Traubisoda, kárpótlás és más történetek
Berkowitz és tsa.
Traubisoda, kárpótlás és más történetek
A zsidó közélet fontosnak tartott szereplői ez év márciusában néhány oldalas tájékoztatót kaptak, amely a Mechon Simon Alapítvány célkitűzéseit ismerteti. Az alapítvány céljai között szerepel az irat szerint „rituális fürdők felújítása, újak építése, kóser termékek előállításának szorgalmazása, a Holocaust megemlékezések segítése és a hitközségek vallási életének támogatása.”
A hagyományos zsidó élet teljességét átfogó programból eddig néhány rendezvény valósult meg: az alapítvány gazdája, Sal Berkowitz, aki korábban a Traubisoda gyár zűrzavaros privatizációs históriájával tette ismertté nevét a magyar sajtóban, olyan vallási rendezvényeket szervezett, amelyeken a hitbuzgalom előnyösen keveredett az általa forgalmazott Traubisoda reklámozásával. Ilyen volt például a hanukkai gyertyagyújtás a parlament előtt, ahol az érdeklődők szintén megkóstolhatták a fent említett itókát. Berkowitz úr nem is titkolja, hogy számára a két tevékenység összefonódik, csak szerinte a magyarországi zsidók még nem tanulták meg az üzleti élet csínját-bínját. Pedig az igazi magyar zsidóság – az az ortodox vallásos réteg, amely 1945 után elhagyta Magyarországot – már otthonosan mozog a biznisz világában, és immár 500 milliárd (!) dolláros vagyon fölött gazdálkodik – állította Berkowitz úr a lapunkkal folytatott telefonbeszélgetés során. Ezt szeretné ő a magyar zsidóságnak megtanítani, aki – mint maga mondja – már eddig is számos sikeres vállalkozást indított el. Szerinte így lehet föléleszteni a magyar zsidó életet: összekapcsolni az üzletet a hitbeli megújulással. Ezt szolgálja a Mechon Simon alapítvány.
Az alapítvány gazdája szerint az őt ért támadások a féltékenység és az irigység termékei; eddigi monopóliumukat féltik azok, akik eddig tízezer dollárért adták a kósersági tanúsítványt (hechsert), és most azt kénytelenek látni, hogy ő ezt 300 dollárért is elintézi. Ez utóbbit valóban olcsón és egyszerűen oldotta meg Berkowitz úr: Traubisoda üzemében saját fiát alkalmazza kósersági felügyelőnek és saját hechserjét teszi az általa gyártott termékre. A zsidó hagyomány szerint ez természetesen abszurd: a hechser kiadása ugyan valóban nincs monopóliumhoz kötve (ellentétben azzal, amit Fixler Hermann, a Budapesti Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség elnöke mondott a népszabadságban egy Berkowitz-cal kapcsolatos nyilatkozatában), de saját termékeinek kóser voltát senki nem tanúsíthatja, csak tőle független vallásos személy. Az érdeklődőknek Sál Berkowitz megmutat egy héber nyelvű papírt, melyen egy valóban tekintélyes jeruzsálemi rabbi Írása olvasható – arról, hogy az illető megkóstolta a Traubisodát és ízlett neki. A laikusokat meggyőző papír persze nem helyettesíti a valódi hechsert.
A Mazsihisz vezetősége nemrég bizalmas tájékoztatót küldött ki, óva a címzetteket a kapcsolatfelvételtől az alapítvánnyal és annak gazdájával. A tájékoztatóban közük, hogy az alapítvány bejegyzését a Veszprémi Városi Bíróság elutasította. (A „bejegyzés alatt álló alapítvány” jelenleg a fővárosi bíróságon parkol: a bejegyzést adatkiegészítést kérve elhalasztották.)
A Mazsihisz különösen óvja hittestvéreit az alapítvány kárpótlással kapcsolatos tevékenységétől, hangsúlyozva, hogy Berkowitz úr erre – saját állításával ellentétben – senkitől nem kapott megbízást, és nem alelnöke az Ortodox Zsidók Világtanácsának, melyet e szervezet hivatalos levelével is alátámasztanak. (A Mechon Simon alapítvány tájékoztatója az ezzel kapcsolatos gondot igen szellemesen oldja meg: közli, hogy Berkowitz úr lemondott alelnöki tisztéről, de azt „még nem fogadták el”.)
Mivel a kárpótlás során dollármilliók elosztásáról van szó, az ebben való részvétel valóban kecsegtető lehetőségnek tűnhet. Nem világos azonban, miként képzeli el ebbéli szerepét Sal Berkowitz, mivel a szóban forgó svájci humanitárius segély elosztása „zártláncú folyamat”, melynek adminisztratív útja szigorúan szabályozott, és ebbe kívülről bekapcsolódni nem lehet Berkowitz úr, mint ezt a Mazsihisz tájékoztatója hangsúlyozza, a túlélők listájával sem rendelkezik. A Mazsihisz tudatja az érintettekkel azt is, hogy a Mechon Simon Alapítvány egyik vezetője, Wollák László ellen (aki egyben a Traubi Rt. Operatív Bizottságának elnöke) a veszprémi ügyészség büntetőeljárást indított sikkasztás és más bűncselekmények gyanúja miatt. A vádirat szerint Wollák László eladta a Veszprémi Zsidó Hitközség tulajdonát képező ingatlant, amelyet a hitközség az önkormányzattól kapott a hitéleti tevékenység folytatására, és a vételárat saját céljaira fordította. (Az ügy a veszprémi városi bíróságon fekszik, a tárgyalást – lapzártánkig – nem tűzték ki.) Információink szerint a veszprémi hitközség elöljárósága máig is várja a hatmillió forintról szóló elszámolást
Az őt ért támadásokat Berkowitz úr az érintettek féltékenységével magyarázza, mert – mint mondta – ő kihívást intézett a monopólium eddigi birtokosai felé. Mindamellett hangsúlyozta, hogy nem ellensége senkinek, egyben nehezményezte, hogy a zsidó sajtó eddig nem érdeklődött sokoldalú tevékenysége iránt, miközben a nem zsidó média számos alkalommal adott hírt munkásságáról. „Az sem baj, ha rosszat írnak, csak írjanak rólunk” – mondta a média világában otthonos alapítványtevő.
Címkék:1999-04