Túl a város határán
A nagy bel- és külföldi felzúdulás hatására az izraeli kormány és a jeruzsálemi önkormányzat visszavonta azt a tervezetet, amely a város határát a mainál jóval szélesebb körben kívánta megvonni. A szándék és az általa kiváltott konfliktusok azonban sokat elárulnak a mai Izrael bel- és külpolitikai gondjairól, melyeknek egyik gócpontja Jeruzsálem.
A terv szerint egy Közelebbről nem definiált adminisztratív rendszerben Jeruzsálem, mint ernyő alá vonták volna a várostól nyugatra (tehát izraeli területen) fekvő kisvárosokat, valamint egyes településeket Kelet-Jeruzsálem körzetében (tehát a béketárgyalásokon rendezendő státuszú területeken).
A palesztinok tiltakozását és ennek nyomán a nemzetközi felhördülést az váltotta ki, hogy a nyugati part egyelőre nem tisztázott státuszú területein fekvő néhány zsidó település is hivatalosan Jeruzsálem vonzáskörzetébe került volna. (Gyakorlatilag ez ma is így van: a főváros közelében elterülő Gus Ecion blokk – kisebb-nagyobb települések halmaza, mintegy 13czer ember otthona – lakói többségükben Jeruzsálembe járnak dolgozni.)
Legalább ilyen heves, de nemzetközi visszhangot nélkülöző tiltakozásokra került sor azon zsidó elővárosok lakói részéről, amelyek a fővárostól nyugatra, izraeli területen találhatók. Ezen települések lakóit többségükben épp a fővárosból való menekülés motiválta: a nagyvárosi élet előli kihúzódás az elővárosokba, az olcsóbb ingatlanárak és a Jeruzsálem egyre erősödő vallási jellegétől való idegenkedés. A kiköltözők most csalódottan ébredtek rá, hogy visszakerülhetnek oda, ahonnan elmenekülni vágytak. A csöndes, békés elővárosok tiltakoznak a gazdasági vagy politikai célokból fogant monumentális tervek ellen, melynek keretében hatalmas földdarabokat építenének be, többszörösére duzzasztván ezzel a lakosságot. Az urbanisztika szakértői – köztük a nagy klasszikus Lewis Mumford – már két évtizede figyelmeztettek: ha Jeruzsálem eléri az 500 ezres lélekszámot, veszélybe kerülhet sajátos jellege, egészen egyedülálló karaktere. A város lakossága ma 600 ezer.
A már említett Gus Ecion körzet vallásos lakossága azonban nem ellenzi, hogy településeiken a jelenlegi 13 ezerről 50 ezerre duzzasszák a lakosságot a 2010-es esztendőre. Ez a települések kellemes kertvárosi jellegének megszűnését vagy legalábbis beszűkülését hozza majd magával, noha a tervezők megígérték, hogy toronyházakkal nem ütik agyon a környék vidékies jellegét. A területek megtartása érdekében elkötelezett vallásos cionisták azonban készek az engedményre. Még azon az áron is, hogy a politikailag tőlük teljesen eltérő felfogású harédi lakosságot bíztatják beköltözésre, mint azt a legutóbbi tervek sejtetni engedik.
A fenti tények már a lényeghez vezetnek bennünket: a nagy tiltakozást kiváltó lépés mögött a legtöbb elemző szerint demográfiai okok rejlenek. „Izrael 1967-ben megnyerte a városért folytatott csatát, de a demográfiai harcban vesztésre áll” – kommentálta a helyzetet egy szakértő. Míg 1967-ben, az egyesítés után a 296 ezer lakos 25 százaléka volt palesztin, addig ma a 630 ezer lakos 29 százaléka. A demográfia arányok változása súlyos gond egy olyan országban, ahol a palesztin lakosság jelentős része nem lojális Izrael állam iránt Még a sokkal kevésbé militáns izraeli arabok lojalitása is egyre kétségesebb: a Kneszetben ülő egyik képviselőjük nemrégiben csodálkozását fejezte ki, amiért egyes palesztinok már nem akarják meggyilkolni az izraelieknek földet eladó honfitársaikat. Miután a jószomszédi együttélés reményei egyre halványulnak, már az izraeli baloldal is az „elválasztásban” látja a megoldást.
A demográfiai tények azonban épp ennek ellenkezőjéről beszélnek- legalábbis az egyesített Jeruzsálemben. A fenti arányoknál (izraeli szempontból) még kedvezőtlenebb a kép a város közigazgatási határán kívül: itt, ahol adminisztratív megkötések kevésbé érvényesek, az arab lakosság száma jóval gyorsabban nő. Az 1967-es határtól keletre, a „területeken”, a fővárostól számított 15 kilométer sugarú körben 220 ezer főnyi arab többség és 50-60 ezer főnyi zsidó kisebbség él, annak ellenére, hogy az egymást követő izraeli kormányok mindent elkövettek a kedvezőbb arányok elérése érdekében. A csendesen, de intenzíven dúló demográfiai háborúban adekvát válasz lehet a városhatár kitolása nyugatra: zsidó települések beolvasztása ideig-óráig ellensúlyozhatja a kedvezőtlen tendenciákat. Hosszabb távon azonban ez sem megoldás: a városbővítéssel elért demográfiai nyereséget a szaporulat különbségei 10-15 év alatt fölemésztik. Sergio della Pergola professzor, a Héber Egyetem ismert demográfia-szakértője szerint egy nemzedéknyi idő múlva, 2020 táján az arab lakosság már a város 35 százalékát adja majd, a 4 éven aluli gyerekek közt pedig ez az arány 48 százalék lesz. Mindez azt jelenti tehát, hogy két nemzedék múlva Jeruzsálemben a zsidók gyakorlatilag elveszítik többségüket – miközben semmi biztosíték nincs arra, hogy addigra arabok és zsidók békésen élnek majd egymás mellett.
Címkék:1998-09