Újszövetség és antiszemitizmus?
Az elvettetés ideológiája szerint (ami az Újszövetséggel sem bizonyítható valójában) van – illetve volt egy régi, testi, engedetlen, hitehagyott, lelkileg vak Izrael, amely folytonosan megszegte az Istennel kötött szövetséget, a különböző csapások ellenére sem tért meg, küldetését nem teljesítette, végül elkövette a bűnök bűnét: a Krisztus-gyilkossággal kollektívan és végérvényesen visszautasította az isteni kegyelmet és mentő szeretetet. Ezzel a néppel már Isten sem tudott mit kezdeni, ezért elvetette őket. Kiválasztottságuk és minden kiváltságuk így megszűnt. De hogy az isteni terv – az emberiség megmentésére – meg ne hiúsuljon, Isten kiválasztott egy új népet – ez az egyház vagy kereszténység, – amely az engedelmes, a lelki, az új, az igazi Izrael, amely a teljes világosság és istenismeret birtokában már méltóképpen tölti be rendeltetését az egyetlen utat kínálva Istenhez és a megváltáshoz. Izrael tehát elbukott, ezért rajta marad egyszer s mindenkorra minden átok és ítélet, és helyére lépett az egyház vagy kereszténység, amely örököl minden bibliai ígéretet és áldást. A séma egyszerű: van egy rossz Izrael és van egy jó kereszténység, amely az „igazi Izrael”. (Ez a fogalom egyébként még az újszövetségi alapot is nélkülözi, tehát csak teológiai fikció.) Nem nehéz felismerni, hogy milyen életidegen és primitív sablonnal van itt dolgunk. Gyakran idézett helyek az Újszövetségből az „új kiválasztás” igazolásául pl. 1. Péter 2,9 – „választott nemzetség”, és Máté 21,43 „elvétetik tőletek az Isten országa”. Tudjuk, hogy az ilyen ihletésű, egyháztól szított és intézményesített Izrael-gyűlölet történelmi dokumentumainak feketelistája ma már könyvtárnyi irodalmat jelent. Az évszázados tapasztalatok szerint tehát vannak a zsidóság számára életveszélyes „keresztény” teológiai igazságok.
Amennyiben az Újszövetség antijudaizmusa le nem tagadható, magyarázható-e és menthető-e valamivel? Mi volt az a fatális, a zsidóságra nézve végzetes félreértelmezés, amelyből közel 2000 év keresztény teológiája az Izrael-ellenességet merítette? A zsidóságon belüli vitát és szakadást, az újszövetségi iratok nemzsidó kézbe kerülését és a keresztények nemzsidó többségét már említettük. Ezek fokozatosan növelték a szakadékot a zsidóság és kereszténység között, végül pedig a tragikus ellenségeskedéshez vezettek. Az újszövetségi antijudaizmusok mentésének egyik újabb módszere az a magyarázat, mely szerint a „zsidók” kifejezés nem általában a zsidókat jelenti, hanem csak egy bizonyos judeai irányzatot, amellyel Jézus illetve követőinek csoportja éles vitát folytatott. A konklúzió így a következő: a zsidóellenes értelmezésekért nem a szöveg a felelős, hanem a mindenkori téves fordítás és magyarázat. Láttuk azonban, hogy a zsidóságon belüli szakadás – ami a probléma igazi gyökere — akkor is megmarad, ha nyelvileg és történelmileg helyes fordítást adunk. Az újszövetségi antijudaizmusok mentésének másik módszere a héber Bibliára való hivatkozás: ott is bőven találunk éles kritikát Izraellel szemben, akkor miért ne lehetne ezt megtenni az Újszövetségben is? „Antiszemita” volt Mózes, Jeremiás, Mikeás és a legtöbb próféta, mert ítéletet hirdettek Izrael felett. Tudjuk azonban, hogy ezt nem úgy tették, mint a korai keresztény írásmagyarázók, akik szerint a Biblia két népről beszél: egy bűnös, elvetett népről – a zsidókról, – és az őket felváltó „igazi Izraelről”, a kereszténységről. A prófétai kritika olyan figyelmeztetés volt mindig, amelyben a próféta azonosította magát egész népével, melynek reményt és ígéreteket is hirdetett. Ezt a dialektikát – ítélet és ígéret ugyanannak a népnek – ismerte félre a keresztény teológia évszázadokon át, amikor azt szétválasztotta úgy, hogy az ítéletet csak a zsidókra, az ígéretet pedig csak a keresztényekre vonatkoztatta.
Ha a kereszténység jól értette volna a próféták – majd Jézus – hasonló jellegű kritikáját, akkor önmagát kellett volna megítélni és megtéríteni, nem pedig a „jó” szerepében fellépve a túlhaladott és elavult vallásának tartott zsidóságot. Izrael felett bíráskodni egyébként sem az a kereszténység illetékes, amely az engedetlenség tekintetében távolról sem marad el Izrael mögött, hanem minden ember – zsidó és nemzsidó – igazságos és irgalmas mennyei Atyja.
Összegzésként megállapíthatjuk, hogy az Újszövetségre hivatkozó keresztény antiszemitizmus a kereszténység súlyos betegsége. Ebben az Izrael-ellenességben nemcsak emberi gyarlóságról van szó, hanem egy félreértett és megnemértett újszövetségi alapon történő folyamatos büntetésről, amely sötét árnyként kísérte a zsidóság és kereszténység kapcsolatát, és mindmáig érezteti nyomasztó hatását. Szükségesnek látszik az Újszövetség megfelelő – témát érintő – szövegeinek revíziója a különböző nyelvű fordításokban. Ez az Újszövetségtől inspirált zsidó-ellenesség felszámolását segítheti elő. Keresztény részről is hasznosnak bizonyulhat továbbá az új Izrael állam bibliai-teológiai összefüggéseinek vizsgálata. Sok tennivaló van még, talán az út is hosszú ebben a görcsöket és előítéleteket feloldó katarzis-folyamatban, de bizonyosak lehetünk abban, hogy a kívánt cél elérése – a választott nép és a népek közül kiválasztottak együtt munkálkodása Isten dicsőségére és az emberiség javára – minden fáradozást megér.
P. S.: Amikor az Újszövetség antijudaista tendenciája és a zsidókat blamáló nyelvezete szóba kerül, válaszként ill. ellenvetésként rendszerint azt kapjuk, hogy a kereszténység lényege a személyválogatás nélküli szeretet, ebből következően idegen tőle minden szeretetlen magatartás és megnyilvánulás, továbbá, hogy azok a keresztények, akik az antiszemitizmus vonatkozásában súlyosan kompromittálták magukat – a történelem során bármikor, – nem tényleges, hanem csak névleges keresztények voltak. A tőlük kiinduló antiszemita kilengésekért az igazi kereszténység lényege szerint nem felelős, teológiája nem tehető bűnbakká. A kereszténység tehát önmagában véve mindig jó, a legmagasabb rendű és legigazibb vallás, csak egyesek visszaélnek vele, rosszul értelmezik vagy valósítják meg. Elméletileg ez igaz lehet, gyakorlatilag azonban egy ilyen túl könnyen és gyakran félreértett vallás előbb-utóbb gyanússá, sőt hitelvesztetté válik.
Címkék:1990-05