„Új elnöknek G. Ernőt választottam meg…”
„Új elnöknek G. Ernőt választottam meg…”
Az alábbi dokumentumok a kádári restauráció első éveibe vezetnek vissza bennünket. A hatalom régi-új gazdái még a magyar társadalom legyűrésével vannak elfoglalva, az 1956-ban passzívan viselkedő zsidó közösséggel, e politikai szempontból nem különösebben veszélyes csoporttal még nem érnek rá törődni. Csak Heves Lajost, az izraeli követséghez túlságosan közel álló elnököt állítják félre, és cserélik föl a tökéletesen megbízható, „Sípos” ügynöknéven jelentéseket író Sós Endrével. „A felekezet és a cionisták körében jelenleg 4 fős ügynökséggel rendelkezünk – érzékelteti a lemaradást egy 1962-ben keltezett összefoglaló jelentés. Ügynökeink a felekezet felső vezetésében helyezkednek el. Mivel állandó kapcsolatban állnak az ÁEH-val, a kategória tagjai nem hisznek bennük, így helyzetüknél fogva konkrét munkára nem alkalmasak.”
Az állami prés beindulása előtti utolsó, szinte idilli pillanatokat éljük: a szervilis felső vezetés iránt a közösség nyíltan kimutatja utálatát, a rabbik túlnyomó többsége „ellenséges, cionista beállítottságú”, a zsinagógák közönsége nyíltan barátkozik az izraeli diplomatákkal, akiknek tiszteletére eléneklik az izraeli himnuszt(!). Meghívják őket minden bár micvóra és esküvőre – legalábbis a BM jelentése szerint. A közösséget még nem járja át a félelem Izrael neve hallatán, a zsidó állam még nem tabu, még nem épült ki a besúgói hálózat – a rezsimnek még nincs ideje az ellenforradalmi szempontból aránylag veszélytelen zsidókkal foglalkozni. Sós Endre MIOK-elnök még egymaga veszkődik, váltja le a renitens elöljárókat, kényszeríti ki a templomok eladását, s áltatja magát (és megbízóit) azzal, hogy harmincezer Izraelbe kivándorolt zsidó térne vissza Magyarországra.
Az izraeli követség munkatársai igyekeznek kihasználni a szélcsendes időszakot, és maximális erőbedobással építik kapcsolataikat az erre igen fogékony magyar zsidóság körében, a minél nagyobb számú alija reményében.
Ám a Belügyminisztérium ki tudja, hány osztályán már készül a „részletes munkaterv”. A lemaradást hamar behozzák: alig tíz év telik el, és a Sós Endrét követő Seifert Géza MIOK-elnök már minden kérdésre megadja a „megfelelő választ” (ez a kincstári szöveg hivatalos neve MIOK-nyelven) amit a hallgatóság mindig mindenkor egyetértőleg tudomásul vesz.
Az eredeti szöveg helyesírásán nem változtattunk.
„SZIGORÚAN TITKOS!”
Tárgy: A zsidó egyház helyzetéről
Összefoglaló jelentés
Budapest, 1957. május 11.
…
Az izraeli követség részéről 1953-ban új cionista befolyásolási forma jött létre, ami főleg Budapesten öltött nagy méreteket. Ez az izraeli követség illegális pénzsegély akciója volt. Az izraeli követség havonta nagyobb összegeket fordított cionisták és egyéb zsidó személyek támogatására. Ezen tevékenységen keresztül az izraeli követség meglehetősen széles zsidó rétegeket tudott befolyásolni és politikailag magához láncolni. A segélyezésen túlmenően jelentős volt a követségnek a személyesen folytatott propaganda munkája…
A MIOI elnöke és vezetősége a pénzsegélyen és egyéb eszközökön keresztül teljesen az izraeli követség befolyása alá került. A lassan erősödő zsidó nacionalizmus olyan fokot ért el 1956 folyamán, hogy a magyar zsidóság nagy része saját államának Izraelt tekinti, a követséget pedig saját érdek-képviseleti szervének tartja. Egyre sűrűbben hangoztatják, hogy a zsidóság nemzetiség és nem vallás.
BELÜGYMINISZTÉRIUM
„SZIGORÚAN TITKOS!”
II/5-C alosztály
Adta: „Sipos”
Vette: Baji László r. szds.
Idő: 1960. március 7.
TÁRGY: ZSIDÓ EGYHÁZ-ról
…
Múlt héten Szegeden, Debrecenben és Békéscsabán jártam. Békéscsabán az Állami Egyházügyi Hivatal ottani főelőadójának, Gregor elvtársnak a kérésére beavatkozással lemondattam a hitközségi elnököt, és kemény figyelmeztetést adtam Berkovits rabbihelyettesnek. Közöltem az orthodox rabbihelyettessel, hogy amennyiben nem viselkedik rendesen elbocsájtom.
A rabbihelyettes nehezen illeszkedik be a szocializmust építő Magyarország szellemébe. Erősen cionista beállítottságú. A múltbéli hitközségi vezetőség pedig szintén a cionizmus felé hajlott. A Budapestről elküldött Országos Iroda-i revizor szerint: a múltban az ingatlanok eladási árát jórészt kiosztották a kivándorlók között. Sajnos a két év előtti hitközségi elnök is kivándorolt. A most leváltott Weisz Jakab elnök inkább csak azért tehető felelőssé, mert nem jelentette a budapesti központnak a múltbeli szabálytalanságokat.
Új elnöknek Ginsztler Ernőt választottam meg (sic), aki városi tanácstag, a KISOSZ megyei titkára és anticionista, haladó felfogású.
A választás után az új elöljárósággal egyetértésben felajánlottuk Békéscsaba városának, igen mérsékelt áron a régi, nagy zsinagóga épületét. A kis hitközségnek elegendő a kisebb orthodox templom is.
Két és fél év alatt kb. 15 zsinagóga épületet adtunk el részben az államnak, részben városoknak és községeknek. Mindig gondoltunk arra, hogy az állami érdekek is kellően érvényesüljenek. Több esetben nagy harccal kellett megtörni az egyes hitközségek ellenállását. Gyöngyösön egy évig kellett viaskodnom a hitközség vezetőségével. Végül ott is átengedik a főtéren lévő nagy és kis zsinagógát. A város pedig egy mellékutcában épít egy új, kis zsinagógát. Kiskőrösön, ahol 14 zsidó maradt, majdnem kiátkoztak, hogy kierőszakoltam Ortutay Gyula képviselő kívánságára a zsinagóga átengedését az iskola kibővítésének céljaira. A város átenged egy kis házat imaháznak. Abaujszántón a régi zsinagógából új postahivatal lesz.
A kivándorlási hullám teljesen megszűntnek tekinthető. Tíz-tizenöt vidéki hitközségben elbeszélgettem az utóbbi hónapokban az emberekkel. Nem volt tíz olyan ember, aki kivándorolni óhajtana.
…
A mai zsidó vezetőség határozott anticionista és Izrael-ellenes állásfoglalásai is erősen éreztetik hatásukat.
Ma is hetenként két-három levél érkezik a zsidó vezetőséghez Izraelből visszavándorlási kérelmekkel. Nem ez rével, hanem tízezrével jönnének vissza külföldről magyar zsidók. (Mi legalább 30.000 magyar zsidó visszavándorlását képzelnénk el, ha megindulna a visszatérések nagyarányú engedélyezése.)
…
„Sipos”
Baji László r. szds.
BELÜGYMINISZTÉRIUM
„SZIGORÚAN TITKOS!”
II/5 osztály
Tárgy: Az illegális cionista mozgalom ügyében
JELENTÉS
Budapest, 1962 április 12.
A felekezeten belül elhelyezkedő cionisták tevékenységét értékelve megállapítható, hogy befolyásuk a felekezet középvezetésére s rajtuk keresztül a vallásos tömegekre nagy, és egyre inkább fokozódik. Megfigyelhető az a törekvésük is, hogy az állammal szemben lojális vezetőséget lejáratják, elszigeteljék a vallásos tömegektől. Ennek tudható be, hogy a templomkörzetek önállóságra törekszenek és előtérbe lépnek a cionista tendenciák…
A követség az utóbbi időben nagy aktivitást mutat a felekezet irányában. Legális mozgásukról megállapítható, hogy az prop. jellegű. Egy-egy ünnepen 8-10 templomot meglátogatnak, ahol adományokat osztogatnak. A körzetekben általában szívesen fogadják a követség tagjait, a fő helyekre ültetik őket. Előfordult olyan eset is, hogy tiszteletükre elénekelték az izraeli himnuszt. A követség és néhány vezetője arra törekszik, hogy a látogatásokat és általában a követséggel való kapcsolattartást legálissá tegyék…
A felekezeten belül jelenleg aktív cionista izrael-barát propaganda tevékenység folyik az egyházi intézmények felhasználásával, vallásos nevelésen keresztül. Aktív iskolán kívüli hitoktatást folytatnak. Adataink szerint Budapesten 824 iskolásgyereket vontak be iskolánkívüli hittanoktatásba, figyelemreméltó, hogy a reakciós, cionista rabbik rendelkeznek a legnagyobb létszámú csoportokkal. Dr. Salgó László főrabbi csoportja például meghaladja a 150 főt. Az a törekvésük, hogy a vallásos nevelésen keresztül már gyermekkorban kialakítsák, később pedig fokozzák az ifjúságban az elszeparálódási tendenciákat.
BELÜGYMINISZTÉRIUM
„SZIGORÚAN TITKOS!”
II/5-C alosztály
Tárgy: A Zsidó Világkongresszus törekvései a magyarországi izraelita felekezettel kapcsolatban
…
A budapesti izraelita követség (sic) tevékenysége a felekezet irányában megélénkült. A felekezet felső vezetése általában nincs jó viszonyban se, sem állandó kapcsolatban a követséggel, s általában ellenzik a követségi kapcsolatokat. Ezért a követség a vezetésben meghúzódó néhány cionista segítségével az alsóbb szervekkel igyekszik kapcsolatot tartani. A követség a korábbi segélyezés révén a vallásos tömegek szemében nagy népszerűségre tett szert. Ezt a kedvező légkört és a belső segítőket felhasználva ma már széleskörű társadalmi kapcsolattal rendelkeznek minden budapesti körzetben, sőt a nagyobb vidéki helyeken is. Az eddig gyakorlattól eltérően amikor naponta 8- 10 zsinagógát látogattak meg ma már nincs olyan társadalmi rendezvény vagy családi ünnep (pl. a férfivá avatás, amely zártkörű) amin ne jelennének meg.
Nyilvános beszélgetésük tárgya nem jelentős, nem törekszenek befolyásolásra, de csupán megjelenésük is nagy propaganda hatással van a megjelentekre. Nagy befolyást kölcsönöz számukra az a tény is, hogy bárkinek szinte korlátlan mennyiségben adnak gyógyszert. Ily módon a követséget hetenként 250-300 ember keresi fel.
…
Az állam iránt lojális vezetőség leváltására szervezkedő személyek mögött is a követség aknamunkáját kell látnunk. Adataink vannak arra is, hogy a budai körzet ifjúsági csoportját az ügyvivő útmutatása alapján szervezték meg és tartják egyben.
…
A külföldi beutazók, valamint a követség aknamunkájának eredményeképpen olyan helyzet állott elő, hogy még a hivatalos egyházi vezetők közül is mind többen foglalkoznak Nachum Goldmann személyével, a német jóvátétel szükségességével, s mindez figyelmüket a cionista Világszövetség felé fordítja, nem látva annak politikai veszélyességét.
Címkék:2001-03