PhD-képzés, amely szintén feltétele az akkreditációnak, a következő tanévben fog elindulni – tájékoztatott Kocsis Péter.
Címkék:2000-04